احیای دریاچه ارومیه تا ۱۰ سال آینده

  دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با رعایت برنامه زمان‌بندی احیای دریاچه ارومیه، این دریاچه ۱۰ تا ۱۲ سال آینده زنده و به حالت اکولوژیک خود باز می‌گردد. عیسی کلانتری در گفت وگو با ایرنا داشت: احیای دریاچه ارومیه برنامه مختلفی دارد که کاهش آب کشاورزی نخستین محور آن است که سالانه یک میلیارد […]

 

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با رعایت برنامه زمان‌بندی احیای دریاچه ارومیه، این دریاچه ۱۰ تا ۱۲ سال آینده زنده و به حالت اکولوژیک خود باز می‌گردد.

عیسی کلانتری در گفت وگو با ایرنا داشت: احیای دریاچه ارومیه برنامه مختلفی دارد که کاهش آب کشاورزی نخستین محور آن است که سالانه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از سهم حقابه کشاورزان کاهش خواهد یافت.

به گفته وی، حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه زاب به این دریاچه بازگشت داده می‌شود و حدود۳۰۰ میلیون مترمکعب فاضلاب تصفیه شده شهری و ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب زرینه‌رود که در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده است به علت رسوب تبخیر می‌شد، به این دریاچه بازگشت داده می‌شود.

دبیر کل ستاد احیای دریاچه ارومیه ابراز امیدواری کرد: با بارندگی‌ها در خود دریاچه سالانه ۴ میلیارد مترمکعب آب وارد دریاچه شود و بین ۱۰ تا ۱۲ سال آینده به حالت اکولوژیک خود برگردد.

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری و دبیرکل خانه کشاورز، بر حفظ و احیای دریاچه ارومیه تأکید و افزود: این دریاچه قابلیت احیا دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از ستاد احیای دریاچه ارومیه، کل مصرف منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال حاضر چهار هزار و ۸۲۵ میلیون متر مکعب است که از این مقدار ۴ هزار و ۲۹۱ میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی و ۵۳۴ میلیون متر مکعب نیز در مصارف شرب و بهداشت و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دبیرکل خانه کشاورز برای شرکت در جشن خانه کشاورز چهارمحال و بختیاری به شهرکرد سفر کرده است.