با زمین خوردن نفت جهان ورشکسته می شود،غولهای نفتی دنیا قربانی رکود

  شرکت‌های انرژی از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون ۳۰۰ هزار نیروی کار را از دست دادند. همچنین بر اساس شرکت‌های مشورتی مطالعاتی قراردادهای ۱٫۵ تریلیون دلاری مربوط به سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ همگی لغو شده‌اند. سالن کنفرانس‌ها در شهر هیوستن مملو از مدیران و کارشناسان و ناظران و خبرنگارانی بود که آمده بودند تا […]

 

شرکت‌های انرژی از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون ۳۰۰ هزار نیروی کار را از دست دادند. همچنین بر اساس شرکت‌های مشورتی مطالعاتی قراردادهای ۱٫۵ تریلیون دلاری مربوط به سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ همگی لغو شده‌اند.

سالن کنفرانس‌ها در شهر هیوستن مملو از مدیران و کارشناسان و ناظران و خبرنگارانی بود که آمده بودند تا بشنوند کارگزاران نفتی چه می‌گویند، از جمله اظهارات علی‌النعیمی، وزیر نفت بزرگ‌ترین تولید کننده نفت عضو اوپک یعنی عربستان سعودی. النعیمی در این نشست اظهاراتی بیان کرد که باب میل بسیاری نبود، او گفت به رغم سختی‌ها اوپک همچنان مقاومت خواهد کرد و آن قدر ایستادگی می‌کند تا رقبای خود را از میدان به در کند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از دیپلماسی ایرانی، اظهارات سخنرانان هم زمان به زبان‌های روسی و چینی و ۱۰ زبان دیگر ترجمه می‌شدند. واژه‌های مشترک تمامی سخنرانی‌ها نگرانی از آینده جهان بود و این که شاید حیات به شکل کنونی آن ادامه نیابد. یکی از تحلیلگران آمریکایی گفت: تولیدکنندگانی که هزینه‌های بسیاری را صرف تولید می‌کنند باید از عرصه کنار بروند. می‌دانم این کلمات بسیار شدیداللحن و تند هستند اما واقعیت دنیای کنونی این است. به گفته این تحلیلگر «عربستان سعودی بازار را سیراب نکرده اما قیمت بالای هر بشکه نفت سبب شده است تا بسیاری از فرصت سوءاستفاده کنند و به دنبال منابع ارزان تر بروند.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، وابسته به جریان لیبرال مخالف حکومت عربستان که مقر آن در لندن است، النعیمی در سخنان خود گفت: تولیدکنندگان خارج از چارچوب اوپک را ملاقات کردیم و از آن‌ها پرسیدیم، می‌خواهید چه کنید، جوابی نداشتند. بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خارج از اوپک توجهی به لزوم کاستن از تولید خود نداشتند، به نظر هم نمی‌رسد که هنوز هم توجهی به این موضوع داشته باشند. برای همین عربستان تصمیم گرفت کاری از پیش نبرد، و از تولید خود نکاهد تا موازنه به بازار‌ها برگردد، و از نقش سنتی خود که کمک می‌کرد بازار‌ها به ثبات و توازن برسند، دست بر ندارد. اولویت عربستان پاسخ دادن به نیاز مشتریان و حفظ سهم خود از بازار است، نه این که از هزینه‌های رو به افزایش تولید نفت حمایت کند. در آخر به‌طور روشن و خیلی صریح و تند می‌گویم: تولید عربستان، می‌تواند با همه رقابت کند، همیشه هم مشتری و مصرف کنندگان خود را دارد.

البته در برابر اکتشاف‌های نفت آمریکا عربستان آمادگی رقابت ندارد، و تمایل دارد از سهم خود در بازار صرف نظر کند برای این که بتواند جلوی حمایت از تولیدکنندگان نفت در آلاسکا و داکوتا و آلبرتا را بگیرد. این کار می‌تواند ضربه مهلکی به تولید کنندگان نفت ماسه‌ای در آلبرتا در کانادا و نفت صخره‌ای در آمریکا بزند.

وقتی که قیمت نفت به حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید سرمایه‌های سرسام آوری صرف اکتشاف و استخراج نفت از منابع غیراقتصادی مثل منطقه ماسه‌ای آلبرتای کانادا و صخره‌ای ایالت‌های داکوتا و اوکلاهوما و تگزاس شد. طبیعی است که النعیمی ترجیح می‌دهد قیمت نفت بالای ۲۰ دلار باشد، اما با همین نرخ نیز عربستان می‌تواند مدتی طولانی را سر کند.

صرف هزینه‌های سنگین باعث می‌شود تا تولیدکنندگانی که با هزینه بالا نفت استخراج می‌کنند متحمل زیان‌های شدیدی شوند. تولیدکنندگان باید چند سال را با این قیمت‌ها سر کنند تا قیمت‌ها به سطح سال ۲۰۱۴ برسند.

این در حالی است که کاهش قیمت نفت سبب شده تا بسیاری از شرکت‌های نفتی در معرض ورشکستگی قرار بگیرند. روزنامه وال‌استریت ژورنال بعد از سخنرانی النعیمی در این کنفرانس نوشت به نظر می‌رسد حمام خون ناشی از رکود در قیمت نفت برای مدت طولانی ادامه یابد، به گونه‌ای که شرکت‌های تولیدکننده نفت این روز‌ها را در وضعیت سختی به سر می‌برند، اگرچه ممکن است بعضی از شرکت‌های نفتی بتوانند از این وضعیت جان سالم به در ببرند اما بسیاری از آن‌ها قطعاً نخواهند توانست از این وضعیت عبور کنند و مجبورند ورشکستگی خود را اعلام کنند.

قربانیان حمام خون فقط شامل شرکت‌های نفتی کوچک نمی‌شود. شرکت بی‌پی‌یا بریتیش پترلیوم اعلام کرد که زیانش به ۵٫۲ میلیارد دلار رسیده و تا پایان سال ۲۰۱۵ در حدود ۳ هزار کارمند خود را برکنار کرده است. شرکت آمریکایی «هس» نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳ میلیارد دلار زیان داده است، اما جان هیس، مدیر اجرایی این شرکت اصرار دارد که بگوید شرکتش همچنان سراپا ایستاده است و مقاومت می‌کند.

شرکت‌های نفتی در حال حاضر غرق در بدهی هستند که دلیل عمده آن نیز سقوط قیمت نفت از ۱۱۵ دلار در سال ۲۰۱۴ به زیر ۳۰ دلار است. انتظار می‌رود این وضعیت برای مدت‌ها ادامه داشته باشد و آن طور که علی‌النعیمی می‌گوید هیچ طرحی برای کاهش تولید برای افزایش قیمت‌ها نیز به چشم نمی‌خورد. در عین حال با توجه به ویژگی‌های بازار آزاد و عرضه و تقاضا و نبود ابزاری صحیح برای کاستن از هزینه‌های شرکت‌های جهانی فعال در عرصه نفت، به نظر نمی‌رسد چشم‌اندازی برای افزایش قیمت نفت وجود داشته باشد.

با وجود این که بعد از اعلام توافق میان ونزوئلا، قطر، عربستان سعودی و روسیه برای بازگرداندن سقف تولید به قبل از ژانویه ۲۰۱۵ کمی قیمت نفت افزایش یافت اما این افزایش قیمت ۴۸ ساعت بیش‌تر دوام نیاورد و مجدداً قیمت‌ها سقوط کرد.

در سطح جهانی، شرکت‌های انرژی از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون ۳۰۰ هزار نیروی کار را از دست دادند. همچنین بر اساس شرکت‌های مشورتی مطالعاتی قراردادهای ۱٫۵ تریلیون دلاری مربوط به سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ نیز لغو شدند. همچنین کاهش درآمد‌ها سبب شده تا تولید نفت صخره‌ای روزانه ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یابد، و پیش‌بینی می‌شود تا ابتدای سال ۲۰۱۷ نیز در حدود ۲۰۰ هزار بشکه دیگر کاسته شود. نزدیک به ۴۸ شرکت نفت و گاز آمریکایی که ۲۳ تای آن‌ها در تگزاس هستند، از دادگاه‌های آمریکا خواسته‌اند که برای جلوگیری از ورشکستگی از آن‌ها حمایت شود، بر اساس شرکت حقوقی «هینز‌اند بوون» بدهی آن‌ها به ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد.

خودداری عربستان از کاهش تولید نفت سبب می‌شود ۵۰ درصد شرکت‌های فعال در تولید نفت صخره‌ای اعلام ورشکستگی کنند. شرکت «پایونیر» تنها در ۳ ماه چهارم سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۶۲۳ میلیارد دلار هزینه داده و از بودجه خود در سال ۲۰۱۶ نیز دو میلیارد دلار کاسته است.

 

برای همین بسیاری از عربستان سعودی انتظار دارند که از سطح تولید خود بکاهد اما عربستانی‌ها نیز پاسخ می‌دهند تولید نفت جهان در حدود ۹۳ میلیون بشکه در روز است که سهم عربستان از این مقدار ۱۰٫۵ میلیون بشکه است، پس چرا باید همه از عربستان بخواهند تولید نفتش را کاهش دهد در حالی که کسی به تولیدکنندگان ۸۳ میلیون بشکه نفت دیگر فشار نمی‌آورد؟ کل تولید نفت اوپک ۳۳ میلیون بشکه در روز است چرا کسی از تولیدکنندگان ۶۰ میلیون بشکه دیگر نمی‌خواهد تولید خود را کاهش دهند؟ چرا کسی به روسیه، نروژ، مکزیک و ایالات متحده فشار نمی‌آورد که از میزان تولید خود بکاهند؟