طرح اجباری پزشکان باید حذف شود

وزیر بهداشت طرح اجباری پزشکان باید حذف شود وزیر بهداشت با اشاره به این‌که طرح اجباری نیروی انسانی در گروه‌های پزشکی باید حذف شود، گفت: در برخی از شهرستان‌های دور افتاده یک پزشک کار ۵ پزشک را انجام می‌دهد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، سیدحسن‌هاشمی در بیست‌وششمین کنگره سالیانه چشم‌پزشکی ایران، اظهار داشت: هفته وحدت را […]

وزیر بهداشت

طرح اجباری پزشکان باید حذف شود

وزیر بهداشت با اشاره به این‌که طرح اجباری نیروی انسانی در گروه‌های پزشکی باید حذف شود، گفت: در برخی از شهرستان‌های دور افتاده یک پزشک کار ۵ پزشک را انجام می‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سیدحسن‌هاشمی در بیست‌وششمین کنگره سالیانه چشم‌پزشکی ایران، اظهار داشت: هفته وحدت را به همه مردم تبریک می‌گویم و انشاا… خلق و خوی رسول‌ا…(ص) در کشور میان مردم بیش‌تر شود.

وی با اشاره به سفر خود به سیستان‌وبلوچستان، گفت: کارهای خوبی در این استان انجام گرفته و در حال انجام است و پروژه‌های زیادی افتتاح شده که برخی از آنها برای اولین بار در این استان به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: افتتاح تخت‌های سوختگی و راه‌اندازی تخت‌های ویژه همچنین بخش رادیوتراپی برای بیماران سرطانی از جمله اقدامات صورت گرفته در این استان است.

هاشمی اضافه کرد: ۲۹۴ پروژه در جنوب استان سیستان‌وبلوچستان و ۳۷۵ پروژه در منطقه زاهدان و بیش از ۱۰۰ پروژه نیز در زابل در دستور کار قرار گرفته که ۶۰ تا ۹۰ درصد این پروژه‌ها پیشرفت کرده و در حال اجرا است.

وی عنوان کرد: بسیاری از تخت‌های بیمارستانی که قرار است در این استان افتتاح شود تعدادشان ۵۰ درصد تخت‌هایی است که در طول عمر این استان به بهره‌برداری رسیده است. همچنین نیروهای متخصص زیادی در این استان فعالیت کرده که تعدادشان قابل مقایسه با قبل نیست.

وزیر بهداشت گفت: طی ۳ سال گذشته در کلان‌شهرهایی همچون تهران حتی یک نفر نیرو هم توزیع نکرده‌ایم و همه به مناطق محروم و مورد نیاز اعزام شده‌اند البته معوقات آنها پرداختش با سختی همراه بوده و همه در جریان علت آن هستید.

هاشمی با اشاره به این‌که نیمی از مردم زاهدان حاشیه‌نشین هستند، گفت: به ازای هر ۳ هزار نفر یک مراقب سلامت از پایگاه مربوطه را در نظر گرفته و به‌طور کلی اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم.

وی گفت: در حق این استان و استان‌های دیگری همچون خراسان‌جنوبی، ایلام و خوزستان ظلم شده و به‌طور کلی ۶ تا ۷ استان کشور را درموردش غفلت کرده‌ایم که امیدواریم شاخص‌‌ها و استاندارد‌ها را در این استان‌ها در حد ملی افزایش دهیم.

وزیر بهداشت در ادامه به رشته چشم‌پزشکی اشاره کرد و گفت: این رشته از حوزه‌های خوب بوده چرا که چشم دریچه‌ای از بدن برای دیدن زیبایی‌هاست و برای پزشکان نیز آینه تمام‌نمای عوارض بیماری‌ها در بدن است.

هاشمی با اشاره به این‌که پیشرفت‌های خوبی در حوزه چشم‌پزشکی صورت گرفته است، ‌گفت: البته در زمینه دسترسی به خدمات ادعا نمی‌کنیم که شرایط ما خوب است و این موضوع متوسط بوده البته تعداد متخصصان را باید افزایش داد.

وی بیان داشت: از نظر دانش و مهارت در حوزه چشم‌پزشکی در شرایط خوبی هستیم و مهارت چشم‌پزشکان ایرانی فاصله‌ای با کشورهای پیشرفته ندارد و در حال حاضر تخصص و فوق‌تخصص چشم‌پزشکی در بیش از ۱۰ دانشگاه در حال آموزش است.

وزیر بهداشت گفت: چشم‌پزشکی پرهزینه برای دولت و ملت است، لذا باید به سمت فناوری‌ها پیش رویم که البته استعدادهای خوبی در این زمینه وجود دارد.

هاشمی در ارتباط با راه‌اندازی بیمارستان چابهار، گفت: این بیمارستان هنوز همان بیمارستان قدیمی است بلکه قرار است بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی با همکاری فرمانداری و شورای شهر چابهار راه‌اندازی شود و بخشی از هزینه‌ها را براساس ارزش زمین‌ها در اختیار ما قرار دهند و دولت هم اگر کمک‌های بیش‌تری داشته باشد آینده درخشانی در این منطقه به دلیل سواحل مکران وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که از عواملی که سبب توسعه و رشد می‌شود ارایه خدمات است، گفت: امیدواریم نیروهای محلی نیز در این زمینه همکاری و اقدامات لازم صورت پذیرد البته در میرجاوه یک بیمارستان ساخت ‌آن در حال اتمام بود ولی ما آن را افتتاح نکردیم چون هنوز امکان پذیرش بیمار نبود البته این بیمارستان در دهه ۵ به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر بهداشت در مورد طرح پزشکان، گفت: طرح اجباری باید حذف شود البته این موضوع ۱۰ سال زمان می‌برد و ما برای ۵ رشته این طرح را به‌طور کامل حذف کردیم و در برخی از رشته‌ها ۲۰ درصد دوره‌ها را کاهش دادیم البته باید توجه داشت که این طرح را باید متناسب با عرضه و تقاضا کاهش داد.

هاشمی عنوان کرد: دولت و مجلس باید کمک کنند تا بیمارستان‌های آموزشی را توسعه دهیم چرا که بیش از حد استاندارد به گروه‌های آموزشی فشار تحمیل می‌شود و اکنون بیمار و متقاضی همچنین استاد و دانشجو زیاد است ولی فضا برای آموزش وجود ندارد. بنابراین نگاه انقباضی در این بخش باید تغییر کند.

 

وی بیان کرد: برداشتن طرح اجباری و ایجاد عدالت بیش‌تر در درآمد‌ها و نظام پرداخت همچنین حل مشکلات مردم برای دسترسی به گروه‌های پزشکی تربیت نیروی بیش‌تر است در برخی از شهرستان‌های دور افتاده کار ۵ نفر را یک نفر انجام می‌دهد که فیش حقوقی آن را هم برخی بداخلاقی می‌کنند و این طرف و آن طرف منتشر می‌کنند. در حالی که به موضوع تعداد نیروی انسانی توجهی ندارند.