۱۲۵۰۰میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر شد

طی سال جاری ۱۲۵۰۰میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر شد ۱۲میلیارد و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی طی سال جاری منتشر شده است. به گزارش ایسنا، مهدی‌بنانی، رییس مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور، در کارگاه آموزشی تسریع ابزارهای تأمین مالی و تسویه حساب بدهی‌های این استان افزود: […]

طی سال جاری

۱۲۵۰۰میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر شد

۱۲میلیارد و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی طی سال جاری منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، مهدی‌بنانی، رییس مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور، در کارگاه آموزشی تسریع ابزارهای تأمین مالی و تسویه حساب بدهی‌های این استان افزود: ظرفیت‌های قانون بودجه در منابع و ابزارهای مختلف را در قانون بودجه داریم که این میزان ۱۲۰هزار میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: ۲۲هزار میلیارد تومان از این میزان بین شرکت‌های دولتی مانند شرکت نفت و شهرداری‌ها توزیع شده است و ۹۸هزار میلیارد تومان آن نیز در خود دولت در قالب قانون و اصلاحیه قانون بودجه را داریم که در راستای دفع موانع بدهی، توجه بدهی‌ها و ساماندهی بدهی‌های دولت به بخش خصوصی است.

رییس مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور خاطرنشان کرد: امسال در قانون بودجه ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت داریم که در اوایل همین آذر ماه منتشر شده است.

بنانی تصریح کرد: تسویه اوراق خزانه ۱۲هزار و ۵۰۰میلیارد تومان است به این منظور که بدهی که دولت و بخش دولتی به بخش خصوصی دارد در مقابل طلب دولت به این بخش با صدور این اوراق تسویه می‌شود.

وی ادامه داد: اسناد خزانه اسلامی در قانون بودجه دو نوع بند(ه) و بند(ز) پیش‌بینی شده است.

رییس مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصاد و دارایی کشور عنوان کرد: از مبلغ ۱۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان تسویه اوراق خزانه مربوط به بخش مربوط به بند(ه) تبصره بودجه سال ۱۳۹۵ است که در این بخش ۷ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان اوراق و اسناد مالی برای پرداخت بدهی دولت به طلبکاران غیردولتی، طرح‌های عمرانی و فروشندگان آب و برق است.

بنانی با اشاره به این‌که تاکنون ۴۰۰۰میلیارد تومان از این میزان منتشر شده، به صورت قطعی به پیمانکاران و گیرندگان واگذار شده است. از این مبلغ اختصاص یافته به استان‌ها ۶۷ میلیارد تومان به کهگیلویه‌وبویراحمد اختصاص داده شد.

رییس مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور تصریح کرد: همچنین ۱۰هزار میلیارد تومان اسناد خزانه نوع دوم مربوط به بند(ز) داریم که قرار است برای استمرار جریان پرداخت‌های خزانه‌داری مورد استفاده قرار بگیرد.

بنانی ضمن اشاره به این‌که براساس تفاهمنامه وزارت اقتصاد و سازمان برنامه ۴ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان منتشر شده است، اضافه کرد: از این مبلغ دو هزار و ۵۰۰میلیارد تومان به دستگاه‌های استانی تخصیص داده شده است و ۲۰۰۰میلیارد تومان نیز به دستگاه‌های اجرایی ملی مانند دانشگاه‌ها که اکثرا در استان‌ها مستقر هستند، واگذار شده است.

 

گفتنی است در سال گذشته اسناد خزانه اسلامی ۵۰۰۰هزار میلیارد تومان منتشر شده بود.