خشونت ضد اسلام است؛ از هر قومیت و مذهبی

    رییس‌جمهوری همه مسلمانان را به وحدت و برادری در سایه تعالیم پیامبر اسلام (ص) فرا خواند و با بیان این‌که توطئه بزرگ، جذب اندیشه‌های جوانان مسلمان به بنیان‌های فکری باطل است، تصریح‌کرد: هم هلال شیعی و هم مثلث سنی غلط است؛ شیعه و سنی برادر و پیرو اسلام و سیره پیامبرند.به گزارش ایسنا، […]

    رییس‌جمهوری همه مسلمانان را به وحدت و برادری در سایه تعالیم پیامبر اسلام (ص) فرا خواند و با بیان این‌که توطئه بزرگ، جذب اندیشه‌های جوانان مسلمان به بنیان‌های فکری باطل است، تصریح‌کرد: هم هلال شیعی و هم مثلث سنی غلط است؛ شیعه و سنی برادر و پیرو اسلام و سیره پیامبرند.به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در سی امین همایش بین‌المللی وحدت اسلامی با اشاره به این‌که هدف دشمنان، یاس‌آفرینی و نابودی فرصت‌های جوامع اسلامی است، اظهارداشت: هدف رژیم صهیونیستی و خون‌ریزان منطقه، گرفتن امید از جوانان مسلمانان است؛ خودشان به‌زودی گرفتار یأس خواهند شد.

روحانی با بیان این‌که «فلوجه و حلب و در آینده‌ای نزدیک همه عراق و سوریه از دست تروریست‌‌ها آزاد خواهد شد»، گفت: اگر قدرت‌های بزرگ جهانی و برخی دولت‌های دیکتاتور و وابسته منطقه فکر می‌کنند از طریق گروهک‌های تروریستی می‌توانند منافع و سلطه خود را در منطقه تثبیت کنند در خطایی بزرگ هستند.

رییس‌جمهوری تصریح‌کرد: با وحدت همه مسلمانان و تمسک به سیره پیامبر اکرم(ص) به آن روزی برمی‌گردیم که انشاا… همه مسلمانان منطقه، دشمن بزرگ را رژیم صهیونیستی بدانند، شاهد برادری و وحدت در میان همه کشورهای اسلامی باشیم، مردم یمن عزت، آزادگی و توسعه به دست آورند و همچنین آنهایی که با سلاح و پول به تروریست‌‌ها در منطقه کمک کردند، در برابر امت اسلام شرمنده باشند.

روحانی با بیان این‌که قرآن مجید امت واحده را در سایه اطاعت خدا، بندگی و عبادت می‌داند، ادامه‌داد: آن روزی امت واحده هستیم که به جای آمریکا، انگلیس، سلاح تروریست‌‌ها و قدرت‌های بزرگ، خداوند تکیه‌گاه ما باشد.

رییس‌جمهوری خاطرنشان‌کرد: عبادت و اطاعت حق به عنوان مفهوم توحید، تقوا و پاکدامنی مسلمانان و ایستادگی می‌تواند امت واحده را بسازد.

روحانی با اشاره به مسؤولیت سنگین آگاهی بخشی علمای دین بزرگان، روشنفکران و اندیشمندان در اوضاع کنونی جهان اسلام، اظهارداشت: هدف قدرت‌های بزرگ و صهیونیسم و خون‌ریزان منطقه، گرفتن نور امید از جوانان مسلمان و فاصله گرفتن آنان از اسلام است اما امروز این نور امید پیش روی جوانان روشن شده است و خود این قدرت‌ها به‌زودی گرفتار یأس خواهند شد.

رییس‌جمهوری از همه علما و اندیشمندان اسلامی خواست که نسل جوان و نوجوان را با همه قدرت با اسلام واقعی و اخلاق محمدی دعوت کنند تا در سایه اسلام، عشق به سنت اهل بیت(ع) و خاندان رسالت، مسیر تاریخی حضرت ابراهیم و پیامبر اسلام(ص) را که ادامه‌دهنده و مکمل راه انبیا است، طی کنیم.

روحانی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ موجود در دنیای اسلام افزود: نباید اجازه دهیم دشمنان اسلام این ظرفیت را از ما بگیرند، نابود کنند و به بهانه‌های مختلف شکاف و فاصله را زیادتر کنند.

رییس‌جمهوری با بیان این‌که شیعه و سنی، مذاهب و اقوام مختلف برای قرن‌‌ها در کنار هم زیسته‌اند، گفت: همه ما در کنار هم زندگی می‌کردیم، به یکدیگر احترام می‌گذاشتیم و به بزرگان مذاهب توهین نمی‌کردیم و صحابه و آل پیامبر(ص) مورد احترام همه مسلمانان بود.

روحانی ادامه‌داد: این شیعه و سنی نیستند که در مقابل یکدیگر ایستاده باشند و امام راحل می‌فرمودند این اسلام آمریکایی است که در برابر اسلام ناب محمدی(ص) ایستاده است.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این‌که هم هلال شیعی و هم مثلث سنی غلط است، افزود: سنی و شیعه برادر، مسلمان و پیرو راه قرآن، سنت، سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام هستند.

روحانی با اشاره به گرفتاری مسلمانان به‌وسیله استعمار و قدرت‌های متجاوز در قرون گذشته گفت: شیعه و سنی در طول تاریخ با وحدت، ایثار و فداکاری، در برابر استعمار و اختلاف‌افکنان ایستادند و استقلال خود را حفظ کرده‌اند.

رییس‌جمهوری به فتوای حوزه علمیه نجف، برای استقلال مسلمانان لیبی در برابر استعمار ایتالیا، مبارزه ملت ایران در برابر قدرت‌ شمالی و همچنین ملت عراق در برابر استعمار انگلیس اشاره کرد و ادامه‌داد: این افتخار حوزه علمیه نجف است که در یک زمان واحد برای ۳ موضوع مهم جهان اسلام و علیه استعمار خارجی فتوای جهاد صادر می‌کند.

روحانی ادامه داد: به جهادی افتخار می‌کنیم که طبق منطق قرآن مجید باشد و ما هرگز جهادی جز ایستادگی در برابر ظلم و دفاع از عزت اسلام و مسلمین نمی‌شناسیم.

رییس‌جمهوری با بیان این‌که آیات قرآن کریم درباره جهاد از مبارزه با ظلم شروع شده و به معنای ایستادگی در برابر ظلم، تجاوز، دفاع از کیان و عظمت دین و عزت مسلمانان است، اظهارداشت: از چه زمانی جهاد به معنای کشتن و جنگ مسلمان در برابر مسلمان و با اشاره قدرت‌های بزرگ است؟

روحانی تصریح‌کرد: آیا می‌توان خشونت را با خشونت و خون را با خون شست و مگر می‌توان با خونریزی و کشتن بی‌گناهان مدعی پیروی از پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) بود؟سنت و کلام پیامبر(ص) در کنار عشق و راه پیامبر(ص) و آل ایشان است که این‌ها هیچگاه از یکدیگر جدا نخواهند شد.

رییس‌جمهوری تأکیدکرد: معضل سوم پیش روی مسلمانان، این فاجعه است که دشمنان توانستند گروهی از جماعت‌های مسلمان را جذب اندیشه‌های انحرافی خود کنند و در مسیری قرار دهند، که بنیان‌های فکری باطل در ذهن آن‌ها القاء شود.

روحانی افزود: چه فاجعه‌ای بزرگتر از این که برخی مسلمانان به جای کینه از استعمارگران و غارتگران منابع کشورهای اسلامی و همچنین رژیمی که به عنوان بزرگ‌ترین خطر منطقه، ۷۰ سال است مسلمانان را به اختلاف، جنگ، نزاع و تجاوز کشانده است، کینه یکدیگر را به دل گرفته‌اند؟

رییس‌جمهوری با تأکید بر این‌که ما مسلمانان در اصل، کنار هم هستیم و در بسیاری از فروع همانند یکدیگر می‌اندیشیم و عمل می‌کنیم، گفت: مسلمانانی که روزی با وحدت و قدرت، کاخ استبداد و استعمار جهان را به لرزه در می‌آوردند، امروز دچار تفرقه شده و به این ترتیب، برای دشمنان اسلام ساعات و روزهای خوشی فراهم شده است.

روحانی با طرح این پرسش که آیا در عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان و لیبی، توسعه‌ و اخلاق را برای مردم جامعه اسلامی به ارمغان آوردند، از فقر و بیچارگی کاستند و یا علم و فناوری آفریدند؟، ادامه داد: هدف دشمنان یأس‌آفرینی و نابودی فرصت‌های جوامع اسلامی است. قدرت‌های بزرگ تنها جویباری از خون در خیابان‌‌ها به راه انداختند و موصل زیبا را ویران کردند، خواب راحت را از مسلمانان گرفتند، دختران مسلمان و مسیحی را که تحت لوای حکومت یک کشور بودند، به اسارت بردند.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این‌که اولین مسؤول ویران کردن موصل و سربریدن جوانان مسلمان، قدرت‌های غربی و سپس حامیان منطقه آن‌ها هستند، تأکیدکرد: گناه این مسایل در قدم اول، بر گردن استعمارگران بزرگ، قدرت‌های غربی و اشغالگران منطقه است که راه ترور را به گروهک‌های تروریستی آموختند، سلاح در اختیار آن‌ها گذاشتند و نفت دزدی آن‌ها را خریداری کردند و اجازه دادند آثار فرهنگی موزه‌های ویران‌شده، در بازارهای آن‌ها به فروش برسد و مسؤول دوم برخی کشورهای اسلامی هستند که پول و سلاح در اختیار گروهک‌های تروریستی قراردادند.

روحانی با بیان این‌که خشونت ضد اسلام است؛ از هر قومیت و مذهبی، تأکیدکرد: اگر شفاف سخن بگوییم، برخی از این افکار منحرف دنیای امروز در برخی مدارس دینی پرورش یافت و خشونت ضد اسلام، شیعه و سنی و هر قومیت ناروا و مردود است.

رییس‌جمهوری در ابتدای سخنان خود با تبریک میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و امام صادق(ع) به ملت ایران و همه مسلمانان جهان، گفت: بی‌تردید پیامبر اسلام در طول تاریخ، تأثیرگذار‌ترین انسان در زندگی بشریت است.

روحانی افزود: پیامبراکرم(ص) پرچم اخلاق را در جهان به اهتزاز در آورد، مردم جهان را به یکتاپرستی و توحید دعوت کرد و نه تنها بت‌های چوبی بلکه بت اشرافیت، تفوق‌های ناروای اجتماعی، استبداد‌ها و زورگویی‌های جهانی را با تعالیم وحی و قرآن، سرنگون کرد و راه زندگی را به خوبی نشان داد.

رییس‌جمهوری با بیان این‌که سخن پیامبر(ص) همواره از توحید به معنای پرستش خدا بود، گفت: البته توحید به این معناست که جامعه موفق و با وحدت را در زیر پرچم لااله‌الاا… حفظ کند. وحدت و توحید به این معناست که همه کتب انبیاء و رُسُل برای یک هدف نازل شده‌اند.

روحانی با تأکید بر این‌که پیامبر اسلام(ص) و قرآن مجید به ما آموختند که ایمان، تنها ایمان به اسلام منهای ادیان گذشته نیست، افزود: او نه تنها به ما یاد داد که به همه ادیان و آیین‌های توحیدی در تاریخ احترام بگذاریم، بلکه ریشه اسلام را از سنت و ملت ابراهیم می‌دانست.

 

رییس‌جمهوری با اشاره به این‌که آیین، ملت، دین و نهاد دینی که توسط انبیای گذشته برای بشریت آمده بود توسط اسلام تکمیل شد، اظهارداشت: اسلام متضاد ادیان گذشته نیست، بلکه مکمل ادیان گذشته است، نه تنها پیامبر(ص) به ما گفت که همه مسلمان‌‌ها باید در کنار هم و متحد باشند، حتی به ما آموخت که با پیروان ادیان توحیدی گذشته نیز رفتار و همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم.