دپوی آهن تولید شده در کارخانه‌ها

دپوی آهن تولید شده در کارخانه‌ها رییس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران در خصوص آخرین وضعیت بازار آهن گفت‌: در حال حاضر رکود در بازار مسکن باعث شده که خرید و فروش آهن در بازار داخلی کاهش یابد و آهن تولید شده در کارخانه‌ها دپو شود. محمدآزاد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره […]

دپوی آهن تولید شده در کارخانه‌ها

رییس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران در خصوص آخرین وضعیت بازار آهن گفت‌: در حال حاضر رکود در بازار مسکن باعث شده که خرید و فروش آهن در بازار داخلی کاهش یابد و آهن تولید شده در کارخانه‌ها دپو شود.

محمدآزاد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به رکود بازار آهن در دو سال اخیر، افزود: شرایط رکود باعث شد تا تولید‌کنندگان به سمت صادرات سوق پیداکنند و همین امر سبب شد میزان صادرات آهن در سال گذشته به حدود ۵ میلیون تن برسد.

وی در خصوص صادرات آهن در سال جاری گفت‌: در ۷ ماه منتهی به مهر ماه سال جاری حدود ۶ و نیم میلیون تن آهن صادر شده و پیش‌بینی می‌کنیم این عدد تا پایان سال به ۱۰ میلیون تن نیز برسد.

آزاد در خصوص مشکلاتی که بر سر راه صادرات آهن وجود دارد، اذعان ‌کرد: رقبای بزرگ جهانی اولین مشکل در بحث صادرات محسوب می‌شوند که اجازه عرض اندام به تولید‌کنندگان ایرانی در بازار بین‌المللی را نمی‌دهند و در کنار آن مسأله بانکی و ارزی خودنمایی می‌کند به‌طوری‌که تحریم‌های بانکی باعث شده زمانی که تولید‌کننده محصول خود را صادر می‌کند برای دریافت ارز حاصل از فروش محصول خود دچار مشکل شود.

رییس اتحادیه آهن‌فروشان در پایان گفت‌: از دولت انتظار داریم برای تولید‌کنندگانی که در جهت افزایش صادرات و رونق اقتصادی تلاش می‌کنند یارانه در نظر بگیرد که از این طریق مشکلات آنها کاهش یابد.

صادرات سیمان در سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است

اسماعیل‌کاظمی‌قهی، رییس اتحادیه فروشندگان گچ‌، آهک و مصالح ساختمانی نیز ‌در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت بازار مصالح ساختمانی گفت: صدور پروانه ساخت‌وساز مسکن در سال‌جاری با افت چشمگیری مواجه شده و به تناسب آن بازار خرید و فروش مصالح ساختمانی نیز با رکود سنگینی روبه‌رو شده است.

وی گفت‌: در میان مصالح ساختمانی، سیمان بیش‌ترین میزان صادرات را در این حوزه به خود اختصاص داده است.

کاظمی در خصوص میزان صادرات سیمان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ گفت‌: میزان صادرات سیمان در سال ۹۳ حدود ۱۹ میلیون تن، در سال ۹۴ نزدیک به ۱۶ میلیون تن و در ۸ ماه منتهی به آبان ۱۲ونیم میلیون تن بوده است.

وی در خصوص علت کاهش صادرات سیمان اظهار کرد: در دو سال گذشته سهم صادرات سیمان به دو کشور آذربایجان و عراق به دلیل آغاز تولید سیمان در این کشور‌ها کاهش یافته و دولت در تلاش است تا جایگزین مناسبی در بازار جهانی برای صادرات سیمان فراهم کند.

وی با بیان این‌که ناوگان حمل ‌و نقل جوابگوی نیاز صادراتی کشور نیست‌، گفت‌: ‌ناوگان حمل ‌و نقل ‌در داخل کشور وضعیت مطلوبی ندارد با این حال‌ هزینه بسیار بالایی را به صنعت کشور وارد می‌کند و همچنین بازاریابی ضعیف تولید‌کنندگان مسأله دیگری است که برای صادرات مصالح مانع ایجاد کرده است.

 

وی در پایان بیان‌ کرد: تولید‌کنندگان داخلی برای ارتقای سطح صادرات خود باید تولید محصولات براساس استاندار‌دهای بین‌المللی داشته باشند و همچنین بالا بردن توان بازار‌یابی بین‌المللی را در دستور کار خود قرار دهند تا شاهد تعالی در این بخش صنعتی باشیم.