جزییات استفاده از اوراق وقف در پروژه‌های اقتصادی

مصباحی‌مقدم تشریح کرد جزییات استفاده از اوراق وقف در پروژه‌های اقتصادی اوراق وقف به گونه‌ای طراحی شده است که اگر افراد، قدرت مالی برای وقف یک باغ یا ساختمان و مدرسه را به‌طور کامل ندارند می‌توانند بخشی از پول آن را بپردازند و در موقوفه شرکت کنند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سازمان بورس […]

مصباحی‌مقدم تشریح کرد

جزییات استفاده از اوراق وقف در پروژه‌های اقتصادی

اوراق وقف به گونه‌ای طراحی شده است که اگر افراد، قدرت مالی برای وقف یک باغ یا ساختمان و مدرسه را به‌طور کامل ندارند می‌توانند بخشی از پول آن را بپردازند و در موقوفه شرکت کنند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، غلامرضا مصباحی‌مقدم با بیان این‌که اوراق وقف با استقبال بسیار خوبی در میان کادر درمانی از جمله پزشکان و پرستاران مواجه شده است، گفت: از این اوراق تاکنون ۳ بیمارستان در مناطق مختلف ساخته شده است.

 رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: اوراق وقف به گونه‌ای طراحی شده است که اگر افراد، قدرت مالی برای وقف یک باغ یا ساختمان و مدرسه را به‌طور کامل ندارند می‌توانند بخشی از پول آن را بپردازند و در موقوفه شرکت کنند. این افراد با روحیه خیرخواهی که دارند، از این اوراق خریداری و در این سنت حسنه شرکت می‌کنند.

مصباحی‌مقدم در تشریح بیش‌تر این اوراق اظهارداشت: اوراق وقف بازار ثانویه ندارند که از قابلیت خرید و فروش در بازار برخوردار باشند؛ به عبارتی این اوراق، یکبار برای کسانی ‌که می‌خواهند وقف کنند منتشر می‌شوند و بعد از آن، دیگر بازاری برای آن‌‌ها قابل تصور نیست.

 

گفتنی است: اوراق وقف همچنین به دلیل غیرانتفاعی بودن، فرصت مناسبی را برای مشارکت افراد نیکوکار در این سنت حسنه فراهم می‌کند. کمک به رفع نیازهای مالی دولت و شهرداری‌ها و مؤسسات خیریه در اجرای طرح‌های عام‌المنفعه، از دیگر مزایای انتشار این اوراق است.