برگزاری نمایشگاه‌های فصلی فقط با مجوز اتاق‌های اصناف

رییس اتاق اصناف ایران مطرح‌ کرد‌ برگزاری نمایشگاه‌های فصلی فقط با مجوز اتاق‌های اصناف فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران اعلام‌ کرد: برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در صورت نیاز از این پس فقط با تأیید فرمانداری‌ها و با محوریت اتاق اصناف ایران خواهد بود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، علی‌فاضلی در نشست رؤسای […]

رییس اتاق اصناف ایران مطرح‌ کرد‌

برگزاری نمایشگاه‌های فصلی فقط با مجوز اتاق‌های اصناف

فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران اعلام‌ کرد: برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در صورت نیاز از این پس فقط با تأیید فرمانداری‌ها و با محوریت اتاق اصناف ایران خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، علی‌فاضلی در نشست رؤسای اتاق‌های اصناف شهرستان‌های استان تهران گفت: ما با برگزاری نمایشگاه مخالف هستیم اما شرایط دولت را درک می‌کنیم و برای برگزاری نمایشگاه‌های فصلی همکاری خواهیم کرد.

وی افزود: در جلسه‌ای که با حضور مسؤولان صنعت، معدن‌ و تجارت در استانداری تهران برگزار شد، مقرر شد مصوبه قبلی برگزاری نمایشگاه‌ها به تأیید شورای امنیت ملی برسد و هیچ فرد یا ارگانی حق برگزاری نمایشگاه نداشته باشد. اکنون به اسم خیریه، نمایشگاه‌های مختلف برگزاری می‌کنند اما اغلب این‌‌ها دلال هستند.

وی در این نشست که معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن ‌و تجارت استان تهران و همچنین فرماندار، امام جمعه و رییس اداره صنعت، معدن ‌و تجارت شهریار حضور داشتند، تصریح ‌کرد: ما به عنوان اتاق‌های اصناف هیچ ضرورتی برای برگزاری نمایشگاه‌ها نمی‌بینیم به دلیل این‌که همه نوع کالا به وفور در بازار وجود دارد.

رییس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از سخنان خود به نوسانات قیمت برخی کالا‌ها در بازار اشاره کرد و گفت: اصناف نقشی در افزایش قیمت‌ها ندارند و کار اتاق‌های اصناف نظارت بر بازار است.

فاضلی با بیان این‌که یک‌سوم جمعیت کشور در بدنه اصناف است، گفت: اصناف در مجموعه‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی از نهادهای مهم کشور محسوب می‌شود و در بخش اجتماعی حرف نخست را می‌زند.

 فروشگاه‌های زنجیره در شهرهای کوچک گسترش نمی‌یابد

 فاضلی در‌باره فروشگاه‌های زنجیره‌ای توضیح ‌داد: ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای جزو قانون است اما به دلیل این‌که آیین‌نامه اجرایی آن بد تعریف شده، از اجرای آن جلوگیری و از این پس فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرستان‌های کوچک ایجاد نخواهد شد و به زودی این آیین‌نامه اصلاح خواهد شد.

رییس اتاق اصناف ایران درباره ادغام اتحادیه‌های صنفی گفت: اگر قرار باشد فقط به تشکل‌های خود بها بدهیم و ملی فکر نکنیم، راه به جایی نخواهیم برد.

وی با بیان این‌که اکنون تعداد زیادی از اتحادیه‌های صنفی کشور به دلایل مختلف از جمله کمبود منابع مالی، غیرکارآمد هستند، افزود: قانون ۳ شاخصه برای ادغام اتحادیه‌ها در نظر گرفته که شامل نداشتن حد نصاب قانونی، اتحادیه‌های همگن که تداخل صنفی دارند و اتحادیه‌هایی که مشکل مالی دارند و قادر نیستند خود را اداره کنند که تشخیص آن به اتاق‌های اصناف سپرده شده است.

فاضلی با بیان این‌که دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی ‌و اتاق اصناف ایران بر اجرای ادغام اتحادیه‌ها نظارت دارند، تصریح ‌کرد: چابک‌سازی در مدیریت کلان اتحادیه‌های صنفی باید انجام شود اما با برخی اعمال نظر‌ها در این خصوص مخالف هستیم و بر اجرای قانون تأکید داریم.

 وی در خصوص اصلاح قانون نظام صنفی با بیان این‌که اصلح این قانون اکنون مرحله ویرایش نهایی را طی می‌کند، گفت: با اصلاحات پیش‌بینی شده در این قانون که متناسب با شرایط روز است، اصناف دارای یک قانون جامع نظام صنفی خواهند شد که بسیاری از مشکلات اصناف را حل خواهد کرد.

‌فاضلی با بیان این‌که لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در دولت نهایی شده و آماده ارایه به مجلس شورای اسلامی است، افزود: برای نخستین بار در تدوین این لایحه‌، از مشورت و نظرات نمایندگان اتاق اصناف ایران هم استفاده شد که در جهت تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط است.

فاضلی گفت: در شرایط فعلی کشور هیچ سازمانی به اندازه اصناف برای اشتغال‌زایی مزیت ندارند‌؛ لذا از دولت می‌خواهیم که برای تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط صنفی نیز تسهیلات تخصیص دهد.

 *بازرسی از صنوف با نبود بودجه

‌رییس اتاق اصناف ایران درباره بودجه بازرسی اصناف گفت: افتخار ما این است که بازار را در حال ثبات نگه داشته‌ایم. اکنون یک هزار و ۶۵۰ بازرس در کشور با استفاده از بودجه اتحادیه‌های صنفی بیش از ۲۰ ماه است که خود را اداره کرده‌اند و در این مدت حتی یک ریال بودجه مصوب دولتی تزریق نشده است.

فاضلی در عین حال به سخنان جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در اجلاس اخیر نمایندگان اتاق اصناف ایران اشاره کرد و گفت که معاون اول قول دادند بخشی از مطالبات مربوط به بودجه بازرسی داده شود.

‌وی در بخش دیگری از سخنان خود دستفروشی را یک عارضه و آسیب در نظام اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: اکنون برخورد با دستفروشی با مشکل مواجه شده است.

 

فاضلی همچنین در خصوص تداخل فعالیت دفاتر پیشخوان در امور صنفی در خصوص کار عکاسی که مورد اعتراض صنف عکاسان و اتاق‌های اصناف است، گفت که این مشکل در حال حل شدن است.