مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان:بورس کالا بستر تأمین مالی فولادسازان را مهیا کرده است

  امروز بزرگ‌ترین دغدغه فولادسازان کاهش تقاضا و نداشتن رونق بازار است، بر همین اساس بهتر است تولیدکنندگان برای رفع بخشی از این مشکلات به سمتی حرکت کنند که با استفاده از ابزارهای تأمین مالی، اقدام به فروش محصولات و همچنین تأمین مالی خود بپردازند که در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا توصیه […]

 

امروز بزرگ‌ترین دغدغه فولادسازان کاهش تقاضا و نداشتن رونق بازار است، بر همین اساس بهتر است تولیدکنندگان برای رفع بخشی از این مشکلات به سمتی حرکت کنند که با استفاده از ابزارهای تأمین مالی، اقدام به فروش محصولات و همچنین تأمین مالی خود بپردازند که در این زمینه استفاده از ظرفیت‌های بورس کالا توصیه می‌شود.

به گزارش سنا، بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان مطلب فوق گفت: در حال حاضر در فضای اجرایی شدن برجام، بحث افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در صنعت فولاد مطرح است و امکان فایناس‌های خارجی می‌تواند انگیزه تولیدکنندگان را به افزایش ظرفیت تولید و در نتیجه تأمین مالی برای شروع این کار افزایش دهد.

سبحانی افزود: در این شرایط مکانیزم‌های تأمین مالی در بورس کالای ایران وجود دارد که موجب تأمین سرمایه در گردش تولیدکنندگان خواهد شد بر همین اساس شرکت‌هایی که در تأمین منابع مالی برای خرید مواد اولیه و تکمیل پروژه‌های خود با مشکل روبه‌رو هستند می‌توانند به سمت تأمین مالی از بورس کالا بروند.

وی تأکید کرد: بخش تولید و صنعتی کشور به تأمین مالی نیاز دارد که در گذشته به دلیل وجود محدودیت‌های بین‌المللی به خصوص در سیستم بانکی، نتوانسته آن طور که باید تأمین مالی کند؛ بنابراین تولیدکنندگان باید از هر فرصتی استفاده کنند که بازاری همچون بورس کالای ایران با طراحی ابزارهای تأمین مالی مانند اوراق سلف موازی این فرصت را برای آن‌ها مهیا کرده است.

بازگشت به ١٢سال قبل و تأسیس بورس فلزات

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پاسخ به این پرسش که بورس کالا برای صنعت فولاد کشور چه مزیت‌هایی داشته است، گفت: برای پاسخ به این پرسش باید به ۱۲ سال قبل یعنی سال ۸۲ و تأسیس بورس فلزات برگردیم؛ باید به یاد آوریم که قبل از راه‌اندازی بورس کالایی در کشور، قیمت فولاد را تعزیرات حکومتی تعیین می‌کرد.

وی ادامه داد: در آن زمان قیمت‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شد که سود عمده به جای تولیدکننده به دست واسطه‌ها می‌رسید، به عبارت دیگر قیمت کارخانه‌ها زیر قیمت بازار بود و اختلاف قیمت کارخانه و بازار، سودی بود که به جیب واسطه‌ها می‌رفت.

سبحانی اظهار داشت: اما با راه‌اندازی بورس کالا، قیمت فروش کارخانه‌ها واقعی شد و به نرخ‌های حاشیه بازار رسید تا سودهای واقعی نصیب تولیدکنندگان شود.

وی با بیان این‌که، بورس مکانی است برای کشف قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا، گفت: از سال ٨٢، تولیدکنندگان محصولات را روی تابلوی بورس می‌برند و روند قیمت‌ها علاوه بر فاکتورهای مختلف، به مقدار عرضه و تقاضا در تالار معاملات بستگی دارد؛ بنابراین قیمت‌ها در بستری رقابتی و شفاف تعیین می‌شود.

ملزومات رونق بازار فولاد در سال ٩٥

 

سبحانی در پایان به رونق بازار محصولات فولادی در سال آتی اشاره کرد و افزود: اگر در سال آینده دولت حمایت‌های لازم را از تولیدکنندگان داشته باشه باشد، نرخ انرژی در حوالی قیمت‌های فعلی باقی بماند، جلوی واردات غیرضروری گرفته و از تعرفه مالیات بر درآمد شرکت‌ها حمایت شود، می‌توان به رونق بازار فولاد و طرح‌های توسعه‌ای در سال آتی امیدوار بود.