سوئیچ ملی درگاه خدمات دولت الکترونیک دهه فجر بهره‌برداری رسمی می‌شود

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سوئیچ ملی درگاه خدمات دولت الکترونیک دهه فجر بهره‌برداری رسمی می‌شود رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران می‌گوید، سوئیچ ملی(مرکزملی تبادل اطلاعات) درگاه خدمات دولت الکترونیک در دهه فجر امسال بهره‌برداری رسمی خواهد شد. به گزارش ایرنا، دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی، به استفاده دولت از فناوری اطلاعات برای جابه‌جایی […]

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

سوئیچ ملی درگاه خدمات دولت الکترونیک دهه فجر بهره‌برداری رسمی می‌شود

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران می‌گوید، سوئیچ ملی(مرکزملی تبادل اطلاعات) درگاه خدمات دولت الکترونیک در دهه فجر امسال بهره‌برداری رسمی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، دولت الکترونیک یا دولت دیجیتالی، به استفاده دولت از فناوری اطلاعات برای جابه‌جایی اطلاعات بین مردم، سازمان‌ها، بازار و ارکان دیگر دولتی گفته می‌شود.

نصرا…جهانگرد در این رابطه گفت: علاوه بر سوئیچ ملی که در دهه فجر راه‌اندازی خواهد شد، شکل کلی خدمات قابل ارایه در درگاه خدمات دولت الکترونیک نیز مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مرکز ملی تبادل اطلاعات با به اشتراک گذاری خدمات الکترونیکی بین دستگاهی در بستر شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت ارایه خدمات دولت به کسب و کار‌ها و همچنین شهروندان را فراهم می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که اکنون خدمات قابل ارایه در پورتال دولت الکترونیک در چهارده خوشه پیش رفته است، از رونمایی ۱۰ خوشه در نمایشگاه الکامپ امسال خبر داد.

چهارده خوشه شامل صنعت و تجارت، سلامت و بهداشت، امور بین‌الملل، امور داخلی کشور، فرهنگی و اجتماعی، انرژی، محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی، رفاه و تأمین اجتماعی، امور حقوقی و قضایی، اقتصادی و مالی، ارتباطات و اطلاعات، امنیت و مدیریت بحران، آموزش و پژوهش، حمل ونقل وشهرسازی است.

جهانگرد درعین حال تأکید کرد: اکنون از میان ۱۱۲ سازمان مرتبط حدود ۸۰ نهاد، ارایه خدمات را بر بستر دولت الکترونیک آغاز کرده‌اند، اما به تدریج این خدمات تکمیل و گاهی با یکدیگر تجمیع و در قالب بسته‌های جدید ارایه خواهند شد.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز چندی پیش در شبکه اجتماعی کلوپ در باره دولت الکترونیک نوشته بود: مطالعه و پیاده‌سازی دولت الکترونیکی یکی از اولویت‌های دولت یازدهم بود که هم اکنون از مرحله مقدماتی آن عبور کرده‌ایم.

وی مفهوم دولت الکترونیک را به‌کارگیری اینترنت و شبکه جهانی وب برای ارایه اطلاعات و خدمات دولت به شهروندان از طریق کانال‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات عنوان کرده بود.

 

پیشتر رضاباقری‌اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با ایرنا درباره دولت الکترونیک گفته بود: دولت الکترونیک در واقع راهکار میانبری برای ایجاد تحول در نظام اداری کشور براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که ذیل اصل ۴۴ قانون اساسی برآن تأکید داشته‌اند.