رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران تشریح کرد:۸ چالش عمده فضای سبز پایتخت

  محمد حقانی همزمان با روز درختکاری، ۸ چالش عمده‌ای که فضای سبز پایتخت با آن‌ها روبه‌رو است را بر شمرد. رییس کمیته محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به روز درختکاری، گفت: روز به روز از سطح فضای سبز تهران کم و در مقابل به سرانه ساخت و ساز […]

 

محمد حقانی همزمان با روز درختکاری، ۸ چالش عمده‌ای که فضای سبز پایتخت با آن‌ها روبه‌رو است را بر شمرد.

رییس کمیته محیط‌زیست شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به روز درختکاری، گفت: روز به روز از سطح فضای سبز تهران کم و در مقابل به سرانه ساخت و ساز این کلان‌شهر اضافه می‌شود

وی با اشاره به این که هر شهر به عنوان موجودی پویا از یک بخش کالبدی شامل ساختمان‌ها و خیابان‌‌ها و یک بخش زنده شامل رودخانه‌ها و باغ‌ها تشکیل می‌شود، اظهار کرد: شهری ایده‌آل است که بین دو بخش آن، تعادل و توازن حاکم باشد اما در سال‌های گذشته درخت‌های تهران به تدریج قطع و باغ‌های آن به تدریج تخریب شده و جای خود را به برج‌‌ها و مال‌‌ها داده‌اند.

حقانی با بیان این‌که امروز سهم باغ‌ها از مجموع اراضی تهران به دو درصد هم نمی‌رسد، با اشاره به این که تعریف درستی از سرانه فضای سبز شهری نداریم، اظهار کرد: مسؤولان شهری برای این که بیلان کاری خود را بالا ببرند، چمن‌های ۳ سانتی متری پارک‌ها را نیز جزو فضای سبز محاسبه و به عنوان سرانه فضای سبز شهری اعلام می‌کنند.

حقانی با بیان این که مسایل و مشکلات حوزه فضای سبز پایتخت را می‌توان در ۸ محور کلی جست و جو کرد، گفت: اولین محور، مشکلات کالبدی است که به معضل کمبود زمین مناسب برای درختکاری و ایجاد فضای سبز باز می‌گردد.

وی با اشاره به این که مشکل بعدی، افزایش سرسام آور ارزش زمین است، اظهار کرد: قیمت زمین در تهران به اندازه‌ای افزایش پیدا کرده که به کالایی سرمایه‌ای و تجاری تبدیل شده و در نتیجه، تبدیل زمین به باغ از نظر اقتصادی به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست.

حقانی با بیان این که سومین معضل، خودگردانی شهرداری‌ها و لزوم درآمدزآیی توسط خود آن‌هاست، تصریح کرد: شهرداری‌ها باید خودشان، بودجه مورد نیاز خود را تأمین کنند که این امر باعث می‌شود تا برای کسب درآمد از هر دست آویزی از جمله ساخت برج به جای باغ، استفاده کنند.

وی با اشاره به این که معضل بعدی، مسایل اقلیمی است، اظهار کرد: اقلیم تهران، خشک و نیمه خشک است که همین موضوع نگهداری از درختان و فضای سبز را دشوار می‌کند و مشکل بعد، این است که مسؤولان شهری به جای درختکاری، چمن کاری می‌کنند و اگر هم درخت بکارند، اغلب درختان با اقلیم تهران سازگار نیست.

حقانی با بیان این که ششمین مشکل، مسأله فرهنگی است، تصریح کرد: تا امروز موفق نشده‌ایم اهمیت و ضرورت حفظ و توسعه درختان و فضای سبز را به مردم آموزش دهیم و در این خصوص به خوبی اطلاع‌رسانی کنیم و خلأ قانون، مشکل بعدی است، چراکه کاستی‌های حقوقی به این باز می‌گردد که ما با وجودی که قوانین خوبی داریم اما آن‌ها را به خوبی اجرا نمی‌کنیم و مشکل آخر نیز این است که شهرداری‌ها به جای این که براساس قانون، به حفظ باغ‌ها اقدام کنند، در نابودی باغ‌ها مساعدت و مشارکت می‌کنند.

 

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در پایان با تأکید بر این که مسؤولان شهری مدعی هستند که تنها در یک سال بیش از ۵ میلیون اصله درخت در تهران کاشته‌اند، خاطرنشان کرد: سؤال اینجاست چه کسی درمورد تعداد دقیق کاشت درختان مورد ادعا تحقیق کرده و تازه اگر این آمار دقیق باشد نیز فکر نمی‌کنم امروز۵۰ هزار اصله از این درختان هم سبز مانده باشند.