افزایش بی‌سروصدای نرخ برخی محصولات لبنی در بازار

افزایش بی‌سروصدای نرخ برخی محصولات لبنی در بازار مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران گفت: نه تنها مصوبه افزایش قیمت خرید شیر خام به ۱۴۴۰ تومان اجرا نشده بلکه دو ماه است که کارخانه‌ها با وجود افزایش قیمت محصولات لبنی شیر خام را از دامداران ۵۰ تومان کم‌تر یعنی ۱۲۰۰ تومان می‌خرند. علیرضا عزیزاللهی در گفت‌وگو با […]

افزایش بی‌سروصدای نرخ برخی محصولات لبنی در بازار

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران گفت: نه تنها مصوبه افزایش قیمت خرید شیر خام به ۱۴۴۰ تومان اجرا نشده بلکه دو ماه است که کارخانه‌ها با وجود افزایش قیمت محصولات لبنی شیر خام را از دامداران ۵۰ تومان کم‌تر یعنی ۱۲۰۰ تومان می‌خرند.

علیرضا عزیزاللهی در گفت‌وگو با فارس، با انتقاد از روندی که کارخانه‌ها در خرید شیر از دامداران در پیش گرفته‌اند، اظهار داشت: چند مدتی است با توجه به ورود فصل سرما تقاضا برای شیر و محصولات لبنی رو به افزایش است و حتی قیمت برخی محصولات لبنی در بازار بدون آن‌که صدایی از کسی در بیاید افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که قیمت شیر خام نه تنها مصوبه ۱۴۴۰ تومانی دولت اصلاً اجرا نشده، بلکه همان قیمت ۱۲۵۰ تومان هم کارخانجات جدیداً ۵۰ تومان کم کرده و ۱۲۰۰ تومان می‌خرند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران در پاسخ به این‌که کارخانجات چه دلیلی برای این کار آ‌ورده‌اند، ‌گفت: هیچ دلیلی اعلام نکرده‌اند، مضاف بر آن‌که دامداران با ورود سرما باید هزینه بیش‌تری برای تأمین علوفه خود در نظر بگیرند و ضرر و زیان دامداران با این کار تشدید می‌شود.

به گفته عزیزاللهی، کارخانه‌های صنعتی شیر حاکمیت و نظارت دولت بر روند خرید شیر را قبول ندارند و می‌گویند عرضه و تقاضا قیمت را باید تعیین کند، پس چرا با افزایش مصرف شیر قیمت خرید شیر خام را افزایش نمی‌دهند و هیچ برخوردی هم از طرف دستگاه‌های نظارتی در مورد قیمت خرید شیر خام نمی‌شود.

 

وی در مورد خرید تضمینی شیر نیز گفت: دولت سال‌هاست که یارانه‌ای برای خرید شیر به هیچ‌کس نمی‌دهد و فقط ماهانه یک هزار تن خرید تضمینی در نظر می‌گیرند که معمولاً ۸۵۰ تن خریداری می‌شود.