افزایش پنج برابری کشف کالای قاچاق در سطح عرضه طی سال جاری

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد افزایش پنج برابری کشف کالای قاچاق در سطح عرضه طی سال جاری معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشفیات کالای قاچاق کشور در سطح عرضه کالا، از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش مهر، سیدمحمودنوابی […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد

افزایش پنج برابری کشف کالای قاچاق در سطح عرضه طی سال جاری

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشفیات کالای قاچاق کشور در سطح عرضه کالا، از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۸۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش مهر، سیدمحمودنوابی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به سال گذشته در حوزه کالای قاچاق، در بخش بازرسی‌ها ۹درصد، در حوزه تشکیل پرونده ۱۱ درصد و در حوزه کشف کالای قاچاق ۵۸۵درصد افزایش داشته‌ایم.

وی افزود: در زمینه مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه، براساس هماهنگی‌ها و به استناد ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بازرسان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که در استان‌ها مستقر هستند از جمله مسؤولان کشف قانونی قاچاق در سطح عرضه هستند.

رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بیان کرد: در مورد قاچاق کالا باید از قبل از ورود به مرز و رسیدن به بازار پیگیری و جلوگیری شود اما این نفی‌کننده نقش مهم مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه نیست و ما به عنوان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این زمینه نقش داریم.

نوابی تصریح کرد: نمی‌توان گفت که چون از ورود کالای قاچاق جلوگیری نشده و کالا به بازار وارد شده، در سطح عرضه نیز نباید نظارت انجام دهیم و در این حوزه نیز مبارزه با کالای قاچاق باید به‌طور جدی پیگیری شود.

شفاف‌سازی آیین‌نامه اجرایی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان خودرو

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان ساخت: آیین‌نامه‌ای در سال ۹۵ از طریق هیأت وزیران تحت عنوان «آیین‌نامه اجرایی رعایت حقوق مصرف کنندگان خودرو» ابلاغ شده که موارد آیین‌نامه قبلی در آن کاملاً شفاف‌سازی شده است.

وی ادامه داد: طبق این آیین‌نامه در زمینه پیش فروش خودرو، سازندگان خودرو مجوز اخذ بیش از ۵۰درصد قیمت تمام شده خودرو را ندارند و برای پیش فروش خودرو باید مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته باشند.

نوابی گفت: همچنین مطابق این آیین‌نامه برای تعمیرات خودرو تا ۳ ماه و برای تعویض قطعات، تا ۶ ماه پس از خرید خودرو تضمین گذاشته شده و اگر قطعات اساسی خودرو بیش از یک بار دچار مشکل شود، سازنده موظف است خودرو را تعویض کند.

 

رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: اگر سازنده خودرویی موارد مذکور را رعایت نکند و سر باز زند در صورتی که شکایتی از سوی مردم به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارایه شود، حتماً پیگیری خواهیم کرد چرا که سازوکار عملکردی این سازمان، بازرسی محور نبوده بلکه شکایت محور است.