معرفی رتبه کشور‌ها در حوزه تولید علم نانو؛ ایران ششم دنیا شد

معرفی رتبه کشور‌ها در حوزه تولید علم نانو؛ ایران ششم دنیا شد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: جدید‌ترین آمار تولید مقالات نانو از سوی کشورهای مختلف در ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شده است که ایران در رتبه ششم قرار دارد. جعفر مهراد در گفت‌و‌گو با مهر گفت: جدید‌ترین آمار مربوط به علوم و […]

معرفی رتبه کشور‌ها در حوزه تولید علم نانو؛ ایران ششم دنیا شد

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: جدید‌ترین آمار تولید مقالات نانو از سوی کشورهای مختلف در ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شده است که ایران در رتبه ششم قرار دارد.

جعفر مهراد در گفت‌و‌گو با مهر گفت: جدید‌ترین آمار مربوط به علوم و فناوری نانو به منظور بازبینی مستمر فعالیت‌ها برحسب شاخص‌های اصلی علم و فناوری نانو و ارایه رتبه‌های جهانی و منطقه‌ای مربوط به ماه دسامبر ۲۰۱۶ منتشر شده است.

وی ادامه داد: در این آمار تعداد مقالات نانو منتشر شده در مجلات نمایه شده در تامسون رویترز اعلام شده است.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان‌کرد: مقالات نانوی ایران در سال ۲۰۱۵ تعدا ۶ هزار و ۶۹۷ مورد بوده و تا نوامبر ۲۰۱۶ این تعداد به ۷ هزار و ۴۵ مقاله رسیده است.

جدول رتبه‌بندی کشور‌ها در زمینه تولید علم نانو

رتبه     کشور   تعداد مقاله

۱  چین ۴۴۵۳۵

۲  آمریکا         ۲۰۷۴۷

۳  هند          ۱۰۳۰۰

۴  کره‌جنوبی    ۷۸۱۳

۵  آلمان         ۷۴۱۲

۶  ایران          ۷۰۴۵

۷  ژاپن ۶۴۹۹

۸  فرانسه        ۴۹۳۳

۹  انگلستان      ۴۶۶۵

به گفته مهراد، متوسط استناد به هر مقاله ایران در حوزه نانو در سال ۲۰۱۱ تعداد ۱۳٫۴ و در سال ۲۰۱۲ تعداد ۷۴.۹، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۹۷٫۶ در سال ۲۰۱۴ تعداد ۷۱٫۴ استناد است.

وی اظهار داشت: شاخص اچ مقالات ایران در این حوزه در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به ترتیب ۵۸، ۵۰، ۴۳، ۳۹، و ۲۰ است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز سهم محلی ایران از تولید علم نانو در سال‌های مختلف را متفاوت عنوان کرد و گفت: مثلا در سال ۲۰۱۱ سهم کشور ۱۴٫۴ در سال ۲۰۱۲ به ارزش ۲۸٫۱۵ و در سال‌های ۲۰۱۳ تا نوامبر ۲۰۱۶ به ترتیب ۷۴٫۱۷، ۳۶٫۲۰، ۲۶٫۲۱ و ۵۰٫۲۴ است که نشان‌دهنده رشد متناسب مقالات نانو در ایران بشمار می‌رود.

مهراد افزود: تولید پتنت حایز اهمیت است و این مورد نه تنها درباره علم و فناوری نانو بلکه باید در سایر رشته‌های دانشگاهی نیز مورد تأکید باشد. تعداد پتنت ایران در اداره ثبت اختراعات اروپایی در حوزه نانو در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ترتیب ۲ و ۱ مورد است و برای سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در این اداره رقمی برای ایران در حوزه نانو ثبت نشده است.

وی ادامه‌داد: این آمار در حوزه پتنت ثبت شده در اداره ثبت اختراعات و علایم تجاری آمریکا متفاوت و درخور توجه است که در سال ۲۰۱۱ تعداد ۳، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۷، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۱، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۸، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۲ و تا سپتامبر ۲۰۱۶ تعداد ۹ اختراع است که بسیار قابل توجه است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز اعلام کرد: در بین دانشگاه‌های کشور فعالیت‌های مربوط به نانو متفاوت است. آمار ارایه شده مربوط به سال ۲۰۱۵ میلادی به شرح زیر است:

جدول فعالیت دانشگاه‌های کشور در حوزه فناوری نانو

ردیف   دانشگاه شاخص اچ       تعداد مقاله

۱  آزاد اسلامی  ۱۴      ۱۵۳۱

۲  تهران         ۹        ۵۳۰

۳  صنعتی اصفهان       ۱۰      ۴۹۶

۴  امیرکبیر      ۱۰      ۴۰۷

۵  شریف        ۸        ۳۲۳

۶  تربیت مدرس ۹        ۲۹۴

۷  کاشان        ۹        ۲۸۸

۸  علوم پزشکی تهران   ۷        ۲۵۳

۹  تبریز          ۹        ۲۳۹

 

۱۰ پزشکی شهید بهشتی ۷        ۲۳۷