دستور سیف برای بررسی عملکرد دو بانک در عملیات اسلامی

دستور سیف برای بررسی عملکرد دو بانک در عملیات اسلامی رییس پژوهشکده پولی و بانکی از دستور رییس کل بانک مرکزی برای بررسی تمامی عملیات بانکی دو بانک کشور در حوزه بانکداری اسلامی خبر داد. به گزارش مهر، علی دیواندری در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر نظام بانکی گفت: نظام بانکی کشور نیازمند واکاوی ایرادهای […]

دستور سیف برای بررسی عملکرد دو بانک در عملیات اسلامی

رییس پژوهشکده پولی و بانکی از دستور رییس کل بانک مرکزی برای بررسی تمامی عملیات بانکی دو بانک کشور در حوزه بانکداری اسلامی خبر داد.

به گزارش مهر، علی دیواندری در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر نظام بانکی گفت: نظام بانکی کشور نیازمند واکاوی ایرادهای ساختاری است و باید چتر پژوهش در این زمینه بیش‌تر گسترده شود.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به دستاوردهای پژوهشی این پژوهشکده افزود: تمرکز اصلی بر پژوهش‌های تقاضامحور است و تلاش داریم تا با انجام طرح‌های پژوهشی گرهی از مشکلات پولی و بانکی کشور باز شود.

وی تصریح کرد: ارایه دستاوردهای پژوهشی برای ارایه‌ به بخش‌های مختلف پولی و بانکی در قالب مشاوره‌های تخصصی در دستور کار است.

به گفته دیواندری، ارزیابی وضعیت چشم‌انداز نظام‌های مالی، بررسی وضعیت هزینه کرد بانک‌های کشور، تورم تک رقمی پایدار، حمایت از حقوق مصرف‌کننده در نظام بانکی، بررسی رفتار قیمت‌گذاری در سطح خرده‌فروشی از جمله طرح‌های پژوهشی سال جاری پژوهشکده پولی و بانکی است که برخی از این پژوهش‌ها منجر به اجرای پروژه‌هایی در نظام بانکی از جمله اجرای طرح کارت اعتباری است.

وی اظهارداشت: در حوزه بانک مرکزی در راستای شفافیت بخشی به صورت‌های مالی همکاری خوبی بین پژوهشکده و معاونت نظارتی بانک مرکزی شکل گرفته که تلاش ما این است که دردهای نظام بانکی مزمن نشود؛ این در حالی است که ما به دنبال شفافیت در نظام بانکی هستیم که معاونت نظارتی بانک مرکزی نیز این موضوع را دنبال می‌کند.

به گفته دیواندری، سیف دستور داده تا روی دو بانک کشور، کار پژوهشی صورت گیرد تا این اطمینان حاصل شود که عملیات بانکی در چارچوب فقهی است که بر این اساس تمام خدمات این دو بانک مرور می‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: سیاست خود را در سال گذشته در انتشار کتب تغییر دادیم که بر این اساس کتاب‌های کاربردی برای نظام بانکی را منتشر خواهیم کرد.