موتور جستجوی اخبار جعلی هم از راه رسید

توسط دانشگاه ایندیانا موتور جستجوی اخبار جعلی هم از راه رسید همزمان با گسترش انتشار اخبار جعلی در اینترنت که منجر به فریب افکارعمومی می‌شود، موتور جستجویی موسوم به hoaxy راه‌اندازی شده که می‌تواند این موضوع را به‌ کاربر اطلاع دهد. به گزارش مهر به نقل از سی‌نت، موتور جستجوی یاد شده همچنین سیر انتشار […]

توسط دانشگاه ایندیانا

موتور جستجوی اخبار جعلی هم از راه رسید

همزمان با گسترش انتشار اخبار جعلی در اینترنت که منجر به فریب افکارعمومی می‌شود، موتور جستجویی موسوم به hoaxy راه‌اندازی شده که می‌تواند این موضوع را به‌ کاربر اطلاع دهد.

به گزارش مهر به نقل از سی‌نت، موتور جستجوی یاد شده همچنین سیر انتشار و گسترش اخبار جعلی و قلابی را در فضای مجازی به‌کاربر نشان می‌دهد.

کاربران برای استفاده از نسخه بتای این موتور جستجوی اینترنتی می‌توانند به آدرس http: //hoaxy.iuni.iu.edu/مراجعه کنند. این موتور جستجو که فعالیت خود را از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز کرده توسط مرکز شبکه‌های پیچیده در دانشگاه ایندیانا راه‌اندازی شده و می‌تواند اخبار ۱۳۲ سایت مشهور را که معمولاً اخبار جعلی تولید می‌کنند فهرست کند و به‌کاربران امکان دهد تا ببینند چگونه لینک دادن به اخبار جعلی یاد شده منجر به گسترش آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

در ماه‌های اخیر حجم بالایی از اخبار جعلی و دروغین در اینترنت و به خصوص در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک منتشر شده‌اند و هیلاری کلینتون نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقد است علت شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتشار وسیع همین اخبار دروغین بر ضد وی بوده است.

این امر منجر به فشارهای گسترده به مدیران فیس‌بوک شده و آن‌ها روشی برای علامت زدن این نوع اخبار جعلی توسط کاربران ابداع کرده‌اند.

 

هر کاربر بعد از جستجو در سایت هوکسی می‌تواند فهرستی از اخبار دروغین مرتبط به کلیدواژه‌ای که جستجو کرده را مشاهده کند. یکی از تأثیرگذار‌ترین اخبار دروغین منتشر شده در مورد هیلاری کلینتون در اینترنت که به شدت به وی ضربه زد، ادعای همکاری وی با یک گروه فعال در زمینه سوءاستفاده اخلاقی از کودکان در واشنگتن بوده است.