تلاش ایران روسیه و ترکیه برای آتش بس در سوریه

    وزیر امور خارجه بر کمک رسانی انسان‌دوستانه به همه نقاط سوریه تأکید کرد.به گزارش ایلنا، محمدجوادظریف در حاشیه بدرقه رییس‌جمهور برای سفر به ایروان در فرودگاه مهرآباد در خصوص برگزاری اجلاس ۳جانبه در مسکو در جمع خبرنگاران گفت: در دو ماه قبل نیز در اجلاس در مسکو با لاوروف مذاکراتی انجام شد و […]

    وزیر امور خارجه بر کمک رسانی انسان‌دوستانه به همه نقاط سوریه تأکید کرد.به گزارش ایلنا، محمدجوادظریف در حاشیه بدرقه رییس‌جمهور برای سفر به ایروان در فرودگاه مهرآباد در خصوص برگزاری اجلاس ۳جانبه در مسکو در جمع خبرنگاران گفت: در دو ماه قبل نیز در اجلاس در مسکو با لاوروف مذاکراتی انجام شد و قرار شد بتوانیم با ترکیه اجلاس مشترک داشته باشیم و در زمینه سوریه با هماهنگی عمل کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص این هماهنگی با مقامات ترکیه در تهران و آنکارا نیز جلساتی داشتیم که هر ۳ کشور تلاش می‌کنند در زمینه آتش‌بس و کمک‌رسانی انسان‌دوستانه گفت‌وگو‌های سیاسی در سوریه داشته باشند.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: در جلسه روز گذشته چند نکته مطرح شد که به عنوان بیانیه‌ای مشترک به تصویب رسید. یکی تأکید بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و مشروعیت ملی سوریه و جلوگیری از انشقاق سوریه بود که بحث بسیار مهمی است با توجه به برخی سیاست‌هایی که قدرت‌های استکباری در این کشور دنبال می‌کنند.

ظریف تصریح کرد: مورد دیگر این است که مسأله سوریه باید از طریق سیاسی حل شود و با توجه به این‌که متأسفانه برخی کشورهای منطقه به دنبال درگیری و راه‌حل نظامی بودند، این موضوع قابل توجه است که روز گذشته نیز این مسأله مورد بحث قرار گرفت.

وزیر امور خارجه گفت: ما بار‌ها تلاش کردیم در اجلاس حمایت از سوریه چنین موضوعی به تصویب برسد که متأسفانه با مخالفت عربستان این موضوع هیچگاه در بیانیه‌های گروه بین‌المللی حمایت از سوریه به تصویب نرسید.

وی ادامه داد: در عین حال روز گذشته موضوع کمک رسانی انسان‌دوستانه به همه نقاط سوریه مورد تأکید قرار گرفت. چون متأسفانه می‌بینیم در جامعه بین‌المللی کشورهای غربی بیش‌تر به محل‌هایی که گروه‌های تروریستی تحت فشار هستند توجه می‌کنند و تبلیغات بین‌المللی را بیش‌تر منعطف در نجات گروه‌های مسلح قرارداده‌اند. در صورتی که مردم غیرنظامی در محل‌هایی مانند فوعه و کفریا بیش از دو سال است که تحت محاصره هستند و حتی رساندن غذا و دارو به آنها باید از طریق هوایی انجام گیرد، اما هیچ توجه بین‌المللی به این موضوع نمی‌شود.

 

ظریف خاطرنشان کرد: چند نکته دیگر برای مذاکرات بین دولت و گروه‌های مسلح برای رسیدن به یک راه‌حل نیز مورد بحث قرار گرفت و ما نزدیک به ۳ سال‌ونیم قبل پیشنهاد ۴ ماده‌ای مبنی بر کمک رسانی انسانی، دولت وحدت ملی و راه‌حل جامع را مطرح کردیم، که این موضوعات نیز به عنوان موضوعات تصمیم‌گیری اجلاس مطرح شد.