ورود باج‌افزارهای هرمی به خرابکاری سایبری!!

ورود باج‌افزارهای هرمی به خرابکاری سایبری!! باج‌افزاری جدید، قربانیان را تشویق می‌کند به رایانه‌های دیگر حمله کنند. این نوع باج‌افزار که با استفاده از یک سیستم ابتکاری برای افزایش واگیر به بدافزار‌ها کشف شده است، با ارایه پیشنهاد تخفیف، به صورت هرمی قربانیان را به مهاجم تبدیل می‌کند. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، […]

ورود باج‌افزارهای هرمی به خرابکاری سایبری!!

باج‌افزاری جدید، قربانیان را تشویق می‌کند به رایانه‌های دیگر حمله کنند. این نوع باج‌افزار که با استفاده از یک سیستم ابتکاری برای افزایش واگیر به بدافزار‌ها کشف شده است، با ارایه پیشنهاد تخفیف، به صورت هرمی قربانیان را به مهاجم تبدیل می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، بدافزار «زمان پاپ‌کورن» (Popcorn Time) به ‌کاربران پیشنهاد می‌دهد اگر دو نفر دیگر را متقاعد به نصب لینک بدافزار و پرداخت وجه کنند، به صورت رایگان، بدافزار آنها را حذف خواهد کرد.

به‌کاربرانی که به بدافزار پاپ‌کورن آلوده شده باشند، پیشنهاد می‌شود فایل‌های خود را با پرداخت پول نقد باز کنند. اما آنها نیز گزینه دومی نیز دارند که توسعه‌دهندگان از آن با عنوان راه کثیف یاد می‌کنند و آن، دادن لینک بدافزار به دیگران است. آنها می‌گویند: اگر دو یا چند نفر این فایل را از طریق لینکی که می‌دهید نصب و پرداخت کنند، ما فایل‌هایتان را به صورت رایگان رمزگشایی می‌کنیم.

مانند بسیاری از باج افزارها، پاپ کورن، فایل‌های کلیدی بر رویهارد دیسک کاربران آلوده را رمزگذاری می‌کند و وعده رمزگشایی را تنها به آن دسته از کاربران که باج پرداخت کنند و یا دیگران را آلوده کند می‌دهد. در حال حاضر، این نرم‌افزار در دست توسعه است، اما اگر به صورت کامل منتشر شود، روش توزیع نوآورانه‌اش می‌تواند آن را به سرعت به یکی از انواع گسترده این نوع بدافزار تبدیل کند.

مشاوره برای کسانی که به باج‌افزار آلوده شدند متفاوت است. اکثر سازمان‌های اجرای قانون مخالف پرداخت باج هستند و معتقدند موجب فعالیت‌های جنایی بیش‌تر می‌شود و در ضمن هیچ تضمینی وجود ندارد فایل‌‌ها با پرداخت باج آزاد شوند، زیرا برخی تلاش‌های بدافزاری فعالیتی مانند باج‌افزار دارد، اما به سادگی فایل‌‌ها را بی‌درنگ حذف می‌کند.

 

بسیاری از محققان امنیتی نیز توصیه‌ای مشابه این دارند، اما برخی نیز معتقدند قربانیان فردی نباید فایل‌های خود را به خاطر مبارزه با جرم‌های بیش‌تر به خطر بیندازند. برخی از باج‌افزار‌ها نیز به لطف کدنویسانی که در رمزگذاری کردن ‌هارد دیسک مرتکب اشتباه می‌شوند، کرک شده‌اند. پتیا (Petya) و تلکرپت (Telecrypt) دو ‌نوع بدافزاری هستند که مغلوب شده‌اند.