اهتمام همه بخش‌ها به موضوع پژوهش الزامی است

در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید شد اهتمام همه بخش‌ها به موضوع پژوهش الزامی است دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش بر لزوم توجه بیش‌تر به این بخش تأکید کرد. به گزارش ایسنا، در این بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: «پژوهش خیلی مهم است. البته […]

در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید شد

اهتمام همه بخش‌ها به موضوع پژوهش الزامی است

دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای، ضمن گرامیداشت هفته پژوهش بر لزوم توجه بیش‌تر به این بخش تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: «پژوهش خیلی مهم است. البته ما پژوهشگاه‌هایی داریم، خوب هم هست؛ اما خود دانشگاه‌ها باید پژوهش‌محور بشوند؛ پژوهشگاه درست کنند، پژوهشکده درست کنند و خود دانشگاه بشود پژوهش [محور]. منافاتی هم ندارد که بیرون هم باشند، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های بیرونی وجود داشته باشند، اما خود دانشگاه‌ها بشوند پژوهش‌محور (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رؤسای دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری ۲۰/۸/۹۴)

در جهان امروز که پیشرفت و توسعه کشور‌ها بر علم و دانش استوار شده است، موقعیت جوامع بیش از هر چیز مرهون گسترش، تعمیق و بالندگی تحقیق و پژوهش است. در جهان امروز که پیشرفت و توسعه کشور‌ها بر علم و دانش استوار شده است، موقعیت جوامع بیش از هر چیز مرهون گسترش، تعمیق و بالندگی تحقیق و پژوهش است. بر این اساس می‌توان گفت پژوهش و تولید علم و فناوری از مهم‌ترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، صنعتی و سیاسی هر کشور از جمله ایران به حساب می‌آید. توفیق در این زمینه‌ها در صورتی محقق می‌شود که در برنامه‌ریزی‌های هدفمند و کلان کشور، توجه مناسبی به امر پژوهش و فناوری صورت پذیرد.

آنچه از بررسی وضعیت پژوهش در کشور عزیزمان بر می‌آید حاکی از آن است که در قوانین و آیین‌نامه‌های مختلف از جمله قانون بودجه و همچنین در برنامه‌های توسعه کشور، اهمیت و جایگاه پژوهش و فناوری بسیار خوب ترسیم شده است. علاوه بر این، برای ارتقای شاخص‌های توسعه علمی کشور حمایت‌های همه‌جانبه‌ای به عمل آمده است و تمام مدیران و مسؤولان کشور حمایت کامل خود را از توسعه مبتنی بر دانایی و پژوهش و فناوری اعلام داشته­‌اند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقام عالی‌‌ترین مرجع سیاست‌گذاری علمی و فرهنگی کشور نیز همواره به مدیریت و سامان‌بخشی عرصه پژوهش اهتمام داشته است. تصویب آیین‌نامه‌ها و مقررات متعدد در این زمینه از زمان تأسیس این شورا تا کنون از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای ارتقا و توسعه عرصه تحقیق و پژوهش پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بوده است.

 

نام‌گذاری هفته پژوهش توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نمادی برای گرامیداشت همه تلاش‌ها و فعالیت‌های علمی و پژوهشی و گامی برای رشد و شکوفایی استعداد‌ها و خلاقیت‌ها برای دستیابی به توسعه و خودکفایی ملی است».