۱۲ تا ۱۳ هزار مورد آمار ازدواج غیررسمی کودکان

پورمختار مطرح کرد ۱۲ تا ۱۳ هزار مورد آمار ازدواج غیررسمی کودکان عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که تخلف برخی دفاتر ثبت ازدواج موجب افزایش ازدواج کودکان شده است، گفت: برخی دفاتر بدون توجه به الزامات قانونی، با ثبت سن غیرواقعی دختران شرایط ازدواج آن‌ها را فراهم می‌کنند. به گزارش خانه ملت […]

پورمختار مطرح کرد

۱۲ تا ۱۳ هزار مورد آمار ازدواج غیررسمی کودکان

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که تخلف برخی دفاتر ثبت ازدواج موجب افزایش ازدواج کودکان شده است، گفت: برخی دفاتر بدون توجه به الزامات قانونی، با ثبت سن غیرواقعی دختران شرایط ازدواج آن‌ها را فراهم می‌کنند.

به گزارش خانه ملت محمدعلی‌پورمختار در واکنش به اعلام آمار ۴۳ هزار ازدواج دختربچه‌های زیر ۱۰ تا ۱۵ سال، گفت: قانون درمورد منع ازدواج کودکان وجود دارد که در آن بر منع عقد این کودکان از سوی دفاتر ثبت ازدواج تأکید شده ضمن آن‌که ضمانت اجرایی کیفری هم برای دفاتر ثبت در صورت تخلف در نظر گرفته شده، به‌گونه‌ای که امکان تعلیق آن‌ها از شغل‌شان وجود دارد اما متأسفانه شاهد ثبت ازدواج کودکان برخلاف قانون در برخی دفاتر ثبت ازدواج هستیم.

ثبت سن غیرواقعی دختران در دفاتر برای ثبت ازدواج

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، تصریح‌کرد: در برخی موارد ثبت ازدواج در دفاتر به شکل نادرستی انجام می‌شود به این معنی که سن واقعی دختران ثبت نمی‌شود و سن بالاتر از حد قانونی ثبت می‌شود بنابراین سوءاستفاده‌هایی این چنینی صورت می‌گیرد.

۱۲ تا ۱۳ هزار آمار ازدواج غیررسمی کودکان در کشور

وی با تأکید بر این‌که طبق قانون ازدواج دختری که سنش کم باشد با رأی دادگاه امکان‌پذیر است، افزود: به نظر می‌رسد آمار اعلام شده مبنی بر ثبت ازدواج ۴۳ هزار دختربچه ۱۰ تا ۱۵ ساله بدون رعایت قوانین و مقررات موجود انجام شده است.

پورمختار آمار ازدواج غیررسمی کودکان را ۱۲ تا ۱۳ هزار مورد اعلام کرد و گفت: اما متأسفانه بخشی از ازدواج‌های کودکان هم وجود دارد که حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار مورد را شامل می‌شوند با این تفاوت که این آمار به صورت غیررسمی و بدون ثبت در دفاتر ازدواج انجام می‌گیرد.

پورمختار با تأکید بر نظارت بیش‌تر و توجه‌های متولی امر در حوزه اجتماعی، گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک باید بر عملکرد دفاتر ثبت ازدواج نظارت کند کما این‌که سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مأموریت اصلی حل معضلات اجتماعی را دارند هم باید به این مسأله ورود پیدا کنند، چرا که این روند ازدواج‌‌ها موجب افزایش طلاق می‌شود.

لزوم تعلیق، تنبیه یا لغو امتیاز دفاتر ثبت ازدواج متخلف

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی معتقد است: قوانین اگر به درستی اجرا شود می‌توان شاهد کاهش ازدواج کودکان بود، در واقع معدود دفاتری که تخلف می‌کنند و موجبات این ناهنجاری را فراهم می‌کنند باید تنبیه یا تعلیق شوند یا حتی امتیازشان سلب شود چراکه این اقدام اثر‌گذار خواهد بود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح‌کرد: بعضاً با معضلات فرهنگی برخی خانواده‌ها نیز روبه‌رو هستیم که بر مبنای آن علاقه‌مندی به ازدواج دختر در سنین پایین است بنابراین این مسأله نیازمند فرهنگ‌سازی است، متأسفانه خانواده‌هایی هستند که دختر ۱۲، ۱۳ یا ۱۴ ساله خود را به اصرار مجبور به ازدواج می‌کنند، این کودکان که آشنایی با نیازهای زندگی مشترک ندارند، آسیب‌هایی را ایجاد می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ شهلا اعزازی مدیر بخش مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران گفت: در حال حاضر ۴۳ هزار ازدواج دختربچه‌های ۱۰ تا ۱۵ ساله در کشور داریم که از این تعداد ۲۰۰۰ دختربچه و پسربچه از همسر خود جداشده یا بیوه شده‌اند.