اختلاف نرخ ارز ۱۰ تا ۱۵ درصد رانت ایجاد می‌کند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع ‌و معادن استان البرز اختلاف نرخ ارز ۱۰ تا ۱۵ درصد رانت ایجاد می‌کند رحیم بنامولایی گفت: دولت قول داده بود که با تحقق برجام تک نرخی شدن ارز اجرایی شود که این امر متأسفانه تاکنون اجرایی نشده است. رحیم بنامولایی رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان البرز با اشاره […]

رییس اتاق بازرگانی، صنایع ‌و معادن استان البرز

اختلاف نرخ ارز ۱۰ تا ۱۵ درصد رانت ایجاد می‌کند

رحیم بنامولایی گفت: دولت قول داده بود که با تحقق برجام تک نرخی شدن ارز اجرایی شود که این امر متأسفانه تاکنون اجرایی نشده است.

رحیم بنامولایی رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان البرز با اشاره به این موضوع که بعید است تمدید تحریم‌های ۱۰ ساله آمریکا موسوم به داماتو تأثیر چندانی بر اقتصاد ایران داشته باشد به تراز گفت: این قانون صرفاً منجر به ایجاد محدودیت برای سرمایه‌گذارانی است که قصد سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را دارند و بیش از این‌که یک موضوع اقتصادی باشد بیش‌تر یک مسأله سیاسی است.

وی افزود: به نظر نمی‌رسد تمدید این قانون موجبات فرار سرمایه از ایران را ایجاد کند چرا که این قانون در گذشته نیز وجود داشته و دشمنی آمریکا با ایران موضوع تازه‌ای نیست. این فعال اقتصادی با ابراز امیدواری به آینده اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: به نظرم سال ۹۶ سال مهمی در اقتصاد ایران بوده و به نوعی سال گذر اقتصاد ایران از رکود به سمت رونق خواهد بود و نباید چندان نگران مشکلات و تحریم‌های خارجی بود.

وی با انتقاد از انتظارات ایجاد شده از برجام در میان مردم گفت: دولتی‌‌ها در افکار عمومی نباید توقع مردم از برجام را افزایش داده و ذهنیت‌ها را به سمت‌وسویی می‌بردند که با اجرای برجام یک شبه معجزه خواهد شد.

بنامولایی ادامه ‌داد: طبیعی است که با افزایش انتظارات مردم این مشکلات نیز ایجاد شود.

رییس اتاق بازرگانی استان البرز درباره ارز ۳۳۰۰ تومانی در لایحه بودجه سال ۹۶ اظهار‌ کرد: البته دولت قول داده بود که با تحقق برجام تک نرخی شدن ارز اجرایی شود که این امر متأسفانه تا کنون اجرایی نشده است. اگر بخواهیم در بازار تعادل خوبی داشته باشیم و شرایط نرمال حاکم باشد باید این رانت اختلاف نرخ ارز را برطرف کرد. چرا که همین اختلاف نرخ ارز موجود ۱۰ تا ۱۵ درصد رانت ایجاد می‌کند.

 

وی درباره فساد آور بودن این رانت و زمینه‌های مورد نیاز برای یکسان‌سازی نرخ ارز تصریح‌ کرد: برای انجام این کار باید فضای مورد نظر دولت ایجاد شود که امیدواریم با تداوم افزایش قیمت نفت دولت بتواند کسری بودجه و نقدینگی خودش را از درآمدهای حاصل از محل فروش نفت جبران کند و اجرای این طرح را عملیاتی کند.