امکان صادرات بنزین برای اشخاص حقیقی فراهم شد

امکان صادرات بنزین برای اشخاص حقیقی فراهم شد گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد، در صورت اخذ مجوز امکان صادرات بنزین، گاز و گازوئیل برای اشخاص حقیقی وجود دارد. به گزارش تسنیم، دفتر صادرات گمرک ایران بخشنامه به روز شده‌ای از مقررات صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی منتشر کرده است. بر این اساس صادرات فرآورده‌های […]

امکان صادرات بنزین برای اشخاص حقیقی فراهم شد

گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد، در صورت اخذ مجوز امکان صادرات بنزین، گاز و گازوئیل برای اشخاص حقیقی وجود دارد.

به گزارش تسنیم، دفتر صادرات گمرک ایران بخشنامه به روز شده‌ای از مقررات صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی منتشر کرده است. بر این اساس صادرات فرآورده‌های اصلی نفتی شامل نفت سفید، گازوئیل، گاز، بنزین و نفت خام همچنان در انحصار وزارت نفت است و در صورت صدور مجوز، امکان صادرات آن توسط سایر افراد وجود دارد، در حال حاضر برخی شرکت‌های خصوصی با مجوز وزارت نفت در حوزه صادرات این فرآورده‌ها فعالیت دارند و اقدام به بازاریابی این فرآورده‌ها در بازارهای جهانی می‌کنند که گا‌هی یا به نام خودشان یا به صورت توافقی به نام شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت این فرآورده‌ها را به بازارهای بین‌المللی صادر می‌کنند.

هم‌اکنون صادرات محصولات پتروشیمی جامد به جز کود اوره نیاز به اخذ مجوز ندارد و صادرات این محصولات با ارایه فاکتور خرید از شرکت‌های پتروشیمی آزاد است.

گفتنی است، صادرات قیر در صورت خرید از رینگ صادراتی بورس کالا بلامانع است. همچنین صادرات انواع گوگرد در صورتی‌که منشأ گازی داشته باشد نیاز به اخذ مجوز از شرکت گاز و در صورتیکه منشأ نفتی داشته باشد نیاز به اخذ مجوز از شرکت نفت دارد.

 

صادرات محصولات مایع پتروشیمی و به صورت کلی مشتقات مایع نفت و گاز پس از ارایه فاکتور منشأ، جهت صادرات آن‌ها، مشمول دستورالعمل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده و منوط به اظهار نظر سازمان استاندارد مبنی بر فقدان مواد یارانه‌ای است. در تازه‌‌ترین تسهیلات ١٥ گروه کالای مشتق مایع نفت و گاز از شمول دستورالعمل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مستثنی شده و صادرات آن‌ها پس از تعیین ماهیت بلامانع است.