آمریکا برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان برنامه‌ریزی کرده است

آمریکا برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان برنامه‌ریزی کرده است رییس انجمن ملی خرمای کشور گفت: مشاهدات عینی از نخلستان‌های جنوب آمریکا نشان از برنامه‌ریزی فعالان این کشور برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان در سال‌های آینده دارد تا پس از پسته، بازار این محصول را نیز در دست بگیرند. به گزارش مناقصه‌مزایده […]

آمریکا برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان برنامه‌ریزی کرده است

رییس انجمن ملی خرمای کشور گفت: مشاهدات عینی از نخلستان‌های جنوب آمریکا نشان از برنامه‌ریزی فعالان این کشور برای در اختیار گرفتن بازار خرمای جهان در سال‌های آینده دارد تا پس از پسته، بازار این محصول را نیز در دست بگیرند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن ‌و کشاورزی استان کرمان، محسن‌رشیدفرخی در نشست بررسی مسایل و مشکلات زنجیره تأمین خرمای صادراتی با حضور رییس کمیسیون بازرگانی اتاق کرمان اظهار کرد: در آمریکا نخلستان‌های جدید با شیوه‌های مدرن آبیاری، احداث شده که این نخل‌‌ها ظرف ۶ تا ۷ سال آینده به درآمدزایی می‌رسند در حالی که این مدت در کشور ما حدود ۱۱ سال است.

وی با اشاره به این‌که قیمت تمام شده خرما در صادرات این محصول بسیار تأثیرگذار است، ادامه‌ داد: در آمریکا به قیمت تمام شده محصول خرما و سرمایه‌گذاری در این بخش توجه ویژه دارند و همین موضوع می‌تواند برای ما در سال‌های آینده مشکلاتی ایجاد کند که باید از هم اکنون به فکر چاره بود.

رشیدفرخی، با تأکید بر این‌که باید برای محصول خرما اهداف بلندمدت ۱۰ تا ۱۵ سال داشته باشیم، تصریح‌ کرد: جهاد کشاورزی باید در تولید محصولات کشاورزی قیمت تمام شده را با توجه به کمبود آب در نظر بگیرد و الگوهای کشت مناسبی را به کشاورزان ارایه دهد.

وی با تأکید بر کاهش قیمت تمام شده محصولات و توجه به کیفیت آنها و امنیت آبی و غذایی، افزود: در همه مباحث باید به دور از احساسات و بسیار اصولی و زیربنایی کار کرد و بدون افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی، راندمان را بالا برد.

نایب رییس کمیسیون آب، محیط‌‌زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران ضمن انتقاد از نرخ بالای بهره بانکی در تسهیلات کشاورزی، ادامه داد: بانک تسهیلات با نرخ بهره ۱۶ درصد و با بازپرداخت ۶ ماهه برای کشاورز در نظر می‌گیرد که در عمل اگر کشاورز این تسهیلات را دریافت نکند، مقرون به صرفه‌تر است.

رشیدفرخی بیان‌ کرد: دولت باید از یک‌سری محصولات کشاورزی استراتژیک حمایت کند و بداند که تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای ۱۰ درصد و بازپرداخت کوتاه مدت برای کشاورزان هیچ سودی ندارد.

وی در بخش دیگری با تأکید بر این‌که اقتصاد باید به بخش خصوصی و مردم واگذار شود، گفت: جایگاه دولت و بخش خصوصی تغییر کرده و دولت به جای سیاست‌گذاری وارد اجرا شده و همین مسأله بخش خصوصی را سردرگم کرده است.

عضو هیأت رییسه اتاق کرمان افزود: در دو سه سال گذشته به دلیل عدم دخالت دولت در خرما، این محصول در سردخانه‌ها نماند که اتفاق خوبی برای کشاورزان بود.

رشیدفرخی با بیان این‌که دولت نباید در بحث‌های قیمت‌گذاری و خرید تضمینی وارد شود زیرا بازار بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم خواهد شد، اظهار‌کرد: دولت در زمینه خریدهای تضمینی کار را به کنسرسیوم‌های بخش خصوصی واگذار کند.

در ادامه این نشست رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن‌ و تجارت استان کرمان، با اشاره به این‌که سازمان توسعه تجارت ایران ۱۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را برای سال‌جاری در نظر گرفته است، بیان‌ کرد: سهم استان کرمان از این میزان ۲٫۷ درصد است که از جمله استان‌های مهم کشور در صادرات محسوب می‌شود.

محمدرضاقوام‌آبادی اظهار کرد: در سال گذشته یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار صادرات از گمرکات استان انجام شده که این آمار تا پایان آبان ماه سال‌جاری ۷۳۵ میلیون دلار است.

وی تعداد کل صادرکنندگان کشور را ۱۷ هزار نفر عنوان و تصریح‌ کرد: ۹۰ درصد صادرات کشور توسط کم‌تر از هزار نفر از این افراد صورت می‌گیرد که بهتر است شرکت‌های صادراتی تشکیل شوند تا ورود به حوزه صادرات به صورت فردی نباشد و تشکل‌ها و هلدینگ‌های قوی در این حوزه حضور داشته باشند.

قوام‌آبادی خاطرنشان ‌کرد: به نظر می‌رسد دولت در سال‌جاری برای اعطای مشوق‌‌ها و جوایز صادراتی تصمیم جدی دارد اما تاکنون در این زمینه اعتبار خاصی به استان‌ها داده نشده است.

 

وی دیگر برنامه سال‌جاری سازمان توسعه تجارت را مدیریت واردات عنوان کرد و گفت: کرمان یک استان مهم وارداتی است که عمده این واردات مربوط به قطعات خودروسازی ۶ کارخانه خودروسازی استان است که این واردات نیز باید با هدف مثبت شدن تراز تجاری کشور مدیریت شود.