۷۰ درصد «دختران فراری» به خانواده باز می‌گردند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ۷۰ درصد «دختران فراری» به خانواده باز می‌گردند معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که کودک آزاری مهم‌ترین دلیل بی‌سرپرستی است، بر لزوم توجه به کودکان کار و خیابان تأکیدکرد. حبیب‌ا… مسعودی فرید در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان آن‌که کودک آزاری در کنار معضل اعتیاد، آسیبی است […]

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی

۷۰ درصد «دختران فراری» به خانواده باز می‌گردند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که کودک آزاری مهم‌ترین دلیل بی‌سرپرستی است، بر لزوم توجه به کودکان کار و خیابان تأکیدکرد.

حبیب‌ا… مسعودی فرید در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان آن‌که کودک آزاری در کنار معضل اعتیاد، آسیبی است که به مهم‌ترین دلایل بی‌سرپرستی و بد سرپرستی تبدیل شده‌؛ از ۶۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی در سال گذشته خبر داد و گفت: ۸٫۵ درصد این تماس‌‌ها به علت کودک آزاری و ۷٫۵ درصد به علت همسرآزاری صورت گرفته است که این مسایل از بعد اجتماعی و مسایل ناشی از مشکلات خانواده، قابل بررسی است.

وی در ادامه تأکید کرد: باید به خانواده‌ها در خصوص حقوق کودکان آموزش‌های لازم ارایه شود، زیرا هر نوع تنبیه، تحقیر، بهداشت، تغذیه و محل زندگی نامناسب و … جزو مواردی از کودک‌آزاری محسوب می‌شوند که خانواده‌ها اطلاعی از این موارد ندارند.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، بیش‌ترین تماس‌‌‌ها با اورژانس اجتماعی که حدود ۲۵ درصد این تماس‌‌‌ها را شامل می‌شود، مربوط به مشکلات خانوادگی مانند طلاق و … است که خشونت خانگی نیز جزیی از آن‌‌ها محسوب می‌شود.

فرید در ادامه عنوان‌کرد: برای جلوگیری از خشونت خانگی باید مهارت‌های زندگی و توانمندسازی از کودکی به فرزندان آموزش داده شود و بهترین زمان ارایه این آموزش‌ها در بدو تولد برای کنترل خشم والدین است و پس از آن در مهدکودک‌‌‌ها و سپس در آموزش و پرورش و در کتب درسی باید این موضوعات گنجانده شوند.

راه‌اندازی مهدهای دوستدار خانواده

وی همچنین از راه‌اندازی مهد دوستدار خانواده خبر داد و تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قصد داریم با تشکیل مهد دوستدار خانواده، مهارت‌های زندگی و فرزندپروری را به کودکان و والدین آموزش دهیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه اظهارکرد: بیش‌ترین آزارهای کودکان جسمی و فیزیکی است، این درحالیست که کودک‌آزاری جرم عمومی محسوب می‌شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد اما از این ماده قانونی کسی اطلاعی ندارد و باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود.

فرید گفت: در حال حاضر ۱۷۰ پایگاه خدمات اجتماعی نیز در مناطق و محلات حاشیه‌نشین در کشور فعالیت می‌کنند که البته نیاز به توسعه دارند، به‌طوریکه بر اساس بررسی‌های انجام شده ۹۰۰ محله و منطقه حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن مناطق آسیب‌خیز، تعداد آن‌‌ها به بیش از ۱۵۰۰ منطقه می‌رسد.

وی تصریح کرد: معتقدم نیاز است که در تمامی مناطق حاشیه‌نشین، یک پایگاه اجتماعی ایجاد شود و برای تحقق این موضوع حداقل برای هر پایگاه نیاز به ۳۰ میلیون تومان داریم که در صورت تأمین مالی نسبت به این امر اقدام خواهیم کرد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی از فعالیت ۱۸ خانه امن برای زنان در معرض آسیب خبر داد و گفت: در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف این خانه‌ها وجود دارند و در صورتی‌که استانی این مرکز را نداشته باشد، فرد موردنظر به مراکز بحران منتقل می‌شود و هدف کارشناسان ما این است که فرد در معرض آسیب، به خانواده خود بازگردد و در غیر این صورت در مراکز نگهداری می‌شوند.

لزوم راه‌اندازی خانه‌های امن در استان‌ها

فرید افزود: براساس نیاز باید خانه‌های امن در استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی شوند و قصد داریم در همه استان‌ها این خانه‌ها را احداث کنیم.

وی با اشاره به این‌که سال گذشته ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در این مراکز نگهداری شده‌اند، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۸۰۰ نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در خصوص آن‌که کدام استان دارای بیش‌ترین ضریب آسیب است، اظهار کرد: در کل کشور و کلان‌شهر‌‌ها مانند تهران، فارس، خوزستان، اصفهان و خراسان‌رضوی آسیب اجتماعی بیش‌تری وجود دارد، البته به این دلیل است که افراد از استان‌های دیگر به کلان‌شهر‌‌ها مهاجرت می‌کنند؛ همان‌طور که در مورد کارتن‌خواب‌‌‌ها نیز در تهران و شهرهای زیارتی تعداد آن‌‌ها بیش‌تر است چون از استان‌های دیگر کشور به تهران مراجعه می‌کنند.

مشکلات درون خانواده دلیل ۹۰ درصد «فرارها»

فرید از فعالیت ۳۱ خانه سلامت ویژه دختران در معرض آسیب و خشونت زیر ۱۸ سال در کشور خبر داد و تأکید کرد: سال گذشته ۵۰۶ نفر در این مراکز پذیرش شده‌اند که در ۶ ماه اول سال نیز تعداد افراد مراجعه کننده ۲۶۰ نفر بوده است.

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی، ۹۰ درصد فرار‌‌ها از خانه به دلیل توهین، تحقیر و مشکلات درون خانواده است و ۱۰ درصد نیز به دلیل ارتباط عاطفی، دوستی، پولدارشدن دختران و … انجام می‌شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد دختران به خانواده‌های خود باز می‌گردند.

 

فرید در پایان با اعلام این‌که خرید و فروش کودکان جرم است، اظهارکرد: در این زمینه بهزیستی وظیفه تعریف شده مستقیمی با جرم ندارد اما با پیگیری‌های صورت گرفته با معاونت‌ درمان وزارت بهداشت قرار شد اگر با مورد مشکوک برخورد کردند، سریعاً اورژانس ۱۲۳ را در جریان امر قرار دهند تا کودک تحویل خانواده داده شود؛ اما متأسفانه این معضل در چند بیمارستان پایتخت وجود دارد.