وزیر نفت خبر داد

تزریق روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری

وزیر نفت، با اشاره به تزریق ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین پالایش شده به شبکه سراسری گاز کشور، گفت: همزمان با کاهش شدید دمای هوا و استمرار شبکه گازرسانی کشور، بیش از ۱۳۲ میلیون لیتر بنزین در روز در تعطیلات اخیر توزیع و مصرف شده است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، جواد […]

وزیر نفت، با اشاره به تزریق ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین پالایش شده به شبکه سراسری گاز کشور، گفت: همزمان با کاهش شدید دمای هوا و استمرار شبکه گازرسانی کشور، بیش از ۱۳۲ میلیون لیتر بنزین در روز در تعطیلات اخیر توزیع و مصرف شده است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی؛ در حاشیه بازدید از مرکز دیسپچینگ شرکت ملی نفت ایران، با اشاره به کاهش محسوس دمای هوا طی هفته جاری و ادامه این روند در هفته آینده، اظهار کرد: با تلاش همکارانم در بخش بالادست و پایین‌دست صنعت نفت هیچ نقطه‌ای از کشور دچار افت فشار نشده است. وزیر نفت، ادامه داد: امسال نسبت به دوره مشابه پارسال روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز بیشتری تولید می‌شود که سهم فاز۱۱ میدان گازی پارس‌جنوبی در بخش دریا و فاز۱۴ در بخش خشکی در این میان از همه بیشتر است. وی با تأکید بر اینکه کارکنان صنعت نفت در بخش بالادستی و پایین‌دستی با آمادگی کامل وارد فصل زمستان شده‌اند، افزود: این کارکنان در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن توانستند آسیب ناشی از حمله تروریستی رژیم غاصب صهیونیستی به خطوط لوله سراسری گاز کشور را برطرف کنند و پایداری گاز را به شبکه گاز کشور بازگردانند. اوجی؛ با اشاره به سرمای بی‌سابقه هوا در اسفندماه امسال، اظهار کرد: براساس گزارش همکارانم در شرکت ملی نفت ایران، بیش از یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب گاز خام در کشور تولید می‌شود که پس از پالایش بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری گاز کشور تزریق می‌شود. وی با اشاره به همکاری مردم در زمینه رعایت الگوی مصرف گاز و نیز ارائه مشوق‌های خوب شرکت ملی گاز ایران برای مشترکان کم‌مصرف گاز، گفت: رعایت الگوی مصرف گاز در حالی در کشور از سوی مردم رعایت می‌شود که خدا را شکر شاهد بارش یک متری برف در برخی نقاط کشور همچون شمال شرق ایران بوده‌ایم. وزیر نفت، حفظ دمای ۱۸ تا ۲۲ درجه منزل، استفاده از پرده‌های ضخیم برای پنجره‌ها و خاموش کردن سیستم گرمایشی بخش‌های غیرقابل استفاده منزل را از جمله راه‌های کاهش مصرف گاز در هفته‌های باقی‌مانده از فصل زمستان دانست. اوجی؛ به افزایش مصرف روزانه بنزین کشور در ایام تعطیلات اخیر اشاره کرد و گفت: مصرف بنزین کشور به ۱۳۲ میلیون لیتر در روز رسیده است و با وجود سرمای شدید در کشور در روزهای اخیر هیچ‌یک از چهار هزار و ۲۰۰ جایگاه عرضه سوخت مایع کشور دچار اختلال و کمبود سوخت نشد. همکاران من در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران همزمان با تأمین بنزین به‌صورت شبانه‌روز سوخت مایع نیروگاه‌های کشور را نیز در این ایام به نحو احسن تأمین کرده‌اند. مجید چگنی؛ مدیرعامل شرکت ملی گاز، در حاشیه بازدید وزیر نفت، با تأکید بر اینکه هم‌اکنون در سرشاخه‌های خطوط لوله گاز کشور هیچ‌گونه افت فشاری نداریم، گفت: به‌دلیل برودت شدید هوا در سطح کشور و بارش برف در بیشتر استان‌‌ها با افزایش مصرف گاز روبه‌رو هستیم. وی با اشاره به کاهش بیشتر دمای هوا در هفته آینده در اکثر نقاط کشور از هموطنان خواست با رعایت الگوی مصرف به پایداری شبکه گاز کشور کمک کنند. معاون وزیر نفت در امور گاز، اظهار کرد: مصرف گاز در روز یکشنبه، ششم اسفندماه در بخش خانگی و تجاری کشور به ۶۰۰ میلیون مترمکعب رسید و پیش‌بینی می‌شود با توجه به برودت هوا مقدار مصرف در هفته آینده به ۶۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

تولید یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب گاز خام در کشور

در ادامه این بازدید، هرمز قلاوند؛ مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه روزانه یک میلیارد و ۷۰ میلیون مترمکعب گاز غنی در بخش بالادستی صنعت نفت تولید می‌شود، گفت: سهم میدان پارس‌جنوبی از این مقدار تولید، بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب است. وی با اشاره به افزایش تولید هشت میلیون مترمکعبی از میدان گازی کنگان، افزود: برداشت روزانه گاز غنی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران هم‌اکنون به ۲۳۲ میلیون مترمکعب و تولید گاز غنی در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به ۶۵ میلیون مترمکعب رسیده است. مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، تولید گاز از مخازن ذخیره‌سازی شوریجه دی و سراجه را به‌ترتیب بیش از ۱۶ و ۸٫۳ میلیون مترمکعب اعلام و اظهار کرد: امسال نسبت به پارسال بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز بیشتری در این مخازن ذخیره شده است. قلاوند؛ با اشاره به تولید روزانه ۶۵ میلیون مترمکعب گاز از منطقه خانگیران در شمال‌شرق کشور، تصریح کرد: هم‌اکنون کل چاه‌های موجود در این منطقه فعال است و گاز به سمت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد ارسال می‌شود. مهدی حیدری؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز، در این بازدید با تأکید بر اینکه این شرکت روزانه ۲۳۲ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری کشور تحویل می‌دهد، گفت: مشکل خاصی در زمینه تولید نیست و همه چاه‌های گازی این شرکت به‌صورت عادی در حال تولید هستند.