آغاز بازنگری در بازار پایه فرابورس با بررسی پیشنهادها

  معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران ضمن تشریح پیشنهادات فعالان بازار پایه به منظور بهبود روند معاملات این بازار، از آغاز بررسی این پیشنهادات در فرابورس ایران در فاز اول خبر داد. بهنام محسنی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به این‌که از برآیند نظر شرکت‌کنندگان در نخستین نشست هم‌اندیشی با فعالان بازار […]

 

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران ضمن تشریح پیشنهادات فعالان بازار پایه به منظور بهبود روند معاملات این بازار، از آغاز بررسی این پیشنهادات در فرابورس ایران در فاز اول خبر داد.

بهنام محسنی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به این‌که از برآیند نظر شرکت‌کنندگان در نخستین نشست هم‌اندیشی با فعالان بازار پایه چند پیشنهاد کلی استخراج شده است، گفت: یکی از محورهای پیشنهادی این است که سفارش‌گیری ۲۴ ساعته در بازار پایه حذف و همانند سایر بازار‌ها انجام شود.

معاون عملیات و نظارت بازار فرابورس ایران، حذف تأیید ناظر برای انجام هر معامله و انجام معاملات به صورت خودکار را دیگر پیشنهاد مطرح شده، عنوان کرد و افزود: مسأله بعدی، ایجاد دسترسی بازار برای معامله‌گران آنلاین بود.

وی درمورد پیشنهاد دسته‌بندی شرکت‌های بازار پایه گفت: براساس این پیشنهاد، شرکت‌های حاضر در بازار پایه در ۳ گروه تقسیم‌بندی می‌شوند، به این صورت که گروه اول مختص بورس‌‌ها و نهادهای مالی بوده و براساس مکانیزم فعلی بازار پایه توافقی فعالیت می‌کند و سایر شرکت‌ها به تناسب میزان شفافیت مالی و نقدشوندگی در گروه دوم و سوم قرار می‌گیرند.

محسنی با بیان این‌که در گروه دوم که شامل شرکت‌های شفاف‌تر است، معاملات همه روزه به صورت پیوسته و عادی و با دامنه نوسان ۵ درصد صورت می‌گیرد، بیان داشت: نحوه معاملات شرکت‌های گروه سوم نیز مشابه گروه دوم است، با این تفاوت که این شرکت‌ها تنها دو روز در هفته امکان معامله دارند.

به گفته وی، تفکیک تارنمای بازار پایه از سایر بازار‌ها از جمله موارد مورد نظر بود که طی آن اطلاعات کامل شرکت‌های این بازار به‌طور مجزا به نمایش در خواهد آمد.

 

محسنی خاطرنشان کرد، پیشنهادات مطروحه در این نشست دسته‌بندی و فرایند بررسی آن در فرابورس ایران آغاز شده است که به محض نهایی شدن برای تأیید و اعلام نظر به سازمان بورس ارسال خواهد شد.