تنگ رغز داراب، شاهکاری از طبیعت

  ناصر بهزادفر- تنگ رغز در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر داراب واقع است. رغز به معنای راه بکر و لغزنده است. دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است و با رسیدن به […]

 

ناصر بهزادفر- تنگ رغز در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر داراب واقع است. رغز به معنای راه بکر و لغزنده است. دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن‌بست می‌رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است. در حد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش می‌یابد. منطقه‌ای که با آبشارهای کوچک و بزرگ در شکل‌های مختلف و آبگیرهایی با عمق بیش از ۲۰متر یا طول ۵۰ متر در شکل‌های مختلف نمایشگر زیبایی از شاهکار طبیعت است.

 حوضچه‌های رغز نیز دارای عمق‌های متفاوتی است. عمیق‌‌ترین حوضچه، عمقی در حدود ۲۰ متر دارد و کم‌عمق‌‌ترین حوضچه عمقی در حدود ۶ متر دارد. با رسیدن به آخرین آبشار جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر تنگه رغز به انتها می‌رسد.

مهم‌ترین آبشار تنگه رغز وداع نام دارد. آبشاری با ارتفاع ۴۶متر و عمق حوضچه زیر آن ۱۰متر است .

مسیر دسترسی

برای رفتن به تنگه رغز ابتدا خود را باید به شهر داراب استان فارس رساند، بعد از طی کردن مسافتی، در حدود ۳۵ کیلومتری جاده داراب-شیراز به گردنه دراکویه می‌رسیم. مسیر خاکی از اینجا شروع می‌شود. پس از گذشتن از منطقه کوه درختی در سمت چپ و مسیری در حدود دو ساعت مسیر خاکی به اتمام می‌رسد و پیمودن ادامه مسیر با پای پیاده آغاز می‌شود. از سمت راست جاده که شروع به پیاده‌روی کنیم به چشمه بیدک می‌رسیم. ادامه مسیر پاکوب بدون شیب است. رفته رفته شیب بیش‌تر می‌شود و سپس سراشیبی است و با عبور از روی سنگ‌های بزرگ در نهایت در مسیری بدون شیب به چشمه خواهیم رسید.

منابع:

کویر‌ها و بیابان‌های ایران

irandehkadeh.com

 

www.anobanini.net