مذاکره ایرلاین‌ها برای خرید سوخو۱۰۰

مذاکره ایرلاین‌ها برای خرید سوخو۱۰۰ دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از مذاکره ایرلاین‌ها برای خرید هواپیمای سوخو۱۰۰ طی هفته جاری خبر داد و گفت: مدل تعدادی از ۱۷هواپیمای ایرباسی که قرار است به‌صورت لیزینگی خریداری شود، مشخص شده است. به گزارش مهر، مقصود اسعدی سامانی افزود: شرکت سازنده سوخو ۱۰۰، طی این هفته محصول خود را […]

مذاکره ایرلاین‌ها برای خرید سوخو۱۰۰

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از مذاکره ایرلاین‌ها برای خرید هواپیمای سوخو۱۰۰ طی هفته جاری خبر داد و گفت: مدل تعدادی از ۱۷هواپیمای ایرباسی که قرار است به‌صورت لیزینگی خریداری شود، مشخص شده است.

به گزارش مهر، مقصود اسعدی سامانی افزود: شرکت سازنده سوخو ۱۰۰، طی این هفته محصول خود را به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی معرفی می‌کند و پس از برگزاری دمو(نسخه نمایشی) قرار است ایرلاین‌ها مذاکراتی برای خرید این هواپیمای روسی داشته باشند.

اسعدی اظهارداشت: خرید هواپیمای سوخو ۱۰۰ برای ایرلاین‌ها به عنوان یک گزینه مطرح است و شرکت‌های هواپیمایی با توجه به شرایط و امتیازات این هواپیما پس از معرفی آن، تصمیمات لازم را می‌گیرند.

وی ادامه داد: مردم ایران ذهنیتی منفی نسبت به توپولف دارند اما هواپیمای سوخو۱۰۰ با توپولف تفاوت بسیار دارد و از تکنولوژی خاصی برای ساخت این هواپیما استفاده شده و حتی برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه و … در ساخت این هواپیما مشارکت کرده‌اند.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، با توجه به این که ظرفیت هواپیمای سوخو ۱۰۰، حدود ۱۰۰ نفر است. اغلب شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند این هواپیما را خریداری کنند، چون این هواپیما از نظر تعداد صندلی، گزینه مناسبی برای تمامی شرکت‌هاست.

اسعدی سامانی با اشاره به ادامه مذاکرات با شرکت بوئینگ و ایرباس اضافه کرد: مدل تعدادی از ۱۷ هواپیمای لیزینگی که قرار است از شرکت ایرباس خریداری شود، مشخص شده است اما تا طی تمامی مراحل، نمی‌توان در مورد مدل و شرایط این قرارداد اظهارنظر کرد.

گفتنی است پیش از این اسعدی سامانی درباره انجام مذاکره شرکت‌های هواپیمایی با سوخو ۱۰۰ اظهار بی‌خبری کرده و گفته بود به نظر نمی‌رسد بحث مذاکره ایرلاین‌‌ها با شرکت سازنده هواپیمای سوخو ۱۰۰ در آینده نزدیک عملیاتی شود.

شرکت هواپیماسازی مسافری سوخو در روسیه چندی پیش با ابراز آمادگی برای فروش هواپیماهای مسافری فوق مدرن سوپرجت ۱۰۰ به ایران، اعلام کرد: در صورت عقد قرارداد فروش هواپیما، امکان ورود طرف‌های ایرانی در برنامه ساخت این هواپیما بررسی می‌شود.

با توجه به مشارکت شرکت‌های اروپایی در ساخت این هواپیما، سوخو نمی‌تواند به تنهایی در این زمینه تصمیم بگیرد.

رسانه‌های روسی پیش‌تر نیز اعلام کرده بودند، ایران و روسیه در مذاکرات مربوط به سوخو سوپرجت-۱۰۰ به موافقت اصولی دست یافته‌اند و گفت وگو‌ها در این زمینه ادامه می‌یابد.

سوخوی سوپر جت ۱۰۰، نخستین هواپیمای صد نفره دنیاست که به صورت «FLY-BY-WIRE» هدایت می‌شود که هیچ تفاوتی با هواپیماهای مدرن «ایرباس» ندارد و سطوح فرامین هواپیما توسط فرمان‌های الکترونیکی هدایت می‌شوند و در نتیجه با کم‌ترین میزان فشار بر خلبان بیش‌ترین میزان دقت را دارد.

این هواپیما محصول همکاری مجموعه‌ای از صنایع هواپیمایی غرب و شرق است و تمامی سازندگان قطعات اصلی آن مثل موتورهای فرود، سامانه‌های الکترونیکی و دیگر قطعات توسط کمپانی‌های معروف آمریکایی و اروپایی مانند Goodrich, Sutton و … هستند.

براساس مشخصات اعلام شده، این هواپیما هیچ تفاوتی با دیگر هواپیماهای ساخته شده در غرب ندارد و با توجه به تعداد صندلی‌ها، قدرت موتور و همچنین فرکانس‌های مختلف می‌تواند در تمامی فرودگاه‌های ایران با وضعیت جغرافیایی متفاوت تا سقف ۶ پرواز در روز فعالیت کند.

 

روسیه از ۷ سال پیش تاکنون به بهره‌برداری از این نوع هواپیما می‌پردازد و تاکنون سفارش ساخت ۱۹۷ فروند سوخوسوپرجت-۱۰۰ داده شده که ۴۹ فروند آن ساخته شده و در اختیار شرکت‌های هوایی روسی و کشورهای مختلف قرار گرفته است.