بلندبالا‌ترین جانور زمین در معرض انقراض

بلندبالا‌ترین جانور زمین در معرض انقراض     در فهرست تازه گونه‌های در خطر انقراض، نام بلندقد‌ترین ساکن خشکی نیز به چشم می‌خورد. درحالی که هر روز خبرهای ناخوشایندی از گونه‌های مختلفی می‌شنویم که با شرایط دشوارتری برای بقا باید دست و پنجه نرم کنند؛ اما گاهی برخی از این گونه‌ها به گونه‌ای غیرمنتظره و خاموش […]

بلندبالا‌ترین جانور زمین در معرض انقراض

    در فهرست تازه گونه‌های در خطر انقراض، نام بلندقد‌ترین ساکن خشکی نیز به چشم می‌خورد.

درحالی که هر روز خبرهای ناخوشایندی از گونه‌های مختلفی می‌شنویم که با شرایط دشوارتری برای بقا باید دست و پنجه نرم کنند؛ اما گاهی برخی از این گونه‌ها به گونه‌ای غیرمنتظره و خاموش در مسیر انقراض گام برمی‌دارند.

به گزارش سیناپرس، در جدید‌ترین فهرست گونه‌های در خطر که از سوی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) منتشر می‌شود و به فهرست قرمز معروف است یکی از شناخته‌شده‌‌ترین موجودات زمین نیز به چشم می‌خورد که به سرعت در مسیر انقراض گام برمی‌دارند.

مطابق بررسی این سازمان، تنها در طی ۳۰ سال گذشته تعداد زرافه‌های جهان شاهد افت شدید ۴۰ درصدی بوده است.

زرافه تنها عضو جدید این فهرست نیست. بیش از ۷۰۰ گونه از پرنده‌های نویافته نیز در این فهرست قرار دارند که تا همین الان ۱۳ مورد آن‌ها منقرض شده‌اند.

براساس این گزارش جمعیت زرافه‌های جهان در طی سی سال گذشته از ۱۵۷ هزار به ۹۷۵۰۰ کاهش یافته است. این کاهش فوق‌العاده سریع باعث شده است تا این سازمان نام این‌گونه را در فهرست گونه‌های در خطر خود قرار دهد.

کاهش فضای زیست طبیعی در اثر تخریب محیط‌های طبیعی و جنگل‌زدایی، جنگ‌های داخلی که آثار آن به حیات‌وحش کشیده می‌شود، خشکسالی و شکار غیرقانونی از مواردی است که در به خطر انداختن حیات وحش آفریقا و به‌طور خاص زرافه‌ها نقش بازی کرده است.

به گزارش گاردین، جولیان فِنِسی، قائم‌مقام IUCN در این باره گفته است: «در حالی که عمده مردم در سفرهای طبیعت‌گردی یا در باغ‌وحش‌‌ها زرافه‌ها را می‌بینند و به نظر آن‌‌ها این‌گونه در امنیت قرار دارد، اما در مقابل چشمان ما و حتی در بی‌خبری بخش عمده‌ای از فعالان حفاظت از محیط‌زیست، زرافه‌ها با انقراضی خاموش دست به گریبان هستند.»

سر دیوید اتنبرو، مستندساز و مروج برجسته محیط‌زیست نیز در خرداد ماه سال‌جاری با هشدار نسبت به خطری که زرافه‌ها را تهدید می‌کند، گفته بود: «ما حواسمان به این غول‌های دوست‌داشتنی نبوده است در حالی‌که به خوبی می‌دانیم، فیل‌های آفریقایی که تنها در حدود نیم میلیون از آن‌‌ها باقی مانده است، در خطر قرار دارند؛ اما کسی متوجه نیست که تعداد بسیار کم‌تری از زرافه‌ها در جهان باقی مانده است و آن‌ها تا همین الان هم در ۷ کشور که قبلا زیستگاهشان بوده است، منقرض شده‌اند.»

 

زرافه‌ها پستاندارن گیاهخواری هستند که در شرایط طبیعی ۲۰ تا ۲۵ سال عمر می‌کنند. قد آن‌‌ها به ۴ تا ۶ و نیم متر می‌رسد و بلند قامت‌‌ترین جانوران خشکی هستند. وزن آن‌‌ها بین ۸۰۰ تا ۱۲۷۰ کیلوگرم است و یکی از بزرگ‌‌ترین قلب‌‌ها را در اختیار دارد. قلب زرافه بیش از ۱۱ کیلوگرم وزن دارد و دلیل بزرگی آن ضرورت انتقال و پمپاژ خون در بدن کشیده و رساندن آن به مغز زرافه است.