صدور حکم اخراج متخلفان علمی

صدور حکم اخراج متخلفان علمی لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تصویب شد قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نتیجه رسیدگی به تخلفات استادان علوم پزشکی در موضوع نشریه نیچر را اعلام کرد که براساس آن رأی به اخراج ۵ عضو هیأت علمی داده شد. شاهین آخوندزاده در گفت‌و‌گو با مهر افزود: […]

صدور حکم اخراج متخلفان علمی

لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تصویب شد

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نتیجه رسیدگی به تخلفات استادان علوم پزشکی در موضوع نشریه نیچر را اعلام کرد که براساس آن رأی به اخراج ۵ عضو هیأت علمی داده شد.

شاهین آخوندزاده در گفت‌و‌گو با مهر افزود: جلسات متعددی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در کمیته‌های اخلاق برگزار و تصمیماتی در این زمینه گرفته شد. این تصمیمات با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و معاونان و یا رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در این موضوع ذی‌ربط بودند اتخاذ شد.

وی گفت: به‌طور مشخص ۵ عضو هیأت علمی با رأی هیأت رسیدگی تخلفات اداری فعلاً از سمت هیأت علمی منفک شدند و هیأت رسیدگی به تخلفات اعضای هیأت علمی به اخراج آنها رأی داده‌اند. البته این رأی اولیه است اما از سوی این افراد قابل اعتراض است.

آخوندزاده یادآور شد: همچنین یک معاون پژوهشی که بیش‌ترین تخلف در دانشگاه مربوطه انجام گرفته است از سمتش برکنار شد.

وی اظهار داشت: از میان ۵۸ مقاله‌ای که به دلیل تخلف علمی از سوی نشریه اشپرینگر رد شده است نیمی از مقالات در حوزه پزشکی و مربوط به دانشگاه‌های وزارت بهداشت بودند اما همه آنها ناشی از کارهای تحقیقاتی بوده‌اند و پایان نامه‌ای با این مقالات مرتبط نیست.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: در حقیقت دانشجویی در این زمینه فعالیت نداشته است که مدرک دانشجو یا دانش آموخته با این مقالات مورد خدشه واقع شود.

وی افزود: همچنین دو نفر از اعضای هیأت علمی که نویسنده اول و مسؤول مقالات نبودند اما با این مقالات ارتقا پیدا کردند، ارتقای آنها لغو شد.

آخوندزاده همچنین با اشاره به برخورد شدید وزارت بهداشت درباره تخلفات پژوهشی و هماهنگی با وزارت علوم و دانشگاه آزاد در این زمینه گفت: جلسه‌ای در دفتر وزیر بهداشت با حضور وزیر علوم و رییس دانشگاه آزاد به همین منظور برگزار شد و براساس هماهنگی به عمل آمده قرار شد برخورد مشابهی در دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت علوم نیز انجام گیرد.

وی افزود: در همین زمینه راهکارهایی که می‌توانیم درصد تخلفات پژوهشی را کاهش بدهیم را به‌دست آوردیم. در همین زمینه مقرر شد، قوانین ارتقای اعضای هیأت علمی اصلاح شوند، ثبت پایان‌نامه رصد شوند و همچنین مقالات پژوهشی منتشر شده و رعایت اخلاق حرفه‌ای نشر در آنها نیز رصد خواهد شد.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تأکید کرد: پررنگ شدن کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز یکی از این راهکار‌ها است که مقرر شد در وزارت علوم و دانشگاه آزاد هم کمیته‌های اخلاق شکل بگیرند.

وی افزود: البته در وزارت علوم و دانشگاه آزاد برنامه‌ها و نرم‌افزارهای برای شناسایی تخلفات عددی تهیه کرده‌اند که آن دسته از مقالات که دارای مشابهت هستند را بهتر بتوان یافت.

آخوندزاده یادآور شد: برخورد یکسانی در سه نهاد وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد درمورد ۵۸ مقاله‌ای که دارای تخلف علمی بودند انجام می‌گیرد.

وی تأکید کرد: جامعه در این زمینه باید متوجه باشد که علاوه بر برخورد شدید با متخلفان به این موضوع هم توجه کنند که در همه جای دنیا یک درصدی از مشکلات پژوهشی وجود دارد و ما نیز از این مسأله به عنوان یک فرصت برای رفع مشکلات پژوهشی استفاده کردیم.

قائم‌مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: همچنین در این زمینه نتایج نظرسنجی از دانشگاهیان که چه مشکلاتی به تخلفات پژوهشی منجر می‌شود، مشخص شده است.

لایحه مقابله با تقلب علمی

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رسید.

محمدروشن اظهار کرد: این لایحه قرار است در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طرح شود.

 

روشن اظهار امیدواری کرد: با تصویب این لایحه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و همچنین تأیید آن از سوی شورای نگهبان و تبدیل آن به قانون، شاهد رفع این خلأ تقنینی در جامعه علمی و دانشگاهی کشور باشیم.