تأمین ۵ هزار مگاوات برق از تجدیدپذیر‌ها در برنامه ششم

تأمین ۵ هزار مگاوات برق از تجدیدپذیر‌ها در برنامه ششم معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزیر نیرو گفت: تمام تلاش وزارت نیرو این است که موانع موجود را از سر راه بخش غیردولتی‌ بردارد. به‌گزارش ایلنا؛ «رضا انجم‌شعاع» در کنفرانس هوشمندسازی شبکه‌های هوشمند انرژی که در کرمان برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: […]

تأمین ۵ هزار مگاوات برق از تجدیدپذیر‌ها در برنامه ششم

معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزیر نیرو گفت: تمام تلاش وزارت نیرو این است که موانع موجود را از سر راه بخش غیردولتی‌ بردارد.

به‌گزارش ایلنا؛ «رضا انجم‌شعاع» در کنفرانس هوشمندسازی شبکه‌های هوشمند انرژی که در کرمان برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: قرار است در برنامه ششم توسعه حداقل ۵ هزار مگاوات از انرژی مورد نیاز کشور توسط انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین شود که سهم بخش خصوصی در این زمینه بسیار عمده است.

وی با بیان این‌که تمام تلاش وزارت نیرو این است که موانع موجود را از سر راه بخش غیردولتی‌بردارد، عنوان‌کرد: اقدام‌های زیادی در این مسیر انجام شده است، اما شاید اطلاع‌رسانی به نحو مطلوبی صورت نگرفته باشد.

معاون حقوقی، امور مجلس و پشتیبانی وزیر نیرو ادامه داد: موضوع هوشمندسازی در دستور کار دولت و وزارت نیرو قرار گرفته است، چرا که فناوری شبکه‌های هوشمند علاوه بر این‌که راهکاری برای برداشتن چالش‌های پیش روی صنعت برق است مزایای زیادی برای کشور به دنبال خواهد داشت.

انجم شعاع ادامه داد: شبکه‌های هوشمند بهره‌وری عملیاتی سامانه‌های برق را به میزان زیادی افزایش داده و هزینه‌های بهره‌برداری را نیز در این حوزه به حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

وی بیان‌کرد: یکی از کلیدی‌‌ترین کاربردهای این فناوری در حوزه بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور است و باید توسعه این انرژی‌‌ها را دنبال کنیم که خوشبختانه این سیاست در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار دارد و ظرفیت‌ها، زیرساخت‌ها و پشتیبانی‌های قانونی خوبی در این زمینه در وزارت نیرو ایجاد کرده‌ایم.

معاون وزیر نیرو افزود: اتفاق خوب و مبارکی که در هفته گذشته رقم خورد بحث ادغام شرکت‌های سابا و سانا بود که با تدبیر وزارت نیرو یک سازمان منسجم با مدیریتی یکپارچه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تشکیل شد.

وی اظهارکرد: زیرساخت‌های خوبی در کشور از جمله نیروهای متعهد و متخصص و شرکت‌های دانش‌بنیان برای هوشمندسازی شبکه‌های انرژی وجود دارد.

 

وی افزود: خوشبختانه نرخ خرید تضمینی انرژی‌های پاک افزایش چشمگیری داشته و قرارداد‌ها به صورت ۲۰ ساله تنظیم می‌شود که استان‌ها باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.