تمرکز برنامه ششم توسعه بر سواحل مکران است

نوبخت تمرکز برنامه ششم توسعه بر سواحل مکران است معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برنامه ششم توسعه به عنوان برنامه مکان محور بر روی سواحل مکران متمرکز شده است. به گزارش ایرنا، محمدباقرنوبخت اظهار داشت: برنامه ششم توسعه براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری تهیه شده که […]

نوبخت

تمرکز برنامه ششم توسعه بر سواحل مکران است

معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برنامه ششم توسعه به عنوان برنامه مکان محور بر روی سواحل مکران متمرکز شده است.

به گزارش ایرنا، محمدباقرنوبخت اظهار داشت: برنامه ششم توسعه براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری تهیه شده که ایشان در سیاست‌های خود توسعه منطقه مکران را مدنظر داشتند.

وی ادامه داد: در لایحه سال ۱۳۹۶، ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اولویت‌های خاص دیده شده که براساس سرفصل‌های منطقه مکران، اعتبارهای مضاعفی به آن اختصاص می‌یابد.

معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: همچنین بدون تردید اعتبارهای مناسبی در هر بودجه سنواتی براساس این اولویت به مکران تعلق خواهد گرفت.

** بازگشت بخشی از مازاد درآمد استان برای تشویق و تحصیل بیش‌تر منطقی است

نوبخت در خصوص گلایه‌های موجود از موضوع مازاد درآمد‌های وصولی به استان نیز گفت: این سخن درستی است که در جهت تشویق تحصیل درآمدهای مالی بیش‌تر، بخشی از درآمدهای مازاد را به استان وصول‌کننده بازگرداند و این کار صورت خواهد گرفت.

معاون رییس‌جمهوری اشاره کرد: نظام مالیاتی ایران به صورت ملی است و اعتبارات طبق قانون اساسی به خزانه واریز می‌شود و آنجا با پیشنهاد دولت و تأیید نمایندگان ملت، باز توزیع می‌شود.

وی اشاره کرد: بنابه هر دلیلی، تعدادی از استان‌ها درآمد کافی برای اداره خود ندارند و به غیر از ۵-۶ استان بقیه نیاز به منابعی غیر از درآمد خود دارند.

نوبخت یادآور شد: دولت خود را موظف می‌داند به استان‌هایی که ظرفیت و استعداد دارند مساعدت‌های کافی و وافی را داشته باشد، البته محدودیت‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد.

قیمت کنونی دلار غیرواقعی است

وی اشاره کرد: قیمت دلار که اکنون در بازار داد و ستد می‌شود، غیرواقعی و ناشی از عوامل مختلفی است که بانک مرکزی تلاش دارد با کاستن از بار تقاضای مضاعف و تأمین قیمت آن به رقم واقعی نزدیک شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: قیمت کنونی دلار به نظر دولت قیمت واقعی نبوده و نیست و به دنبال بهبود وضعیت موجود هستیم.

نوبخت اظهار کرد: هرمزگان همانند برخی استان‌های دیگر مانند خوزستان از شرایط خاص همچون مناطق مرزی و بنادر و گمرکات برخوردار است که از طریق ورود و خروج کالا، مالیات و به تبع آن درآمد زیادی کسب می‌کنند.

وی با بیان این‌که نظام اقتصادی کشور به صورت ملی است، تصریح کرد: براساس قانون اساسی نظام بودجه‌ریزی کشور به وسیله نمایندگان استان‌های مختلف در مجلس شورای اسلامی تدوین و مورد تصویب قرار می‌گیرد.

 

نوبخت با اشاره به این‌که تعدادی از استان‌های کشور بنا بر شرایط از درآمد مناسبی برخوردار نیستند، تصریح کرد: باید به این موضوع واقف باشیم که برخی ظرفیت‌های ملی در چند استان وجود دارد و باید درآمد این استان‌ها در توسعه ملی و رفاه تمامی آحاد جامعه صرف شود.