رصد معادن کرمان با پهپاد

رصد معادن کرمان با پهپاد سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در آیین رونمایی از پهپاد بازرسی و رصد معادن که در معدن شن و ماسه ثارا… شهرستان کرمان برگزار شد، افزود: برای اولین بار در کشور توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان میزان برداشت از معادن با استفاده از پهپاد، بررسی […]

رصد معادن کرمان با پهپاد

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در آیین رونمایی از پهپاد بازرسی و رصد معادن که در معدن شن و ماسه ثارا… شهرستان کرمان برگزار شد، افزود: برای اولین بار در کشور توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان میزان برداشت از معادن با استفاده از پهپاد، بررسی می‌شود.

به گزارش ایرنا، مهدی حسینی‌نژاد ادامه داد: این یک ابتکار جدید در حوزه رصد و شناسایی معادن و محدوده‌های معدنی است که می‌توان با این روش به میزان واقعی برداشت از معادن پی برد.

وی با بیان این‌که این اقدام در راستای صیانت از حقوق بیت‌المال (حقوق دولتی معادن) بسیار مؤثر خواهد بود، گفت: با توجه به حجم برداشت از معادن کرمان کمبود این فناوری به شدت احساس می‌شد چرا که معادن می‌بایست براساس برداشتی که دارند، حقوق دولتی را پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: ۳ هزار و ۷۵۰ پروانه بهره‌برداری در استان کرمان صادر شده است که در استخراج ۴۲ ماده معدنی فعالیت دارند و این معادن سالانه بیش از ۶۰ میلیون تن استخراج می‌کنند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به چگونگی روش بازرسی توسط پهپاد گفت: در ابتدای شروع برداشت از معدن، یک بازرسی و بعد از برداشت هم یک بازرسی انجام و در نتیجه میزان برداشت حاصل می‌شود.

وی تصریح کرد: سرعت محاسبه برداشت توسط این پهپاد بالا بوده و هر معدن را در مدت زمان ۱۰ دقیقه بررسی می‌کند.

حسینی‌نژاد افزود: هزینه تمام شده این پهپاد به اضافه هزینه‌های آموزشی بیش از ۷۰۰ میلیون ریال است و در برنامه‌های بعدی به تعداد آن افزوده خواهد شد.

وی اظهارکرد: تمامی مراحل ساخت این پهپاد در داخل کشور صورت گرفته و خرید آن توسط نظام مهندسی معدن استان انجام شده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: بنا داریم ۶ هزار محدوده معدنی را با استفاده از این فناوری رصد کنیم.

وی تصریح‌کرد: تاکنون بیش از ۴ هزار و ۷۰۰ محدوده معدنی با استفاده از سیستم کاداستر رصد و تعیین تکلیف شده است.

 

وی گفت: استان کرمان رتبه اول فعالیت‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده است.