مظنون جدید حمله در برلین؛ یک تونسی ۲۴ ساله

   براساس گزارش رسانه‌های آلمان، پلیس این کشور در جدید‌ترین تحول مربوط به حمله دو شب پیش با کامیون به یک بازار کریسمس در شهر برلین، یک مظنون تونسی‌الاصل به نام «انیس‌الف» را تحت تعقیب قرارداده است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پایگاه اینترنتی «در اشپیگل» آلمان روز گزارش داد، این فرد پس […]

   براساس گزارش رسانه‌های آلمان، پلیس این کشور در جدید‌ترین تحول مربوط به حمله دو شب پیش با کامیون به یک بازار کریسمس در شهر برلین، یک مظنون تونسی‌الاصل به نام «انیس‌الف» را تحت تعقیب قرارداده است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پایگاه اینترنتی «در اشپیگل» آلمان روز گزارش داد، این فرد پس از کشف یک سند شناسایی زیر صندلی راننده در کامیون مورد استفاده در حمله، تحت تعقیب قرار گرفته است.

از نظر پلیس آلمان این مرد تونسی یکی از مظنونان اصلی حمله با کامیونی است که روز دوشنبه مردم را در یک بازار کریسمس در شهر برلین زیر گرفت.

گفته شده مدارک شناسایی مربوط به او زیر صندلی این کامیون پیدا شده است. این مرد تونسی یکی از صد‌ها سر نخی است که پلیس آلمان مشغول تحقیق درباره آنهاست.

رسانه‌های آلمانی می‌گویند که از این مظنون کارت اقامت موقتی به دست آمده که نشان می‌دهد نام او «انیس‌الف» است و در سال ۱۹۹۲ در شهر تطاوین در جنوب تونس به دنیا آمده است.

گفته شده عملیات برای یافتن او در ایالت نوردراین‌وستفالن که محل صدور این سند بوده آغاز شده است.

بنا بر گزارش‌ها احتمالاً این مرد در درگیری با راننده اصلی کامیون زخمی شده باشد.

توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان گفت مظنون اصلی این حمله مرگبار که دست‌کم ۱۲ کشته و حدود ۵۰ زخمی برجای گذاشت، به زودی بازداشت خواهد شد.

او اعلام کرده که تدابیر امنیتی در دوره تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی در آلمان افزایش خواهد یافت، اما خود او همچنان اجازه خواهد داد که فرزندانش به بازارهای کریسمس بروند.

روز گذشته مقام‌های قضایی آلمان اعلام کردند که «نوید.ب» ، پناهجویی که به ظن نقش داشتن در حمله دوشنبه شب بازداشت شده بود، به دلیل نبود شواهد کافی آزاد شده است.

پیش از این رییس پلیس برلین گفته بود، نمی‌توان تأیید کرد که این مظنون پاکستانی بازداشت شده واقعاً راننده کامیونی بوده که در این حمله به‌کار گرفته شد. این شخص در بازجویی‌‌ها منکر نقش داشتن در حمله شد.

دستان مرکل به خون آغشته است

رهبران راست افراطی در سراسر اروپا به دنبال حمله تروریستی روز دوشنبه در برلین صدراعظم آلمان را متهم کردند که دستانش به خون آغشته است.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل، گرت ویلدرز، رهبر حزب «آزادی» هلند در توئیتر تصویر تحریک آمیزی از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با دستانی آغشته به خون منتشر کرد و «رهبران بزدل» اروپا را مقصر سونامی حملات تروریستی دانست.

وی در توئیتی دیگر نوشت: آنها از ما متنفرند و ما را می‌کشند و هیچ کس از ما محافظت نمی‌کند. رهبرانمان به ما خیانت می‌کنند. ما به یک انقلاب سیاسی نیاز داریم و باید از مردم‌مان دفاع کنیم.

حزب راست افراطی آلمان نیز سیاست مهاجرت مرکل را مقصر حملات اخیر در بازار کریسمس برلین دانسته چراکه مرکل تأکید داشت، تروریست‌‌ها آزادی در این کشور را نابود نخواهند کرد.

مرکل در جریان سخنرانی خود گفت، از این حمله مرگبار در برلین شوکه شده است و سپس در محلی که ۱۲ تن کشته شده بودند گل‌های سفید اهدا کرد.

در انگلیس سازمان تندرو «اول انگلیس» نیز ادعا کرد، سیاست مهاجرت مرکل کل قاره اروپا را به خطر انداخته است.

رهبر موقت این حزب در فیلمی گفت: پیش‌بینی وقوع چنین حمله‌ای را می‌کردم. مرکل با اجازه ورود دادن به میلیون‌‌ها پناهجو به اروپا تک‌تک ما را به خطر انداخته است. در حال حاضر میلیون‌‌ها انسان وجود دارند که می‌خواهند ما را بکشند و می‌توانند آزادانه در سراسر اروپا تردد کنند.

وزیر دارایی جمهوری چک نیز گفت: مرکل مسؤول این رویداد است چراکه مهاجران هیچ جایی در اروپا نداشتند. متأسفانه سیاست مهاجرت مرکل مسؤول این اقدام هولناک است. این مرکل است که مهاجران اجازه داده در موجی کنترل نشده و بدون اوراق شناسایی وارد آلمان و کل اروپا شوند آلمان به خاطر این سیاست‌ بهای سنگینی می‌پردازد.

 

نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب «استقلال انگلیس» نیز گفت: اخبار وحشتناکی از برلین به گوش می‌رسد اما جای تعجب ندارد. رویدادهایی از این قبلی میراث مرکل خواهند بود.