سنگ نمای ساختمانی سبک ساخته شد

توسط محققان ایرانی سنگ نمای ساختمانی سبک ساخته شد  محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سنگ نمای ساختمان با وزن کم و در عین حال با چسبندگی بالا شدند که در میزان مواد اولیه مصرفی برای چسباندن صرفه‌جویی می‌شود. سبحان حیدری، کارشناس ارشد ژئوتکنیک و طراح «سنگ مصنوعی سبک و چسبنده» از پارک علم […]

توسط محققان ایرانی

سنگ نمای ساختمانی سبک ساخته شد

 محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سنگ نمای ساختمان با وزن کم و در عین حال با چسبندگی بالا شدند که در میزان مواد اولیه مصرفی برای چسباندن صرفه‌جویی می‌شود.

سبحان حیدری، کارشناس ارشد ژئوتکنیک و طراح «سنگ مصنوعی سبک و چسبنده» از پارک علم و فناوری لرستان در گفت‌و‌گو با مهر اظهارداشت: یکی از مشکلاتی که سنگ‌های بنای ساختمانی دارند وزن زیاد و عدم چسبندگی بالاست به‌طوریکه وزن هر متر مربع بیش از ۴۵ کیلوگرم می‌شود.

وی افزود: به همین دلیل در صدد آمدیم تا سنگ‌هایی با وزن کم و با چسبندگی بالا را طراحی کنیم.

حیدری با بیان این‌که با افزایش جذب آب در این سنگ‌ها، میزان چسبندگیشان را بالا بردیم، عنوان کرد: همچنین وزن هر متر مربع از این سنگ‌های طراحی شده کم‌تر از ۲۵ کیلوگرم شده است.

وی با اشاره به دیگر مشخصات این سنگ‌ها اظهارداشت: از سوی دیگر این سنگ‌های مصنوعی می‌توانند مقاومت خمشی بالاتر از ۷۷ کیگوگرم بر سانتی‌متر مربع تحمل کند.

به گفته وی، سنگ‌های کنونی علاوه بر وزن خود نیاز به ملات بیش‌تری دارند؛ اما در این طرح، علاوه بر کاهش وزن سنگ میزان چسبندگی را بالا بردیم تا در کل، وزن سنگ بنای ساختمان کاهش یابد.

این محقق افزود: با تغییراتی که در دانه‌بندی این سنگ‌های مصنوعی شده و در ادامه ضخامت آن به ۹ میلیمتر رسیده توانستیم آن را به مرحله تولید برسانیم.

حیدری خاطرنشان‌کرد: با وجود این‌که ضخامت سنگ را کاهش دادیم ولی مقاومت خود را از دست نداده؛ همچنین قدرت جذب آن نیز بالا رفته است.

 

وی با بیان این‌که این سنگ‌ها نمونه خاجی ندارند، گفت: از این سنگ‌ها تنها در خرم آباد مورد استفاده قرار گرفته است؛ اکنون به صورت نیمه صنعتی به تولید رسیده است.