پشت پرده قتل سفیر روسیه در آنکارا چیست؟

    معمولاً نخستین گام در مواجهه با پرونده‌های جنایی، چینش بدیهیات و ثوابت در کنار یکدیگر است. پس از چینش این موارد در کنار یکدیگر و خلق تصویر شفاف و ثابت اولیه، نوبت به خلق تصاویر بعدی (فرضیات مربوط به حادثه) می‌رسد.ترور «آندری‌کارلوف» سفیر روسیه در آنکارا، ذهن بسیاری از تحلیلگران مسایل بین‌المللی و […]

    معمولاً نخستین گام در مواجهه با پرونده‌های جنایی، چینش بدیهیات و ثوابت در کنار یکدیگر است. پس از چینش این موارد در کنار یکدیگر و خلق تصویر شفاف و ثابت اولیه، نوبت به خلق تصاویر بعدی (فرضیات مربوط به حادثه) می‌رسد.ترور «آندری‌کارلوف» سفیر روسیه در آنکارا، ذهن بسیاری از تحلیلگران مسایل بین‌المللی و منطقه‌ای را نسبت به خود مشغول ساخته و تقریباً بدیهی است که ترور سفیر روسیه در آنکارا، اتفاقی ساده نیست! به عبارت بهتر، این ترور به صورتی کاملاً هدفمند صورت گرفته است.

از سویی؛ اتفاق رخ داده به ویژه با رجزخوانی که عامل ترور در صحنه قتل انجام داد نشان می‌دهد که جبهه رسانه‌ای غرب و حامیان تروریسم تکفیری تا چه حد وظیفه خود را در وارونه نمایی بحران موجود در منطقه به درستی انجام داده‌اند، به گونه‌ای که یک جوان بیست‌وچند ساله با اعتقادی راسخ، این حرکت خود را مجاهده‌ای در راستای مبارزه با مخالفین امت پیامبر اسلام(ص) عنوان می‌کند.

در این خصوص ثوابت نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت:

۱ – عامل ترور، پس از شلیک گلوله به سفیر روسیه و قبل از آن‌که خود توسط نیروهای امنیتی کشته شود انگیزه‌‌اش از این اقدام را «انتقام حلب» عنوان کرد. بنابراین عامل ترور سفیر روسیه نسبت به شکست تروریست‌های تکفیری و خصوصا اعضای جبهه النصره در حلب به شدت خشمگین بوده و این خشم تا اندازه‌ای تبلور پیدا کرده که منتج به تصمیم عامل ترور برای قتل سفیر روسیه شده است.

۲ – آنچه مسلم است این‌که ایالات متحده آمریکا، فرانسه، انگلیس، رژیم صهیونیستی و کشورهای مرتجع عربی نیز طی روزهای اخیر بابت شکست در حلب بسیار خشمگین هستند. به عبارت بهتر، حداقلی‌‌‌ترین وجه مشترک عامل ترور سفیر روسیه و حامیان گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه، نارضایتی آن‌‌ها از شکست مفتضحانه در حلب است. این همان وجه اشتراکی است که نباید در محاسبات ما درباره ترور سفیر روسیه در آنکارا نادیده گرفته شود.

۳ – ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در قبال حادثه ترور سفیر کشورش در ترکیه واکنشی هوشمندانه نشان داد و در این خصوص عنوان کرد:

«این قتل، آشکارا اقدامی تحریک‌آمیز با هدف تضعیف فرایند بهبود و عادی‌سازی روابط روسیه و ترکیه و همچنین تضعیف فرایند صلح در سوریه است. تنها پاسخ ما به این حمله، شدت بخشیدن به مبارزه با تروریسم است و قاتلان، طعم این پاسخ را خواهند چشید.»

واقعیت امر این است که وقوع حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا، آن هم در حالی که حلب به تازگی از شر تروریست‌های تکفیری رهایی یافته، با هدف انتقال پیامی آشکار از سوی واشنگتن و متحدانش به مسکو صورت گرفته است. پیامی که این بار در بسته‌ای آغشته به چاشنی خشونت به کرملین مخابره شد. با این حال واکنش هوشمندانه ولادیمیر‌پوتین و تأکید وی بر ادامه مبارزه با تروریسم، این نقشه را بر هم زد.

۴ – ولادیمیر پوتین از رجب‌طیب‌اردوغان خواسته است تا دقیقاً مشخص شود چه کسانی فرمان ترور سفیر روسیه در آنکارا را صادر کرده‌اند. کلیت این درخواست نشان می‌دهد که رییس‌جمهور روسیه نیز فرضیه بسیار ضعیف و اساساً غیرقابل قبول «اقدام انفرادی» عامل ترور سفیر روسیه در آنکارا را قبول ندارد.

۵ – دو روز پیش اعلام شده بود که سه‌شنبه قرار است نشست ۳ جانبه مهمی میان ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار شود.

بر این اساس؛ این اتفاق هم در تقویت روحیه تروریست‌های فراری از حلب بسیار مؤثر خواهد بود و هم در به هم زدن مناسبات حداقلی ایجاد در این سوی جبهه بین محور ایران و روسیه با ترکیه نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

۶ – از سویی حدود یک ماه بعد، قرار است کنفرانس سوریه با دعوت استفان‌دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل متحد برگزار شود.

۷ – نکته آخر اما؛ ضعف مفرط سیستم اطلاعاتی و امنیتی ترکیه است که به ویژه در ماه‌های اخیر توانایی حداقلی خود را در انجام وظایفش از دست داده است، مسأله‌ای که باعث گسترش عملیات‌های تروریستی در خاک ترکیه شده و بیش از هر زمان دیگری احتمال نفوذ در این سیستم را هشدار می‌دهد.

 

به هر حال به نظر می‌رسد؛ شرایط در روزهای آتی عادی نخواهد بود و دولت‌های خبیث حامی تروریسم تکفیری به ازای آنچه در حلب از دست داده‌اند دست به اقدامات گسترده‌تری خواهند زد، اگرچه به ظاهر پز حقوق بشری گرفته و خود را نگران جان مردم نشان دهند!