پاکستان مشتری برق ایران شد

پاکستان مشتری برق ایران شد رایزن اقتصادی پاکستان در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این کشور متقاضی خرید برق از ایران است. نذر محمد رانجها در حاشیه حضور در نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار کرد: پاکستان در زمینه نفت و الکتریسته خواهان همکاری با ایران است. وی با بیان […]

پاکستان مشتری برق ایران شد

رایزن اقتصادی پاکستان در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این کشور متقاضی خرید برق از ایران است.

نذر محمد رانجها در حاشیه حضور در نمایشگاه توانمندی‌های اقتصادی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایرنا، اظهار کرد: پاکستان در زمینه نفت و الکتریسته خواهان همکاری با ایران است.

وی با بیان این‌که پاکستان می‌خواهد که ۳۰۰ مگاوات انرژی الکتریسیته از ایران خریداری کند، گفت: آماده‌ایم که روابط تجاری خود با ایران را افزایش دهیم و در این زمینه گفت‌وگوهایی با مقامات ایرانی داشته باشیم.

رایزن اقتصادی پاکستان در ایران با بیان این‌که سطح تبادلات تجاری بین دو کشور به ۵ میلیون دلار می‌رسد، افزود: روسای جمهوری دو کشور در دیدارهایی که با یکدیگر داشتند، عنوان کردند که میزان تبادلات تجاری ایران و پاکستان پایین تر از سطح انتظار است و باید این میزان افزایش یابد.

رانج‌ها یادآور شد: ایران و پاکستان دو کشور دوست و همسایه هستند و بیش از ۹ هزار کیلومتر مرز مشترک دارند از این رو زمینه برای رشد تبادلات تجاری بین ایران و پاکستان فراهم است.

رایزن اقتصادی پاکستان در ایران با بیان این‌که بیش از ۳ هزار زمینه برای همکاری اقتصادی بین ایران و پاکستان وجود دارد، گفت: بسیاری از محصولات پاکستان به صورت مستقیم به ایران صادر نمی‌شوند، این مواد در ابتدا به کشورهایی اروپایی و حاشیه خلیج‌فارس می‌رود و سپس با قیمت‌هایی چند برابر به ایران فروخته می‌شوند.

رانج‌ها تأکید کرد: ما می‌خواهیم این رابطه‌ها از بین روند و محصولات با قیمت‌های ارزان تر به صورت مستقیم به ایران صادر شوند.

آصف‌علی‌خان‌درانی، سفیر پاکستان در جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرد: با توجه به توافق ایران و ۱+۵ می‌توان گفت که از طریق این توافق و اقدام مشترک راه‌های بسیاری برای مسایل موجود ایجاد شده و تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران کاهش یافته است.

سفیر پاکستان در تهران با بیان این که ما از سرمایه‌گذاری ایران در پاکستان استقبال می‌کنیم، افزود: به دنبال توافق هسته‌ای برخی مشکلات مانند مسایل بانکی با ایران که با آن مواجه بودیم رو به حل شدن است.

 

درانی همچنین به سفر فروردین ماه گذشته رییس‌جمهوری اسلامی ایران به پاکستان و امضای اسناد همکاری میان دو کشور در زمینه‌های صادرات برق، بیمه، اتاق‌های بازرگانی، برنامه راهبردی بازرگانی، رسانه‌ای، آکادمی و علمی، پزشکی، بهداشت و گردشگری از سوی وزیران مربوطه در حضور سران دو کشور اشاره کرد و یادآور شد: حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان در مدت ۴ سال از یک میلیارد دلار به ۵ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.