همه نماگرهای بورس قرمزپوش شدند

همه نماگرهای بورس قرمزپوش شدند معامله‌گران بورس تهران دیروز با افت عمده نمادهای بورسی رو به رو شدند و شاخص کل با افت ۱۷۴ واحدی به رقم ۸۰۷۴۱ واحد رسید. توقف ۶۰ نماد معاملاتی و زیان‌ده شدن بانک‌ها در مجامع سالیانه نیز مشاهده شد. به گزارش فارس، براساس این گزارش دیروز معاملات سهام در نماد […]

همه نماگرهای بورس قرمزپوش شدند

معامله‌گران بورس تهران دیروز با افت عمده نمادهای بورسی رو به رو شدند و شاخص کل با افت ۱۷۴ واحدی به رقم ۸۰۷۴۱ واحد رسید. توقف ۶۰ نماد معاملاتی و زیان‌ده شدن بانک‌ها در مجامع سالیانه نیز مشاهده شد.

به گزارش فارس، براساس این گزارش دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت ملی صنایع مس ایران با ۶۰ واحد، پالایش نفت تهران با ۲۱ واحد و معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۱۷ واحد کاهش، بالا‌ترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت ایران خودرو با ۲۶ واحد، پتروشیمی خارک با ۱۹ واحد و پتروشیمی فن‌آوران با ۱۷ واحد افزایش بالا‌ترین تأثیر مثبت را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات این روز بورس تهران به بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۳۱ میلیون و ۴۰۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۳ هزار و ۹۵۹ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات این روز نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی پردیس، پتروشیمی زاگرس، اوراق مشارکت میدکو، اوراق مشارکت لیزینگ رایان سایپا، سرمایه‌گذاری و توسعه خوزستان، اوراق مشارکت شهرداری دزفول، اوراق مشارکت شهرداری شیراز، اوراق مشارکت شهرداری مشهد از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی اوراق مشارکت شهرداری شیراز ۱۱ و اوراق اجاره سایتل یک بازگشایی شدند.

همچنین کم‌تر از ۳۰ میلیون سهم صنعتی دریایی ایران به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. کم‌تر از ۲۷ میلیون سهم سرمایه‌گذاری پارس آریان نیز به ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد.۱۸٫۵ میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه ملی به ارزش بیش از ۲٫۵ میلیارد تومان با هدف تجمیع سهام به کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد.

اندکی بیش از ۱۳ میلیون سهم سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی اما به ارزش کم‌تر از ۲٫۵ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد.۱۱٫۵ میلیون سهم گروه صنایع کاغذ پارس به ارزش ۳ میلیارد تومان امروز میان کدهای سهامداران عمده منتقل شد.

اغلب معامله‌گران معتقدند، در شرایطی که بازار سهام با استرس‌های روانی مختلف از بابت توقف طولانی مدت نمادهای معاملاتی، بروز ناهنجاری‌های معاملاتی، افشا و تأیید گزارش‌های حسابداری و مالی غیرواقعی برخی ناشران و در نهایت شوک حاصل از بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌های بزرگ پس از برگزاری مجامع سالیانه مواجه است، تزریق اضطراب‌ خلق‌الساعه از جمله ایرادهای فنی سامانه معاملات نه تنها اعتماد را از بازار سهام فراری خواهد داد بلکه بر وجهه بازار سرمایه ایران در دورانی که از آن به عنوان پسابرجام یاد می‌شود، صدمه خواهد زد. بازاری که این روز‌ها به نظر می‌رسد همه دلسوزان خود را از دست داده و کودکی ر‌ها شده در اقتصاد در رکود فرو رفته کشور است.

در گروه پتروشیمی‌‌ها نیز در آستانه برگزاری مجامع برخی از شرکت‌های عوره‌ساز و همچنین اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی، شاهد شکل‌گیری صف‌های خرید و افزایش تقاضا در این گروه با غلبه بر عرضه سهام بود.

 

بازار سهام این روز به شدت کم حجم و با افزایش عرضه سهام بر تقاضا بود که در این بین ایراد فنی سامانه معاملات با وجود سایه سنگین معاملات کد به کد حقوقی‌‌ها بر ضعف معاملات دیروز افزود.