دلتای رود لیائو، دومین مرداب و نیزار بزرگ جهان

دلتای رود لیائو، دومین مرداب و نیزار بزرگ جهان دلتای رود لیائو (Liaohe River) در نزدیکی ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر پانجین واقع در استان لیائونینگ کشور چین یکی از پدیده‌های غیرعادی و شگفت‌انگیز طبیعی در دنیا محسوب می‌شود. به گزارش سیناپرس، منطقه دلتای رود لیائو در جنوب غربی شهر پانجین به دلتای سرخ نیز […]

دلتای رود لیائو، دومین مرداب و نیزار بزرگ جهان

دلتای رود لیائو (Liaohe River) در نزدیکی ۳۰ کیلومتری جنوب غربی شهر پانجین واقع در استان لیائونینگ کشور چین یکی از پدیده‌های غیرعادی و شگفت‌انگیز طبیعی در دنیا محسوب می‌شود.

به گزارش سیناپرس، منطقه دلتای رود لیائو در جنوب غربی شهر پانجین به دلتای سرخ نیز شهرت دارد. مرداب این منطقه دومین مرداب و نیزار بزرگ جهان به حساب می‌آید. این منطقه در فصل پاییز به رنگ سرخ تیره تبدیل می‌شود. سرخی این ساحل از رنگ قرمز نوعی علف خوردرو آبزی به نام سوآدا (Suaeda) به وجود می‌آید. این علف در خاک قلیایی و آب شور این منطقه، که منطقه‌ای مرداب مانند است، می‌روید. در حقیقت، زمانی که این گیاه هرز می‌روید، سبز رنگ است و سپس با تغییر فصل، رنگ آن نیز سرخ می‌شود. زمان رویش آن نیز ماه آپریل یا می، برابر با فروردین و اردیبهشت‌ماه است. در این فصل به نظر می‌رسد که ساحل را با یک فرش سرخ رنگ پوشانده باشند. البته این گیاه ابتدا به رنگ سرخ کم رنگ تبدیل شده و کم‌کم رنگ آن پررنگ‌تر شده و به رنگ سرخ کامل در می‌آید.

قابل توجه است که به دلیل عدم تخریب محیط‌زیست منحصر به فرد این مرداب، تنها بخشی از این ساحل گسترده را برای بازدید گردشگران اختصاص داده و امکانات لازم برای گردشگران را در آن مهیا نموده‌اند و سایر بخش‌ها به‌طور ویژه متعلق به بخش حفاظت شده و ملی کشور چین است و امکان بازدید از آن وجود ندارد. منطقه دلتای رودخانه لیائو نزدیک به ۶۰۰ هزار هکتار است که در پاییز سرخ رنگ می‌شود. در این منطقه حفاظت شده جانوران و پرندگان گوناگونی نیز زندگی می‌کنند. تا کنون ۲۳۶ گونه مختلف پرنده در این منطقه شناسایی شده است که از میان آن‌ها ۳۰ گونه به عنوان گونه‌های پراهمیت این منطقه به شمار می‌روند که از آن میان می‌توان به مرغ ماهیخوار تاج قرمز و مرغ منقار سیاه، مرغ نغمه خوان اشاره کرد.