افزایش صادرات فولاد به ۶ میلیون تن

افزایش صادرات فولاد به ۶ میلیون تن  مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با ادامه روند فعلی پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید فولاد به ۱۸ میلیون تن و صادرات آن به ۶ میلیون تن برسد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از ایمیدرو، عبدالمجیدشریفی با بیان این‌که در سال‌های اخیر تولید فولاد ایران نسبت به کشورهای […]

افزایش صادرات فولاد به ۶ میلیون تن

 مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با ادامه روند فعلی پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید فولاد به ۱۸ میلیون تن و صادرات آن به ۶ میلیون تن برسد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از ایمیدرو، عبدالمجیدشریفی با بیان این‌که در سال‌های اخیر تولید فولاد ایران نسبت به کشورهای خاورمیانه بیش‌تر بوده است، افزود: از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ صادرات ایران روندی افزایشی داشته و در برنامه چشم انداز (حداقل) ۱۵ میلیون تن صادرات فولاد پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: برای نخستین بار در سال جاری میزان صادرات فولاد نسبت به واردات پیشی گرفته است که امیدواریم با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مهار خام‌فروشی و تبدیل سنگ‌آهن به فولاد ارزش‌افزوده بیش‌تری ایجاد کنیم.

شریفی با بیان این‌که بعد از برجام ارتباط بیش‌تری با کشورهای جهان و شرکت‌های خارجی برقرار شده است، گفت: در شرایط فعلی ظرفیت تولید فولاد ۲۸٫۸ میلیون تن، چدن ۳٫۷میلیون تن، آهن‌اسفنجی ۲۴ میلیون تن، گندله ۳۲ میلیون تن و کنسانتره ۴۴ میلیون است.

وی به برنامه‌های توسعه این صنعت هم اشاره کرد و افزود: ظرفیت تولید فولاد تا سال ۲۰۲۵ به ۵۵ میلیون تن می‌رسد و با توجه به این‌که اکنون ظرفیت ۲۸.۸ میلیون تنی داریم، باید ظرفیت فولاد ۲۶ میلیون تن دیگر افزایش یابد ضمن این‌که به همین نسبت باید به ظرفیت گندله و کنسانتره افزوده شود.

شریفی مکان‌یابی برای اجرای طرح‌های جدید فولادی را حایز اهمیت خواند و گفت: از این پس طرح‌های توسعه فولاد باید در دو نقطه شامل منطقه ویژه معدنی خلیج‌فارس و منطقه آزاد چابهار اجرایی شود به این دلیل که این مناطق کشور دسترسی به آب دارند.

وی اظهار کرد: شرکت‌های داخلی و خارجی در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ایران می‌توانند از طریق مذاکره با ایمیدرو یا شرکت ملی فولاد ایران اقدام کنند.

افزایش ۲۶٫۳ د رصدی تولید فولاد خام ایران طی ماه نوامبر ۲۰۱۶

این در حالی است که انجمن جهانی فولاد (worldsteel association) در گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۶ میلادی از رشد ۲۶٫۳ درصدی تولید فولاد خام ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۶میلادی، یک میلیون و ۵۸۵ هزار تن فولاد خام تولید کرد. این در حالی است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته میلادی، یک میلیون و ۲۵۵ هزار تن بوده است.

 همچنین میزان تولید ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۶ با ۱۱ درصد افزایش، به ۱۶ میلیون و ۴۳۵ هزار تن رسید. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۴ میلیون و ۸۱۰ هزار تن بود.

بنا به این گزارش، ۶۶ کشور تولیدکننده فولاد خام جهانی در ماه نوامبر، ۱۳۲ میلیون و ۴۰۲ هزار تن فولاد خام تولید کردند که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (۱۲۶ میلیون و ۱۱۴ هزار تن)، ۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

این کشور‌‌ها طی ۱۱ ماهه ۲۰۱۶ میلادی نیز یک میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۹۹۷ هزار تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته (یک میلیارد و ۴۶۲ میلیون و ۵۴۹ هزار تن)، حاکی از رشد ۰٫۴ درصدی تولید این محصول در جهان است.

 

کشورهای نخست تولیدکننده فولاد جهانی نیز شامل چین (۷۳۸ میلیون و ۹۴۰ هزار تن)، ژاپن (۹۶ میلیون و ۵۹ هزار تن)، هند (۸۷ میلیون و ۵۳۱ هزار تن)، آمریکا (۷۲ میلیون و ۴۱ هزار تن) و روسیه (۶۴ میلیون و ۶۲۳ هزار تن) بودند.