دستور وزیر برای تدوین برنامه ۱۰ ساله در صنعت سنگ

دستور وزیر برای تدوین برنامه ۱۰ ساله در صنعت سنگ بعد از مناقشاتی که سر وضع عوارض صادرات سنگ به وجود آمد، نایب‌رییس انجمن سنگ ایران از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تدوین برنامه ۱۰ ساله سنگ بعد از جلسه با این انجمن خبر داد. احمد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان […]

دستور وزیر برای تدوین برنامه ۱۰ ساله در صنعت سنگ

بعد از مناقشاتی که سر وضع عوارض صادرات سنگ به وجود آمد، نایب‌رییس انجمن سنگ ایران از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تدوین برنامه ۱۰ ساله سنگ بعد از جلسه با این انجمن خبر داد.

احمد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که نامه چند واحد فرآوری برای دولت در قبال وضعیت سنگ در صنعت کشو ایجاد سوءتفاهم کرده بود، گفت: در جلسه مشترکی که انجمن سنگ‌آهن -شامل حدود ۳۰ نفر از پیشکسوتان حوزه سنگ که در این حوزه کار و سرمایه‌گذاری کرده‌اند- به همراه سرقینی، معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، با محمدرضا نعمت‌زاده داشت، آخرین وضعیت سنگ‌آهن به خوبی تشریح شد و فکر می‌کنم بزرگ‌ترین دستاوردی که حاصل شد، این بود که تصویر درست و واضحی از حوزه سنگ به وزیر صنعت داده شد.

وی با اشاره به یکی از موضوعات اولویت‌دار صنعت سنگ اظهار کرد: یکی از مواردی که به عنوان معضلات این صنعت که حاصل از یک سوءتفاهم بود، وضع عوارض غیرمنطقی برای صادرات سنگ بلوک است که اعضای انجمن قریب به اتفاق با حذف این عوارض جهت بهبود وضعیت این صنعت اظهار موافقت و راهکارهایی را تحت این عنوان مطرح کردند.

نایب رییس انجمن سنگ ایران در ادامه افزود: نامه مفصلی که از وضعیت سنگ در حوزه معدن و استخراج و فرآوری در اختیار وزیر قرار گرفت که راهکارهایی در آن برای بهبود وضعیت این صنعت پیشنهاد شد.

وی اشاره به یکی از تصمیمات اتخاذ شده در دیدار با نعمت‌زاده اظهار کرد: در این جلسه وزیر نسبت به تشکیل مجدد جلسات شورای سیاست گذاری سنگ که با مشارکت فعالان حوزه سنگ و معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شد، تأکید کرد و دستور داد برنامه ۱۰ ساله صنعت سنگ کشور تبیین شود.

درخواست تأمین دو میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی

شریفی در ادامه با اشاره به این‌که متوسط سرمایه‌گذاری در ایران حدود یک سوم متوسط سرمایه‌گذاری معادن در جهان است، گفت: در حال حاضر متوسط سرمایه‌گذاری در ایران ۷۰۰ میلیون تومان است در حالی که باید این مقدار براساس استاندارد‌ها ۲٫۵ تا ۳ میلیارد تومان باشد. یعنی خلأ که در مابه‌التفاوت این سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد به صنعت سنگ ضربه می‌زند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ واحد معدنی در ایران وجود دارد که اگر میانگین سرمایه‌ای که بر هر یک باید تأمین شود، حدود ۵۰۰ هزار دلار است که در مقیاس این تعداد معدن به یک میلیارد دلار می‌رسد و ما پیشنهاد دادیم این عدد برای احیای صنعت سنگ در همه حوزه‌ها از معدن تا فرآوری از طریق صندوق ذخیره ارزی تأمین شد.

نایب رییس انجمن سنگ ایران گفت: یکی از مسایل دیگری از حوزه سنگ مطرح می‌شود موضوع زنجیره ارزش است که ما معتقدیم این زنجیره از درب معدن می‌لنگد و اکتشاف یکی از اولین نقاط ضعف این زنجیره بوده چرا که ذخایر فعلی ما رو به اتمام است و هنوز به منابع جدید دست نیافتیم و این در حالی است که در برنامه پهنه‌های اکتشافی تعیین شده از سمت ایمیدرو هم بیش‌تر به دنبال ذخایر فلزی مانند سنگ‌آهن هستند و ذخایر سنگ تزیینی عملاً به حاشیه رفته که نیاز به سرمایه‌گذاری بیش‌تری جهت اکتشاف دارد.

وی در تشریح دیگر معضلات پیش روی سنگ عنوان کرد: محور دیگری که باعث شده حوزه سنگ در بازار فرآوری ضربه بخورد، کمبود سنگبری‌های مدرن در کشور است که نشان می‌دهد به حوزه فرآوری نیز کم‌لطفی شده است و در کنار همه این‌ها دیگر دلیلی که بخش عمده‌ای از توان رقابت را با کشورهایی مانند چین و ترکیه از ما سلب می‌کند و باعث می‌شود ۴۰ درصد قیمت‌های بالاتری را به بازارهای جهانی عرضه کنیم بهره پولی بالای ۲۰ درصد بوده که در مقایسه با رقبا ۱۸ درصد بیش‌تر است.

 

همچنین فعالیت زیر ۵۰ درصد ظرفیت واحدهای تولیدی دیگر مسأله‌ای بود که شریفی به آن اشاره کرد و با بیان این‌که نقطه سربه‌سر واحد‌ها استفاده از ۶۰ درصد ظرفیت است، فعالیت زیر ظرفیت را دیگر مسأله سلب کننده توان رقابتی و بالا برنده هزینه تمام شده دانست که در کنار ضعف در ورود به بازارهای جدید به خاطر عدم آشنایی با بازارهای صادراتی از جانب فعالان حوزه فرآوری، مجموعه این معضلات را باعث ضعف در حوزه فرآوری سنگ‌های تزیینی دانست که عدم اشراف بر روی شرایط باعث شده فعالان این حوزه درک غلطی از مشکلات خود داشته باشند که این درک غلط را از طریق نامه‌ای به دولت منتقل کرده و باعث شوند تا کمبود مواد اولیه در داخل به عنوان مشکل اصلی شناخته شود که تصمیم اشتباه وضع عوارض صادراتی روی سنگ بلوک که گرفته شد و سعی بر این است که این تصمیم اصلاح شود.