صفر درصد؛ افزایش درآمدهای گمرکی

در لایحه بودجه۹۶ اعلام شد صفر درصد؛ افزایش درآمدهای گمرکی براساس لایحه بودجه ۹۶، دولت درآمدهای گمرکی را بدون هیچ گونه افزایشی نسبت به قانون بودجه سال ۹۵ به مجلس ارایه کرد. به گزارش تسنیم بر اساس لایحه بودجه ۹۶، برای درآمدهای مالیاتی دولت، رقم ۱۱۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. این […]

در لایحه بودجه۹۶ اعلام شد

صفر درصد؛ افزایش درآمدهای گمرکی

براساس لایحه بودجه ۹۶، دولت درآمدهای گمرکی را بدون هیچ گونه افزایشی نسبت به قانون بودجه سال ۹۵ به مجلس ارایه کرد.

به گزارش تسنیم بر اساس لایحه بودجه ۹۶، برای درآمدهای مالیاتی دولت، رقم ۱۱۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. این رقم نسبت به سال گذشته حدود ۸ درصد رشد داشته و سهم ۷۰ درصدی نسبت به درآمدهای ۱۶۰ هزار میلیاردی دولت را تشکیل می‌دهد.

همچنین رقم مالیات بر شرکت‌های دولتی ۳۶ هزار میلیارد تومان لحاظ شده که نسبت به سال گذشته ۶ درصد رشد و ۳۲ از سهم کل درآمدهای مالیاتی را تشکیل می‌دهد. دولت همچنین برای انواع درآمد اعم از حقوق کارمندان بخش خصوصی و عمومی، اصناف و مستغلات ۱۷ هزار میلیارد تومان مالیات پیش‌بینی کرده است که این رقم نسبت به سال گذشته با ۲۱ درصد رشد همراه بوده است.

براساس لایحه پیشنهادی دولت، درآمد پیش‌بینی شده از مالیات بر ثروت ۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این بخش نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است. مالیات بر کالا و خدمات شامل مالیات بر ارزش‌افزوده نیز با رقم ۳۹ هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته با رشد ۵ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

 

همچنین مالیات بر واردات (حقوق و عوارض گمرکی) رقم ۱۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. با مقایسه بودجه سال جاری و قانون بودجه سال گذشته این رقم هیچ رشدی نداشته است. گفتنی است گمرک ایران معتقد است با به‌ کارگیری سامانه‌های الکترونیکی در گمرک درآمد‌ها نسبت به دوره پیش از به ورود سامانه رشد دو برابری داشته است. به نظر می‌رسد با توجه به تثبیت به ‌کارگیری سامانه و فراگیر شدن ان در سراسر کشور بایستی درآمد‌ها با رشد بیش‌تری همراه شود ولی این رشد در بودجه سال ۹۶ لحاظ نشده است.