۸۰ درصد کسب و کار به برجام ارتباطی ندارد

۸۰ درصد کسب و کار به برجام ارتباطی ندارد یک اقتصاددان با بیان این‌که عامل بدتر شدن فضای کسب و کار طبق گزارش بانک مرکزی ضعف اجرایی دولت است و از نظر قوانین چیزی کم نداریم، گفت: ۸۰ درصد فضای کسب و کار به برجام ارتباطی ندارد. به گزارش فارس، علی‌نقی‌مشایخی در مورد این‌که چرا […]

۸۰ درصد کسب و کار به برجام ارتباطی ندارد

یک اقتصاددان با بیان این‌که عامل بدتر شدن فضای کسب و کار طبق گزارش بانک مرکزی ضعف اجرایی دولت است و از نظر قوانین چیزی کم نداریم، گفت: ۸۰ درصد فضای کسب و کار به برجام ارتباطی ندارد.

به گزارش فارس، علی‌نقی‌مشایخی در مورد این‌که چرا با وجود صعود رتبه ایران در جایگاه فضای کسب و کار جهانی طی سال‌های اخیر در آخرین گزارش بانک جهانی جایگاه ایران ۳ پله سقوط کرده است، اظهار داشت: کشور از لحاظ قانون و مقررات چیزی کم نداشته و قوانینی از جمله رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، بهبود مستمر فضای کسب و کار، هیأت مقررات‌زدایی و ضوابط مربوط به این موضوع وجود دارد و گیر و اشکال اصلی اصلاح نشدن این فضا در مدیریت اجرایی دولت است.

این اقتصاددان تأکید کرد: به نظر می‌رسد مدیریت و قدرت اجرایی که باید امور مربوط به فضای کسب و کار را پیگیری کند وجود ندارد و یا ضعیف است.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود آن‌که فضای کسب و کار مربوط به مسایل داخلی می‌شود، وزیر اقتصاد آن را به رفع تحریم‌ها و برجام پیوند می‌زند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد بیش از ۸۰ درصد فضای کسب و کار کشور مربوط به مسایل درونی است و به‌طور تخمینی کم‌تر از ۲۰ تا ۳۰ درصد آن به مسایل بیرونی و اقتصاد دنیا بازمی‌گردد. هر آنچه که در این زمینه باید رخ دهد، مربوط به مسایل داخلی بوده و باید ساماندهی شود.

مشایخی یادآور شد: از برنامه، قانون، هدفگذاری، مصوبات، هیأت دارای اختیار مقررات‌زدایی و نظایر آن در کشور به منظور حل مشکلات فضای کسب و کار کم نداریم، اما معلوم نیست، چرا اهداف این بخش محقق نمی‌شود، به نظر می‌رسد باید مسایل با جدیت پیگیری و راهنمایی بیش‌تری اتفاق بیفتد که اکنون این موضوع رخ نمی‌دهد.

وی تأکید کرد: توان اجرایی دولت را باید تقویت کرد، زیرا ضعف در این بخش مشهود است.

 

این اقتصاددان درمورد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز تصریح کرد: در این زمینه نیز مدیریت اجرایی قوی احساس می‌شود و باید از دستگاه‌ها و مسؤولان پیگیری و مطالبه صورت بگیرد، تا پشتیبانی‌های لازم برای تحقق اهداف انجام شده و برنامه‌ریزی و کنترل قوی‌تری اعمال شود و مانند فضای کسب و کار باقی نماند.