پارس‌جنوبی در تولید گاز رکورد زد

پارس‌جنوبی در تولید گاز رکورد زد با افزایش برداشت از فاز ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی، رکورد جدید تولید روزانه ۴۶۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پارس جنوبی به ثبت رسید. به گزارش مهر، با ورود موج سرما به برخی از استان‌های شمال، شمال غرب و شمال شرق کشور، رکورد جدیدی برای تولید گاز […]

پارس‌جنوبی در تولید گاز رکورد زد

با افزایش برداشت از فاز ۱۸ و ۱۹ پارس جنوبی، رکورد جدید تولید روزانه ۴۶۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پارس جنوبی به ثبت رسید.

به گزارش مهر، با ورود موج سرما به برخی از استان‌های شمال، شمال غرب و شمال شرق کشور، رکورد جدیدی برای تولید گاز شیرین در پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی به ثبت رسید.

بر این اساس هم‌اکنون ظرفیت تولید گاز غنی به حدود ۴۷۰ میلیون مترمکعب در بخش بالادستی پارس‌جنوبی و ظرفیت تولید گاز شیرین در پالایشگاه‌های مجتمع گازی پارس‌جنوبی به حدود ۴۶۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

مسعود حسنی، مدیرعامل مجتمع گاز پارس‌جنوبی با اشاره به ثبت رکورد جدید تولید گاز در پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی، گفت: در طول ۲۴ ساعت گذشته تاکنون حدود ۴۶۵ میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه‌های ساحلی این میدان مشترک گازی شیرین‌سازی و به شبکه سراسری تزریق شده است.

از سوی دیگر همزمان با افزایش تولید گاز شیرین در پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی، تولید گاز غنی در فاز ۱۹ به عنوان یکی از فازهای آماده بهره‌برداری این میدان مشترک گازی با قطر به حدود ۴۲ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

حمیدرضا مسعودی، مجری فاز ١٩ پارس‌جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بهره‌برداری از سکوی ١٩A و برداشت روزانه حدود ۴۲ میلیون متر مکعب گاز این فاز از پارس‌جنوبی، گفت: تاکنون در کنار ۳ سکوی دریایی، ۳ ردیف شیرین‌سازی گاز در پالایشگاه ساحلی فاز ۱۹ پارس‌جنوبی راه‌اندازی شده است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که از مجموع ۴۲ میلیون مترمکعب تولید گاز غنی پس از انجام مراحل فرآورشی روزانه حدود ۳۷ میلیون مترمکعب گاز به خط لوله ششم سراسری تزریق می‌شود، اظهارداشت: از بدو راه‌اندازی فاز ۱۹ پارس جنوبی تاکنون حدود ۲۵۴ میلیون مترمکعب گاز و ۵ میلیون بشکه میعانات گازی تولید و عرضه شده است.

 

علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران هم از افزایش تولید گاز در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس‌جنوبی تا سقف ۴۳ میلیون مترمکعب در روز خبر داده و اعلام کرده است: هم‌اکنون تولید گاز از سکوی فاز ۱۸ وانتقال آن برای شیرین‌سازی به پالایشگاه ساحلی آغاز شده است.