افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر زغال‌سنگ طبس

در پی اکتشافات اخیر ایمیدرو محقق شد افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر زغال‌سنگ طبس گروه معدن وزمین – رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: با اقدامات اکتشافی انجام شده توسط ایمیدرو از سال ۹۳، تاکنون بر اساس اطلاعات مقدماتی ۴۵۰ میلیون تن به ذخیره قطعی زغال‌سنگ طبس […]

در پی اکتشافات اخیر ایمیدرو محقق شد

افزایش ۴۵۰ میلیون تنی ذخایر زغال‌سنگ طبس

گروه معدن وزمین – رییس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد: با اقدامات اکتشافی انجام شده توسط ایمیدرو از سال ۹۳، تاکنون بر اساس اطلاعات مقدماتی ۴۵۰ میلیون تن به ذخیره قطعی زغال‌سنگ طبس افزوده شد.

 به گزارش مناقصه‌مزایده، مهدی کرباسیان گفت: در دولت یازدهم اقدامات بسیار مؤثری در این استان محروم و معدنی انجام شده که از جمله آنها ۶۰ هزار کیلومترمربع کار اکتشافی است که از سال ۹۳ شروع شده است.

وی افزود: با پیشرفت فعالیت‌های اکتشافی در این استان، اکنون تعدادی از محدوده‌ها تا مراحل پی‌جویی هم پیش رفته و ۱۷ محدوده امیدبخش معدنی توسط ایمیدرو و ۱۳ محدوده امیدبخش توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران کشف شده است.

کرباسیان ادامه داد: از ۶۰ هزار کیلومترمربع کار اکتشافی ۴۶ هزار کیلومتر آن از سوی ایمیدرو و ۱۴ هزار کیلومترمربع توسط شرکت تهیه و تولید انجام شده که البته هر دو در یک مسیر است. در این ۱۴ هزار کیلومترمربع اقدامات اکتشافی، ۱۳ محدوده امیدبخش شناسایی شده که شامل سنگ‌آهن و پلی‌متال‌ها اعم از سرب و روی و… است که امیدواریم بتوانیم با شناسایی بیش‌تر این محدوده‌ها به مراحل بعد یعنی فرآوری و… برسیم. رییس هیأت عامل ایمیدرو اظهار کرد: تاکنون در حوزه جنوب، ۵ آنومالی شامل سرب و روی، سنگ‌آهن و طلا به دست آمده است.

در حوزه طبس، کارهای وسیعی در حوزه زغال‌سنگ انجام شده و ۵۱ هزار متر حفاری سال گذشته توسط شرکت تهیه و تولید انجام شده که یک رکورد محسوب می‌شود. کرباسیان در رابطه با سیلیس نیز گفت: در این خصوص، شرکتی به ثبت رسیده و قرار است در محدوده‌هایی که سیلیس وجود دارد، کارخانه احداث شود که ۸۰ درصد آن با مشارکت بخش خصوصی و ۲۰ درصد ایمیدرو خواهد بود.

طرح جامع زغال‌سنگ طبس اجرایی شود

در همین زمینه، محمدرضا امیرحسنخان، نماینده مردم فردوس، بشرویه، سرایان و طبس در مجلس اجرایی شدن طرح جامع زغال‌سنگ طبس را خواستار شد و گفت: بخش خصوصی نمی‌تواند این طرح را به تنهایی انجام دهد.

امیرحسنخانی، اظهار کرد: وضعیت اشتغال استان خراسان‌جنوبی بسیار بحرانی است.

وی با بیان این‌که وضعیت تراکم جمعیت در استان ۵ نفر در هر کیلومتر است، افزود: این رقم در شهرستان طبس به ۱٫۲ نفر و در شهرستان فردوس ۳ نفر است که می‌تواند تهدید بسیار جدی برای کشور باشد.

نماینده مردم فردوس، بشرویه، سرایان و طبس در مجلس با تأکید بر این‌که طرح جامع زغال‌سنگ طبس باید اجرایی شود، گفت: بخش خصوصی هنوز به درجه‌ای نرسیده است که این طرح را خود به تنهایی انجام دهد.

وی با اشاره به مشکلات فراوان واحدهای تولیدی استان، تأکید کرد: متأسفانه بانک‌ها حاضر به پرداخت سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی نیستند.

امیر حسنخانی با بیان این‌که خشکسالی هیچ چیزی برای استان نگذاشته است اما باز هم مالیات برای استان ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است، و با اشاره نبود برق در شهرک‌های صنعتی استان، اظهار کرد: ناحیه صنعتی دیهوک، شهرک صنعتی فردوس و شهرک صنعتی طبس برق ندارند و هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند در این شهرک‌‌ها راه‌اندازی شود.

 

وی با بیان این‌که استان خراسان‌جنوبی از مرکز کشور فاصله زیادی دارد لذا باید یارانه حمل و نقل به استان داده شود، گفت: واحدهای تولیدی از معافیت ۱۰ساله مالیات برخوردارند اما نمی‌توانند از آن استفاده کنند.