تقدیم جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی به شجریان

تقدیم جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی به شجریان نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با تقدیر از شرکت‌کننده‌های ۳ بخش تکنوازی، گروه‌نوازی و ساز و آواز، به محمدرضا شجریان تقدیم شد. به گزارش ایلنا، مراسم پایانی نخستین دوره جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی شامگاه ٢٤ آذرماه در تالار رودکی برگزار شد. در ابتدای این مراسم امیرمردانه، دبیر جشنواره، […]

تقدیم جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی به شجریان

نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با تقدیر از شرکت‌کننده‌های ۳ بخش تکنوازی، گروه‌نوازی و ساز و آواز، به محمدرضا شجریان تقدیم شد.

به گزارش ایلنا، مراسم پایانی نخستین دوره جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی شامگاه ٢٤ آذرماه در تالار رودکی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم امیرمردانه، دبیر جشنواره، در سخنانی اظهار کرد: این‌که جشنواره‌ای به صورت تخصصی به موسیقی کلاسیک ایرانی بپردازد، اتفاق خجسته‌ای بود. با توجه به زمان کمی که از تصمیم‌گیری تا اجرای طرح جشنواره داشتیم، برآورد مثبتی را شاهد هستیم.

او ادامه داد: این خیلی خوب بود که همه مسؤولان موسیقی کشور جای چنین جشنواره‌ای را خالی می‌دانستند و به‌کار ما سرعت بخشیدند. تا حدی که فکر کنم در عرض دو روز مجوز را گرفتیم.

دبیر نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی با بیان این‌که طرح تفصیلی جشنواره وسیع‌تر بود، گفت: این طرح تفصیلی شامل بخش رقابتی نیز می‌شد که به علت کمبود وقت آن را به سال آینده موکول کردیم.

مردانه ضمن ارایه آمار ١١٠ شرکت‌کننده در بخش اصلی و ٣٢ شرکت‌کننده در بخش جنبی جشنواره، اظهار کرد: امیدوار هستیم در این زمان که خبرهای خوبی به گوش نمی‌رسد، کاری کنیم که موسیقی کشور به تفرقه نرسد.

اجرای گروه موسیقی «ژاو» به سرپرستی سیاوش کامکار و تکنوازی تار قاسم‌رحیم‌زاده از بخش‌های دیگر این مراسم بود.

در اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، علی‌مرادخانی، معاون امور هنری وزارت ارشاد، حمیدرضانوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی و مدیر سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر، فرزادطالبی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، علی‌اکبرصفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، بهرام‌جمالی، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، فریدون‌شهبازیان، رهبر ارکستر ملی و هنرمندانی مانند داریوش‌پیرنیاکان، میلادکیایی، هنگامه‌اخوان و علی‌جهاندار حضور داشتند.

در نیمه پایانی مراسم از علی‌جهاندار، خواننده آواز ایرانی خواسته شد تا به همراهی امیرمتولی، نوازنده سه‌تار، اجرایی را داشته باشد. مجری مراسم با بیان این‌که جهاندار، شاگرد محمدرضاشجریان بوده است، ضمن آرزوی سلامتی برای این هنرمند پیشکسوت که در بستر بیماری است، بیان کرد که این مراسم و جشنواره به شجریان تقدیم می‌شود.

در تقدیر از شرکت‌کنندگان بخش آوازی از امیراثنی‌عشری، امیرمسعودامیری، مهران‌زمانی، مهدی‌شهسوار، حسین‌علیشاپور، محمداسماعیل‌قنبری، اشکان‌کمانگری، محمودمخدوم، امیدمظهری و محمدملاآقایی، تقدیر و به آنها تندیس اهدا شد.

مریمخدابخش، سامرحبیبی، قاسم‌رحیم‌زاده، رامین‌صفایی، مرتضی‌صنایعی، مهیارطریحی، علی‌کاظمی و سعیدنایب‌محمدی هم هنرمندانی بودند که در بخش تکنوازی تقدیر شدند.

همچنین نویددهقان، آرش‌سعیدیان، مهدی‌صالح‌بیدگلی، هومان‌رومی، علی‌اصغر‌عربشاهی، آیدین‌علیانسب، نادرفولادی‌نسب، حمیدقنبری، سیاوش‌کامکار، مسیح‌تحویلداری، سهیل‌کاکاوند و مهدی‌ارومی به نمایندگی از گروه‌های شرکت‌کننده در بخش گروه‌نوازی به روی سن رفتند و لوح تقدیر و تندیس خود را دریافت کردند.

این مراسم با تقدیر از ستاد اجرایی جشنواره به پایان رسید. در این بخش مجیدکاشانی، مدیر هنری، حسین‌خوش‌چهره، دبیر اجرایی، فرشادحداد، عضو ستاد اجرایی و احسان‌تارخ کارگردان هنری مراسم  تقدیر شدند.

 

پخش کلیپ‌هایی شامل سخنان علی‌مرادخانی، حمیدرضانوربخش و فرزادطالبی به همراه بخش‌هایی از اجرای گروه‌های شرکت‌کننده در نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، از بخش‌های دیگر این مراسم بود.