درآمدهای ناشی از آزادسازی و واگذاری طیف فرکانس؛ جایگزین دلارهای نفتی!

رییس رگولاتوری اعلام کرد درآمدهای ناشی از آزادسازی و واگذاری طیف فرکانس؛ جایگزین دلارهای نفتی! معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طیف فرکانس را یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی برای کشور توصیف کرد و گفت: درآمدهای حاصل از این منبع می‌تواند جایگزین دلارهای نفت شود. فرکانس (frequency) معیار اندازه‌گیری تعداد تکرار یک رخداد در یک […]

رییس رگولاتوری اعلام کرد

درآمدهای ناشی از آزادسازی و واگذاری طیف فرکانس؛ جایگزین دلارهای نفتی!

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، طیف فرکانس را یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی برای کشور توصیف کرد و گفت: درآمدهای حاصل از این منبع می‌تواند جایگزین دلارهای نفت شود.

فرکانس (frequency) معیار اندازه‌گیری تعداد تکرار یک رخداد در یک واحد زمانی معین است و به مجموعه‌ای از فرکانس‌ها طیف فرکانسی گفته می‌شود.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: با بهره‌برداری اصولی و متناسب با تغییر فناوری از طیف فرکانسی و ارایه آن به دیگران می‌توان به درآمدزایی بسیار خوبی برای کشور دست یافت.

علی‌اصغرعمیدیان، طیف فرکانس را جزو انفال و اموال عمومی برشمرد و گفت: قانون برای این امر متولی تعیین کرده و اعلام کرده است باید از منبع طیف فرکانس بیش‌ترین بهره‌برداری صورت گیرد.

عمیدیان، وجود فناوری‌های قدیمی را مانع اصلی در بهره‌وری صحیح از طیف فرکانس ارزیابی کرد و افزود: اکنون در همه جهان بهره‌وری از طیف را با تغییری که در فناوری رخ می‌دهد متناسب‌سازی و بازنگری می‌کنند که این امر در ایران نیز ضروری است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی برای ساماندهی طیف فرکانس کشور در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: مقرر است در این بازنگری جدول فرکانسی کشور به روز رسانی و متناسب با فناوری‌های جدید تنظیم شود.

به گفته عمیدیان، با بازنگری جدول طیف فرکانسی نیاز هر بخش متناسب با فناوری آن واگذار و بخش زیادی از طیف فرکانسی کشور آزاد می‌شود.

وی دیجیتالی شدن خدمات طیف فرکانس به همه دارندگان کنونی را باعث آزادسازی بخشی از طیف اعلام کرد که واگذاری یا ارایه آن به بخش‌های خصوصی یا دولتی می‌تواند درآمدزایی کند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران یادآوری کرد زمان جنگ و به لحاظ نیاز دوران دفاع مقدس، حجمی از طیف در اختیار همه دستگاه‌های درگیر قرارداده شد و برای تشکیلات خدماتی مانند صدا و سیما با فناوری خاص طیف در نظر گرفته شد.

وی گفت: اکنون که فناوری تغییر کرده است باید افزون بر ارزیابی کیفیت خدمات ارایه شده به دارندگان طیف، همه افراد از طیف متناسب با فناوری روز که اموال عمومی به شمار می‌رود، بهره‌مند شوند.

عمیدیان اضافه کرد: طبق قانون بی‌سیم کشور، فردی که این خدمت را دریافت می‌کند نمی‌تواند آن را به دیگری واگذار کند.

ساماندهی طیف فرکانس؛ نیازمند بودجه

رییس رگولاتوری درباره بودجه در نظر گرفته شده برای این سازمان در سال ۱۳۹۶ گفت: اگر بودجه این نهاد افزایش یابد می‌توان براساس آن پوشش کامل و جامع فرکانس کشور را هرچه زودتر ایجاد کرد؛ زیرا این وظیفه‌ای حیاتی است.

عمیدیان افزود: انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی به این امر توجه و بودجه‌ای درخور برای طیف فرکانس کشور مصوب کند تا بتوان پوشش نظارتی و کنترلی کل طیف در کل نقاط کشور را داشته باشیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با وجود همه این سال‌هایی که سرمایه‌گذاری شده است، اکنون کم‌تر از ۵۰ درصد طیف فرکانس کشور را تحت نظارت داریم.

وی توجه جدی مجلس شورای اسلامی به این موضوع را خواستار شد و ادامه داد: اگر قرار باشد دستگاهی سیستم‌های خود را از آنالوگ به دیجیتال تغییر دهد باید دوباره سرمایه‌گذاری شود.

چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: نزدیک به ۱۷۰ مگابایت فرکانس در دست صدا و سیماست که از آن استفاده نمی‌شود.

محمودواعظی افزود: اکنون اگر اپراتور‌ها در زمینه فرکانس سرمایه‌گذاری کنند باید ۵ هزار میلیارد ریال هزینه کنند و اگر بخواهند روی فرکانس دیگر بروند، باید ۴ برابر تجهیزات بخرند.

 

وی ادامه داد: به محض این‌که فرکانس را در اختیار ما قرار دهند، به دیگران واگذار می‌کنیم.