تأمین ۱۲ هزار میلیارد تومان طرح پالایشی سیراف از بانک‌های خارجی

یک مدیر گازی خبر داد تأمین ۱۲ هزار میلیارد تومان طرح پالایشی سیراف از بانک‌های خارجی ایران در برابر جریمه‌های احتمالی آمریکا بیمه نمی‌شود مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف با اشاره به نیاز طرح پالایشگاه سیراف به ۳ میلیارد دلار سرمایه، اظهارکرد: از آن‌جایی که تأمین ۳ میلیارد دلار – حدودا معادل ۱۲ هزار […]

یک مدیر گازی خبر داد

تأمین ۱۲ هزار میلیارد تومان طرح پالایشی سیراف از بانک‌های خارجی

ایران در برابر جریمه‌های احتمالی آمریکا بیمه نمی‌شود

مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف با اشاره به نیاز طرح پالایشگاه سیراف به ۳ میلیارد دلار سرمایه، اظهارکرد: از آن‌جایی که تأمین ۳ میلیارد دلار – حدودا معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان – از منابع بانک‌های داخلی امکان‌پذیر نیست و تأمین منابع ریالی فقط در قالب وام‌های کوتاه‌مدت و با نرخ بهره بالاتر از نرخ بازگشت داخلی طرح امکان پذیر است، بنابراین ناگزیر به تأمین منابع مالی از بانک‌ها و اعتباردهندگان خارجی شدیم.

به گزارش ایسنا، علیرضاصادق‌آبادی درمورد طرح فراگیر پالایشی سیراف توضیح‌داد: وزارت نفت با هدف اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در خصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و همچنین به منظور جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس‌جنوبی، «طرح فراگیر پالایشی سیراف» را در قالب ۸ پالایشگاه میعانات گازی مستقل هر یک به ظرفیت ۶۰ هزار بشکه در روز با الگوی فرایندی مشابه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ۲ (کنگان) تعریف کرد.

وی با تأکید بر این‌که طرح مذکور با ارزش تقریبی ۳ میلیارد دلار به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه پالایشی میعانات گازی دنیا شناخته می‌شود، اظهارکرد: در حال حاضر عمده کارهای توسعه‌ای طرح شامل عملیات تحکیم، آماده‌سازی زمین ۸ پالایشگاه، تأسیسات یوتیلیتی و همچنین انجام کار مطالعات امکان‌سنجی، طراحی مفهومی (Conceptual Design) و طراحی پایه (Basic Design) توسط مشارکت شرکت‌های EIED و TOYO ژاپن به همراه اخذ لیسانسهای مورد نیاز برای محصولات با استاندارد Euro ۵ از شرکت‌های KT ایتالیا، Axens فرانسه و Haldor Topsoe دانمارک در خرداد ماه سال‌جاری پایان یافته و همه مجوزهای قانونی مورد نیاز جهت اجرای طرح نیز گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیرپالایشی سیراف در ادامه درمورد خوراک و محصولات این پالایشگاه‌ها توضیح داد: خوراک این پالایشگاه‌ها از میعانات گازی تولیدی در فازهای واقع در سایت دو پارس‌جنوبی تأمین می‌شود و حدود ۶۳ درصد از محصولات تولیدی این پالایشگاه‌ها نفتا خواهد بود که می‌تواند موتور محرک صنعت پتروشیمی کشور باشد.

صادق‌آبادی افزود: در حال حاضر با توجه به وارد شدن به فاز اجرایی ساخت پالایشگاه‌ها، مسأله تأمین منابع مالی مورد نیاز طرح جهت تسریع کار و ادامه عملیات اجرایی آن‌ها در حال پیگیری است. با توجه به نرخ بازگشت داخلی سرمایه در محدوده ١٥ تا ٢٥ درصد برای طرح‌های زیر بنایی و همچنین طرح‌های میان‌دستی و پایین‌دستی صنعت نفت، تأمین مالی با نرخ بهره تک رقمی شامل تمام هزینه‌های تأمین مالی از جمله هزینه بیمه، هزینه تعهد و هزینه مدیریت و هزینه پول با دوره بازپرداخت طولانی ۱۰ تا ۱۴ سال با در نظر گرفتن دوره ساخت، دوره تنفس و دوره بازپرداخت شرط لازم، توجیه پذیری طرح برای سرمایه‌گذار است.

وی با اشاره به نیاز طرح پالایشگاه سیراف به ۳ میلیارد دلار سرمایه، اظهارکرد: از آنجایی که تأمین ۳ میلیارد دلار حدوداً معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌های داخلی امکان‌پذیر نیست و تأمین منابع ریالی فقط در قالب وام‌های کوتاه‌مدت و با نرخ بهره بالاتر از نرخ بازگشت داخلی طرح امکان‌پذیر است، بنابر این ناگزیر به تأمین منابع مالی از بانک‌ها و اعتباردهندگان خارجی شدیم.

مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف تأکیدکرد: اگر در سال ١٣٩٦ روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی با قیمت متوسط ۵۰ دلار به ازای هر بشکه صادر کنیم حداکثر ۱۳ میلیارد دلار می‌توان به صندوق توسعه ملی تزریق کرد که باید در تمام پروژه‌های زیر بنایی، بهداشت، محیط‌زیست، نفت و گاز و پتروشیمی هزینه شود و طبیعی است که این منابع نمی‌تواند کفاف پروژه‌های موجود را بدهد.

صادق‌آبادی ادامه‌داد: با توجه به تمامی جوانب که شامل درجه ریسک کشور، اعتبار مالکین پالایشگاه‌ها، میزان وام مورد نیاز و دوره بازپرداخت مورد نیاز می‌شود، بهترین ساختار تأمین منابع مالی خارجی، تأمین مالی ساختار یافته از نوع اعتبار بانک خریدار است. بنابراین در طرف خارجی نیاز به مذاکره با اکسپورتر، کردیتور و شرکت بیمه و در طرف داخلی نیاز به مذاکره با بانک وام گیرنده و گارانتور است، به عبارت دیگر بیش از ۶ قرارداد بین طرف‌های درگیر در فاینانس ساختار یافته باید مذاکره و نافذ شود.

وی با اشاره به تحریم‌ها علیه کشور اظهارکرد: از آنجایی که مدت‌ها بود که تعاملات بانکی و بیمه‌ای کشور با بانک‌ها و بیمه‌گر‌های بزرگ قطع شده بود بنابراین در شروع مذاکره هیچ سقف اعتباری برای کشور ایران در بیمه‌گر‌ها وجود نداشت و ما باید اول بیمه‌گر‌ها را راضی می‌کردیم که برای پروژه ما پوشش بیمه بدهند، در این راستا با بیمه‌گر‌های هرمس، ساچه، سرو، فاینانس صادراتی انگلیس، کی شور و نکسی مذاکره شد و موفق شدیم از بیمه هرمس تا سقف یک میلیارد یورو، از بیمه ساچه تا سقف ۶۰۰ میلیون یورو، از بیمه سرو تا سقف ۳۰۰ میلیون یورو و از فاینانس صادراتی انگلیس تا سقف معادل یک میلیارد دلار (سبدی از پوند استرلینگ و یورو) پوشش بیمه بگیریم و با بیمه‌گر‌های نکسی و کی شور در حال مذاکره هستیم.

مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف ادامه داد: با پوشش بیمه‌های مذکور شروع به مذاکره با کردیتور‌ها کردیم، پاسخ تمام بانک‌های بزرگ اروپا این بود که بیمه‌ها ریسک‌های تجاری و غیرتجاری ایران را بیمه می‌کنند اما هیچ کس ما را در برابر جریمه‌های احتمالی آمریکا در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها بیمه نمی‌کند.

صادق‌آبادی تأکیدکرد: البته با ورود بانک‌های کوچک‌تر اروپای غربی و همچنین بانک‌های اروپای شرقی در کنار بانک جی بیک ژاپن و کی‌اگزیم بانک و کی‌دی بی‌کره، بانک‌های پرایم اروپا هم به زودی اقدام به فاینانس پروژه‌ها خواهند کرد. پول کالایی است که اجاره داده می‌شود و نرخ بهره هم هزینه اجاره پول است، اگر به نرخ تورم و نرخ بهره در کشور‌های اروپایی، ژاپن و کره نگاه کنید متوجه خواهید شد که بسیار علاقه مند به اجاره پول(وام دادن) و تحریک تقاضا برای خدمات و کالا در اقتصاد‌های نوظهور و با پتانسیل بالا مانند ایران هستند.

 

وی در پایان با تأکید بر این‌که صنعت نفت ایران با پتانسیل جذب بیش از یک صد میلیارد دلار یکی از بازارهای هدف اصلی این بانک‌ها است، درمورد رشد فیزیکی این طرح گفت: این طرح از نظر فیزیکی ١١درصد رشد داشته است.