تعقیب و گریز ارتش سوریه با داعش در پالمیرا

    در پی تسلط داعش بر شهر پالمیرا (تدمر) از توابع استان حمص استاندار حمص اعلام کرد که داعش نیروهای بسیار زیادی را از رقه و دیرالزور گسیل و از دو محور در پالمیرا پیشروی کرده است.به گزارش ایسنا، طلال البرازی، استاندار حمص در مصاحبه با المیادین گفت که داعش تجهیزات بسیار زیادی را […]

    در پی تسلط داعش بر شهر پالمیرا (تدمر) از توابع استان حمص استاندار حمص اعلام کرد که داعش نیروهای بسیار زیادی را از رقه و دیرالزور گسیل و از دو محور در پالمیرا پیشروی کرده است.به گزارش ایسنا، طلال البرازی، استاندار حمص در مصاحبه با المیادین گفت که داعش تجهیزات بسیار زیادی را رقه و دیرالزور آورده و از دو محور در تدمر پیشروی کرده است.

وی گفت: پیشروی‌های داعش در تدمر بر پیروزی‌های ارتش سوریه تأثیر نخواهد گذاشت و به زودی این شهر را از دست داعش خارج خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: پیروزی‌های ارتش در حلب درعا و ریف دمشق قدرت‌های حامی تروریست‌‌ها را به لرزه انداخت و آن‌ها تلاش کردند به سرعت یک دستاوردی را برای خود رقم بزنند.

استاندار حمص گفت: درگیری‌ها میان ارتش سوریه و داعش در اطراف پالمیرا ادامه دارد.

در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک از یک منبع میدانی آگاه نقل کرد که ساکنان غیرنظامی از شهر تدمر خارج شده‌اند و ارتش سوریه وارد درگیری‌های شدیدی در اطراف شهر علیه تروریست‌های داعش شده و اکنون یک تعقیب و گریز بین دو طرف در جریان است.

این منبع در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: پس از این‌که غیرنظامیان خارج شدند ارتش سوریه از چند ساعت قبل کاملاً از شهر تدمر عقب‌نشینی کرد چراکه با درگیری‌های شدیدی از سوی اعضای داعش مواجه شد.

وی افزود: ارتش در حال حاضر در اطراف شهر است و مقاومت شدیدی وجود دارد و جنگنده‌ها پروازهایی دارند و اعضای داعش را که در شهر پالمیرا مستقر هستند، هدف قرار می‌دهند.

در همین حال مرکز روسی حمیمیم در سوریه اعلام کرد که نیروهای داعش نیروی نسبتاً گسترده و تجهیزاتی را از رقه و دیرالزور به پالمیرا آورده‌اند.

این مرکز اعلام کرد، بیش از ۴۰۰۰ فرد مسلح داعش وارد پالمیرا شده‌اند و ارتش سوریه در تلاش برای متوقف کردن حملات آنهاست.

پیشتر دستگاه‌های اطلاعات نظامی اعلام کرده بودند که حدود ۵۰۰۰ نیروی داعش از شهر موصل عراق به رقه و دیرالزور آمده‌اند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از رامی عبدالرحمان، مدیر مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که پس از این‌که نیروهای ارتش سوریه کاملاً از تدمر به سمت حومه جنوبی عقب‌نشینی کردند با وجود حملات هوایی شدید روسیه، داعش شهر باستانی پالمیرا را کاملاً تحت تصرف خود درآورد.

عبدالرحمان گفت: درگیری‌ها با ادامه حملات هوایی در شهر پالمیرا در حومه حمص در مرکز سوریه متوقف شده است.

خبرگزاری اعماق وابسته به داعش نیز تسلط نیروهای داعش بر شهر را تأیید کرد.

چند ساعت پس از این‌که داعش با حملات هوایی شدید روسیه از تدمر بیرون رانده شده بود اما این گروه روز یکشنبه حمله جدید به پالمیرا داشت.

داعش از روز پنجشنبه سلسله حملاتی را در حومه شرقی حمص ترتیب داد که شب شنبه با این حملات توانست وارد شهر پالمیرا شود و برای مدتی کوتاه آن را تحت تصرف خود درآورد اما حملات هوایی شدید روسیه، تروریست‌‌ها را بامداد یکشنبه واداشت که عقب‌نشینی کنند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که ۶۴ حمله هوایی به پایگاه تروریست‌‌ها در پالمیرا و اطراف آن داشته است که به کشته شدن بیش از ۳۰۰ تن از اعضای داعش انجامید.

وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که حملات تروریستی در پالمیرا ناکام گذاشته شده است.

 

همچنین داعش دست به کشتار ساکنان پالمیرا که در تلاش برای فرار بودند زده که در میان آن‌ها زنان و کودکان نیز هستند.