کشف یک ستاره سیاره‌خوار!!

کشف یک ستاره سیاره‌خوار!! تیمی بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی ستاره‌ای شده‌اند که سیارات منظومه‌اش را می‌خورد. به گزارش ایسنا به نقل از آی‌بی‌تی، این ستاره که به «ستاره مرگ» ملقب شده، HIP68468 نام داشته و در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. ستارگانی که شباهت زیادی به خورشید داشته باشند، دوقلوی […]

کشف یک ستاره سیاره‌خوار!!

تیمی بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی ستاره‌ای شده‌اند که سیارات منظومه‌اش را می‌خورد.

به گزارش ایسنا به نقل از آی‌بی‌تی، این ستاره که به «ستاره مرگ» ملقب شده، HIP68468 نام داشته و در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.

ستارگانی که شباهت زیادی به خورشید داشته باشند، دوقلوی خورشیدی نامیده می‌شوند و ستاره‌شناسان علاقه‌مند به بررسی آنها هستند به‌ویژه اگر سیاراتی نیز در مدار آنها وجود داشته باشند. بررسی این سیستم‌های سیاره‌ای به درک بهتر تکامل آنها و در نهایت، ماهیت منظومه شمسی کمک خواهد کرد.

ترکیبات HIP68468 نشان داده که احتمالاً این ستاره از ۴ برابر لیتیوم بیش‌تری نسبت به زمان تولدش در حدود ۶ میلیارد سال قبل، برخوردار است. همچنین فلزات بسیار بیش‌تر از حد معمول در این ستاره وجود دارد که به گرما مقاوم بوده و در سیارات صخره‌ای به وفور یافت می‌شوند.

میزان لیتیوم و مواد معدنی سیاره‌ای در جو این ستاره به اندازه جرم ۶ سیاره شبه‌زمینی است.

البته این بدان معنی است که سرنوشت مشابهی در آینده نزدیک در انتظار زمین باشد. اما این کشف به ارایه شواهدی از رایج بودن این گونه شرایط خشن در سیستم‌های سیاره‌ای از جمله منظومه شمسی پرداخته است.

پیش‌بینی شده که در زمان تبدیل خورشید به یک غول سرخ در ۵ میلیارد سال آینده، سیاره عطارد توسط آن بلعیده شده و سیاره زهره نیز سرنوشتی مشابه خواهد داشت. اما سرنوشت زمین در آن زمان معلوم نیست، از این رو بررسی دوقلوهای خورشیدی و سیارات فراخورشیدی می‌تواند پاسخ‌های دقیق‌تری ارایه کند.

 

این جزییات در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.